«Փոքրիկ Զորավարը» կինոկատակերգությունը մեծ էկրանին կհայտնվի տարեվերջին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օ՛ Հենրիի «Կարմրամորթ առաջնորդ»-ը պատմվածքի մոտիվներով նկահարահանված «Փոքրիկ Զորավարը» նոր կինոկատակերգությունը հանդիսատեսի դատին կահնձնվի մինչ 2012 թվականի դեկտեմբերի վերջ: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆիլմի սցենարի հեղինակ, բեմադրող ռեժիսոր եւ պրոդյուսեր Հենրի Քոչարյանը նշեց, որ արդեն ավարտվել են ֆիլմի նկարահանումները եւ սկսվել են մոնտաժային աշխատանքները:
««Փոքրիկ Զորավարը» ֆիլմի գլխավոր առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ այն լինելու թե մեծերի, թե փոքրերի համար»,- ասաց Քոչարյանը: Նրա խոսքով` իր նպատակն էր ստեղծել ժամանցային ֆիլմ առանց տարիքային սահմանափակումների:Բեմադրող ռեժիսորը կարեւորում է, որ ֆիլմի ստեղծագործական կազմը երիտասարդական է:«Ես չեմ փորձել ընտրել հայտնի դեմքերի, այլ երիտասարդների, ովքեր առավելագույնս համապատասխանում են ֆիլմի դերերին»,- ասաց նա:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսը մի օլիգարխի 7,5 տարեկան տղան է, ում երկու երիտասարդներ որոշում են առեւանգել եւ հորից փրկագին պահանջել: Սակայն տղան իսկական չարիք է դառնում նրանց գլխին: «Փոքրի Զորավարը» ֆիլմի նկարահանման աշխարհագրությունն ընդգրկել է Երեւանն ու Գառնին:
Սա Քոչարյանի առաջին կինոփարձն է, մինչ այդ նա հանդիսատեսին հայտնի էր, մասնավորապես, իր «Զգուշացե'ք, կանայք են» ներկայացման շնորհիվ:«Զգուշացեք, կանայք են» ներկայացումը Քոչարյանի վեցերորդ բեմադրությունն էր: 2011 թվականի գարնանը «Թատրոն X’» հանրապետական փառատոնի շրջանակներում ռեժիսորի` «Անվայել առաջարկություններ»ը` որը բեմադրված Անտոն Չեխովի «Արջ» եւ «Առաջարկություն» պիեսների հիման վրա, լավագույններից մեկն է ճանաչվել` արժանանալով դրամական պարգեւի:

Кинокомедия «Маленький диктатор» по мотивам новеллы О”Генри выйдет на большой экран к концу 2012 года
Новая комедия «Маленький диктатор», снятая по мотивам известного и не раз экранизированного рассказа английского писателя О”Генри «Вождь краснокожих», появится на экранах уже в конце декабря. Как сказал в беседе с Арменпресс автор сценария, режиссер-постановщик и продюсер Генри Кочарян, уже завершились съемки этого фильма и начались монтажные работы.
«Особенность фильма в том, что он будет интересе и детям, и взрослым», - считает Кочарян. По его словам, он хотел создать развлекательный фильм, который с удовольствием посмотрели бы зрители любого возраста. «Главным для меня было не то, чтобы в ролях снялись известные артисты, а то, чтобы они убедительно смотрелись в роли своих персонажей», - сказал автор фильма.
Главный герой – сын олигарха - мальчик 7,5 лет, которого двое молодых людей решили похитить, чтобы получить от его отца выкуп. Однако, мальчик становится головной болью для своих похитителей, которые в конце концов не чают от него избавиться.. Съемки проводились в Ереване и Гарни.
Это первый киноопыт режиссера, зрители знают его по театральным постановкам, в частности, спектаклю «Осторожно, женщины» (6-а по счету).
Весной 2011 года представленная Генри Кочаряном в рамках Республиканского фестиваля «Театр Х» постановка «Непристойное предложение» по рассказам Антона Павловича Чехова «Медведь» и «Предложение». была признана одной из лучших и удостоилась денежной премии.