Ադրբեջանը չի կարող իր ցանկություններին պատանդ պահել ԼՂ բանակցությունները. Կիրո Մանոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատերազմի իրական վտանգ Հայաստանի համար այս պահին չկա: Ադրբեջանը միշտ էլ ռազմատենչ հայտարարություններ է անում, խախտում հրադադարի ռեժիմը, բայց միաժամանակ վստահ չէ սեփական ուժերի վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես նոյեմբերի 28-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը, պատերազմի հավանականությունը նվազեցնելու համար ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները փորձում են նոր մեկնարկ տալ բանակցություններին:
Մանոյանի խոսքով` Ադրբեջանը պետք է տեսնի, որ ինքը չի կարող իր ցանկություններին պատանդ պահել այս բանակցությունները: «Միջազգային հանրությունը պետք է ցույց տա Ադրբեջանին, որ ինչքան ձգձգի բանակցությունները, այդքան այդ ամենը ոչ շահեկան կլինի իր համար»,-ասաց նա:Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը պետք է ակտիվացնեն ճիգերը ԼՂ անկախության ճանաչման ուղղությամբ:
Մանոյանն ուշացած, բայց տեղին է համարում Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի` համանախագահներին ուղղված առաջարկը, որ Լեռնային Ղարաբաղը վերադառնա բանակցային սեղանի շուրջ:
ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն, Իգոր Պոպովը և Ժակ Ֆորը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը նոյեմբերի 22-ին ժամանել են Լեռնային Ղարաբաղ: Նոյեմբերի 23-ին նրանց դիմավորել էր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նոյեմբերի 25-ին համանախագահները մեկնել են Բաքու:

NKR negotiations cannot be the hostage of Azerbaijan’s wishes. Giro Manoyan
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS: There is no real threat of war for Armenia at the moment. Azerbaijan always makes bellicose statements and violates the ceasefire but at the same time it is not confident enough. Armenpress reports that Giro Manoyan, one of the leaders of ARF Dashnaktsutiun, has noted during the interview with journalists on November 28 that OSCE Minsk Group Co-Chairs tries to restore the negotiations to reduce the likelihood of war.
According to Manoyan Azerbaijan cannot keep NKR negotiations as a hostage of its wishes. “International community ought to show Azerbaijan that it is not beneficial for it to continually postpone negotiations” he said. Nagorno-Karabakh Republic and Armenia should activate their efforts aimed to the recognition of NKR Republic.
Manoyan agreed with the suggestion of NKR President Bako Sahakyan to OSCE Co-Chairs to return to the negotiations.
Minsk Group Co-Chairs Robert Bradtke (USA), Igor Popov (Russian Federation), Jacques Faure(France) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk have regional visits to Nagorno-Karabakh, Armenia and Azerbaijan.