Արցախի դրոշը ծածանած Անաստասիա Պետրիկը մեծ սիրով կրկին կայցելի Արցախ. պատմում է «Մանկական Եվրատեսիլ 2012» հաղթողի մայրը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական Եվրատեսիլ 2012» միջազգային մրցույթի հաղթող Անաստասիա Պետրիկը տպավորված է մրցույթում Հայաստանը ներկայացրած եւ երրորդ տեղը գրաված Compass band-ի հայ տղաներից: Ուկրաինայից` «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում 10-ամյա երգչուհու մայրը` Տատյանա Պետրիկը նշեց, որ Նաստյան պատվիրակության կազմի հետ արդեն վերադարձել է Ուկրաինա:
«Մենք շատ տպավորված ենք Compass band-ի տղաներով, նրանք ոչ միայն շատ տաղանդավոր են, հրաշալի նվագում են եւ երգում, այլեւ շատ դաստիարակված են: Մի խոսքով` իսկական ջենթլմեններ են»,- ասաց երգչուհու մայրը: Նա նշեց, որ երեխաները հասցրել են մրցույթի շրջանակներում ընկերանալ եւ մտերմանալ:«Շատ հաճելի էր նման երեխաների հետ ծանոթանալը եւ հուսանք, որ այդ ընկերությունը շարունակական կդառնա»,- ասաց Տատյանա Պետրիկը:
«Մանկական Եվրատեսիլ 2012»-պրոմո տուրերի շրջանակերում Պետրիկի առաջին համերգը տեղի էր ունեցել սեպտեմբերի 2-ինՍտեփանակերտում` Արցախի անկախության տոնի առթիվ:«Նաստյան ոչ միայն լավ համերգ ունեցավ Արցախում, այլեւ Արցախի բարբառով երգ կատարեց»,- պատմեց երգչուհու մայրը` ընդգծելով, որ հրավեր ստանալու դեպքում մեծ սիրով նորից կայցելեն Արցախ եւ Հայաստան` համերգներ տալու:Սոցիալական ցանցերում լայն տարածում են գտել այն նկարները, որտեղ «Մանկական Եվրատեսիլ 2012»-ի այս տարվա հաղթողը լայն ժպիտով ծածանում է Արցախի դրոշը:
Պետրիկի մայրը նշեց, որ մինչ տարեվերջ երգչուհին կմասնակցի ամանորի ծրագրերի նկարահանումներին եւ կզբաղվի դասերով` ուսումնական կիսամյակը բարեհաջող ավարտելու համար:
Ուկրաինացի փոքրիկ երգչուհին ոչ միայն «Մանկական նոր ալիք 2010»-ի, այլեւ միջազգային այլ մրցույթների հաղթող է` իր քրոջ` Վիկտորիա Պետրիկի հետ միասին:Նրա քույր Վիկտորիան արդեն հասցրել է գրավել երկրորդ տեղը «Մանկական Եվրատեսիլ 2008»-ում: Առաջին անգամ փոքրիկ երգչուհուն ճանաչում է բերել ուկրաինական`«Україна має талант»մրցույթի նախընտրական փուլին մասնակցությունը:Հանրահայտ կոմպոզիտոր Իգոր Կրուտոյը Պետրիկին անվանել է «երկնքից իջած հրեշտակ»` իր տաղանդի եւ հմայքի համար:
Փոքր հասակում արդեն երգչուհին համերգներով է հանդես եկել Իտալիայում, Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի տարբեր քաղաքներում: Դուետներ է ունեցել Լեոնիդ Ագուդինի, Ֆիլիպ Կիրկորովի, այլ հայտնիների հետ:

YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. The winner of "Junior Eurovision 2012" international song contest Anastasia Petrik is impressed with the Armenian boys of Compass band, which occupied the third place in the contest. In a conversation with "Armenpress" the mother of the ten-year-old singer Tatyana Petrik from Ukraine stated that Nastya has already returned to Ukraine with the rest of the delegation.
Tatyana Petrik said: "We are very impressed with the boys of Compass band, they are not only talented guys, who brilliantly sing and play, but also they are highly educated young men. In short - they are true gentlemen." She also stated that in frames of the contest the kids have already managed to become friends. She said: "It was very pleasant to get acquainted with such children and let’s hope that this friendship will last ages."
In frames of "Junior Eurovision 2012" promo-tour Petrik gave her first concert in Stepanakert on the occasion of Artsakh independence on September 2. The mother of the singer said: "Nastya did not only give a concert in Artsakh, but she performed a song in Artsakh dialect as well." She also underscored that if they are invited to Astsakh they would like to visit Artsakh and Armenia again to give concerts. The picture, where the winner of "Junior Eurovision 2012" smiles and holds the flag of Artsakh, are wide spread all over the social networks.
Petrik's mother stated that before the end of the year the singer will partake in the New Year programs and do her lessons in order to finish the semester successfully.