Խաթարված հեղինակությամբ Ալիեւը չի համարձակվի հարվածել Ստեփանակերտի օդանավակայանին. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտի օդանավակայանից թռչող քաղաքացիական ինքնաթիռներին հարվածելու Ադրբեջանի սպառնալիքների իրագործումը անհնար է երկու պատճառներով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց ռուսաստանաբնակ քաղաքագետ Տիգրան Մանասյանը: «Առաջին՝ Ադրբեջանի ինքնաթիռները թռչում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի տարածքներով, և ոչ ոք չի պատրաստվում հարվածել դրանց, երկրորդ` քաղաքացիական ինքնաթիռներին հարվածելը միջազգային հանցագործություն է, ինչին Բաքուն հազիվ թե գնա»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Մանասյանը նշեց, որ Ադրբեջանի ղեկավարի հեղինակությունն առանց այդ էլ խաթարվել է նրա վերջին գործողությունների՝ Սաֆարովի ազատ արձակման, հայերին ադրբեջանական ժողովրդի թշնամի հռչակելու և հարևան երկրների դեմ չդադարող ռազմական հռետորաբանության արդյունքում:
Ստեփանակերտի օդանավակայանը կառուցվել է 1974 թվականին եւ հիմնականում չվերթներ է ընդունել Երեւանից ու Բաքվից: 1992 թվականից օդանավակայանը մատնվել է պարապուրդի: 2008 թվականին սկսվել է օդանավակայանի նոր` գլխավոր մասնաշենքի կառուցումը, որը նման է թեւերը բացած արծվի:Ադրբեջանի իշխանությունները սպառնում էին, որ օդանավակայանի շահագործման դեպքում հարվածելու են քաղաքացիական օդանավերին: Ադրբեջանական այս հայտարարությունները դատապարտեց նաեւ միջազգային հանրությունը:

Алиев с его пошатнувшимся авторитетом не решится нанести удар по аэропорту Степанакерта: политолог
Угроза Азербайджана – сбить гражданские самолеты, взлетающие с аэропорта Степанакерта – не будет приведена в исполнению по двум причинам. Это мнение в беседе сАрменпрессвысказал российский политолог и наш соотечественник Тигран Манасян.«Во-первых, гражданские самолеты Азербайджана летают над воздушном пространством Нагорно-Карабахской Республики и Армении и никто не собирается их сбивать, а во-вторых – нанести удар по гражданским самолетам – это уже международное преступление, на это Баку вряд ли решится», - подчеркнул политолог.
Манасян также отметил, что авторитет Алиева и так пошатнулся в результате последних его действий – освобождения Сафарова, провозглашении армян врагами азербайджанского народа и военной риторики, постоянно озвучиваемой в адрес соседних стран.
Аэропорт в Степанакерте был построен в 1974 году и, в основном, принимал рейсы из Еревана и Баку. С 1992 года аэропорт был обречен на простой, а с 2008 года началось строительство нового главного корпуса аэропорта, который теперь похож на расправившего крылья орла.
С начала реконструкции и модернизации Степанакертского аэропорта власти Азербайджана угрожали, что, в случае его эксплуатации, нанесут удар по гражданским самолетам. Эти заявления азербайджанской стороны вызвали осуждение и у международного сообщества.