Արցախի դրոշը ծածանած Անաստասիա Պետրիկը մեծ սիրով կրկին կայցելի Արցախ. պատմում է «Մանկական Եվրատեսիլ 2012» հաղթողի մայրը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական Եվրատեսիլ 2012» միջազգային մրցույթի հաղթող Անաստասիա Պետրիկը տպավորված է մրցույթում Հայաստանը ներկայացրած եւ երրորդ տեղը գրաված Compass band-ի հայ տղաներից: Ուկրաինայից` «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում 10-ամյա երգչուհու մայրը` Տատյանա Պետրիկը նշեց, որ Նաստյան պատվիրակության կազմի հետ արդեն վերադարձել է Ուկրաինա:
«Մենք շատ տպավորված ենք Compass band-ի տղաներով, նրանք ոչ միայն շատ տաղանդավոր են, հրաշալի նվագում են եւ երգում, այլեւ շատ դաստիարակված են: Մի խոսքով` իսկական ջենթլմեններ են»,- ասաց երգչուհու մայրը: Նա նշեց, որ երեխաները հասցրել են մրցույթի շրջանակներում ընկերանալ եւ մտերմանալ:«Շատ հաճելի էր նման երեխաների հետ ծանոթանալը եւ հուսանք, որ այդ ընկերությունը շարունակական կդառնա»,- ասաց Տատյանա Պետրիկը:
«Մանկական Եվրատեսիլ 2012»-պրոմո տուրերի շրջանակերում Պետրիկի առաջին համերգը տեղի էր ունեցել սեպտեմբերի 2-ինՍտեփանակերտում` Արցախի անկախության տոնի առթիվ:«Նաստյան ոչ միայն լավ համերգ ունեցավ Արցախում, այլեւ Արցախի բարբառով երգ կատարեց»,- պատմեց երգչուհու մայրը` ընդգծելով, որ հրավեր ստանալու դեպքում մեծ սիրով նորից կայցելեն Արցախ եւ Հայաստան` համերգներ տալու:Սոցիալական ցանցերում լայն տարածում են գտել այն նկարները, որտեղ «Մանկական Եվրատեսիլ 2012»-ի այս տարվա հաղթողը լայն ժպիտով ծածանում է Արցախի դրոշը:
Պետրիկի մայրը նշեց, որ մինչ տարեվերջ երգչուհին կմասնակցի ամանորի ծրագրերի նկարահանումներին եւ կզբաղվի դասերով` ուսումնական կիսամյակը բարեհաջող ավարտելու համար:
Ուկրաինացի փոքրիկ երգչուհին ոչ միայն «Մանկական նոր ալիք 2010»-ի, այլեւ միջազգային այլ մրցույթների հաղթող է` իր քրոջ` Վիկտորիա Պետրիկի հետ միասին:Նրա քույր Վիկտորիան արդեն հասցրել է գրավել երկրորդ տեղը «Մանկական Եվրատեսիլ 2008»-ում: Առաջին անգամ փոքրիկ երգչուհուն ճանաչում է բերել ուկրաինական`«Україна має талант»մրցույթի նախընտրական փուլին մասնակցությունը:Հանրահայտ կոմպոզիտոր Իգոր Կրուտոյը Պետրիկին անվանել է «երկնքից իջած հրեշտակ»` իր տաղանդի եւ հմայքի համար:
Փոքր հասակում արդեն երգչուհին համերգներով է հանդես եկել Իտալիայում, Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի տարբեր քաղաքներում: Դուետներ է ունեցել Լեոնիդ Ագուդինի, Ֆիլիպ Կիրկորովի, այլ հայտնիների հետ:

Анастасия Петрик, размахивающая флагом Арцаха, с радостью вновь посетит Арцах: заверяет мать победительницы «Детское Евровидение 2012»
Анастасии Петрик, представлявшей Украину и победившей на «Детском Евровидении 2012» - очень понравилось выступление армянских «мачо» - Compass band , занявших третье место на конкурсе песни в Амстердаме. В беседе с Арменпресс мать 10-летней певицы Татьяна Петрик отметила, что Настя вместе с делегацией уже вернулась в Украину.
«Мы были очень впечатлены мальчиками Compass band, они не только очень талантливы, прекрасно играют и поют, но и хорошо воспитаны. Одним словом, «истинные джентльмены», - сказала Татьяна Петрик. По ее словам, дети во время конкурса успели подружиться и привязаться друг к другу. «Было очень приятно познакомиться с такими хорошими детьми и мы надеемся, что эта дружба будет иметь продолжение», - сказала мать победительницы «Евровидения».
В рамках промо-туров «Детского Евровидения 2012» первый концерт Анастасии Петрик состоялся 2 сентября в Степанакерте – в День провозглашения независимости Арцаха. «Настя не только успешно выступила в Арцахе, но и исполнила песню на арцахском диалекте», - рассказала Татьяна Петрик, подчеркнув, что если поступит приглашение, то они с удовольствием снова приедут в Арцах и Армению с концертами.
В социальных сетях немало фотографий, на которых победительница «Детского Евровидения-2012» Анастасия Петрик размахивает Арцахским флагом..
По словам матери юной певицы, до конца года Анастасия будет участвовать в новогодних программах и займется своими школьными уроками, чтобы успешно закончить полугодие.
Кстати, Анастасия Петрик не только победительница «Детской Новой волны 2010», но других международных конкурсов, как и ее сестра Виктория Петрик, завоевавшая второе место на «Детском Евровидении 2008».
Известность юной Анастасии Петрик принесло участие в отборочном туре украинского конкурса «Україна має талант». Известный российский композитор и продюсер Игорь Крутой назвал Настю «ангелом, сошедшим с небес» - за талант и обаяние.
Несмотря на свой возраст, певица уже выступала с концертами в Италии, России и в Украине, пела дуэтом с Леонидом Агутиным, Филиппом Киркоровым и другими не менее известными «взрослыми» артистами.