Խաթարված հեղինակությամբ Ալիեւը չի համարձակվի հարվածել Ստեփանակերտի օդանավակայանին. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտի օդանավակայանից թռչող քաղաքացիական ինքնաթիռներին հարվածելու Ադրբեջանի սպառնալիքների իրագործումը անհնար է երկու պատճառներով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց ռուսաստանաբնակ քաղաքագետ Տիգրան Մանասյանը: «Առաջին՝ Ադրբեջանի ինքնաթիռները թռչում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի տարածքներով, և ոչ ոք չի պատրաստվում հարվածել դրանց, երկրորդ` քաղաքացիական ինքնաթիռներին հարվածելը միջազգային հանցագործություն է, ինչին Բաքուն հազիվ թե գնա»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Մանասյանը նշեց, որ Ադրբեջանի ղեկավարի հեղինակությունն առանց այդ էլ խաթարվել է նրա վերջին գործողությունների՝ Սաֆարովի ազատ արձակման, հայերին ադրբեջանական ժողովրդի թշնամի հռչակելու և հարևան երկրների դեմ չդադարող ռազմական հռետորաբանության արդյունքում:
Ստեփանակերտի օդանավակայանը կառուցվել է 1974 թվականին եւ հիմնականում չվերթներ է ընդունել Երեւանից ու Բաքվից: 1992 թվականից օդանավակայանը մատնվել է պարապուրդի: 2008 թվականին սկսվել է օդանավակայանի նոր` գլխավոր մասնաշենքի կառուցումը, որը նման է թեւերը բացած արծվի:Ադրբեջանի իշխանությունները սպառնում էին, որ օդանավակայանի շահագործման դեպքում հարվածելու են քաղաքացիական օդանավերին: Ադրբեջանական այս հայտարարությունները դատապարտեց նաեւ միջազգային հանրությունը:

Politician considers Aliyev will not dare to attack Stepanakert airport with distorted authorship
YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS: Azerbaijani threat to shoot down civilian planes is impossible because of two reasons. Russian Armenian politician Tigran Manasyan came up in the briefing with Armenpress. First of all Azerbaijani planes fly in the airspace of the Nagorno Karabakh Republic and Republic of Armenia and nobody attacks them, the second attacking civilian planes is considered an international crime: Baku will hardly dare to undertake the step politician underscored. Manasyan stated Azerbaijani President reputation has already been destroyed regarding to Safarov release, strengthening the relations between the two nations and targeting ongoing military rhetoric towards neighboring countries.
Stepanakert airport was built in 1974 and mostly hosted flights from Yerevan and Baku. In 1992 the airport ceased its activities. In 2008 work began on the construction of a new passenger terminal resembling that of a stretched wings eagle. In the course of this period of time the runway was also expanded, besides they smoothed runway adjacent several hills aimed at adoption of modern type aircrafts.