Իոսիֆ Կոբզոնի երեւանյան համերգի հասույթը կուղղվի Գյումրիի երաժշտական դպրոցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Իոսիֆ Կոբզոնի երեւանյան համերգը տեղի կունենա Արամ Խաչատրյան մեծ համերգասրահում նոյեմբերի 22-ին: 50-րդ հոբելյանական համերգային շրջագայությունը կրում է «Ես սիրում եմ քեզ կյանք» խորագիրը: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում համերգի նախաձեռնող, «Созвездие» բարեգործական ֆոնդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Մերի Ստեփանյանը նշեց, որ կայանալիք համերգը բարեգործական ուղղվածություն ունի:
«Համերգի ողջ հասույթը կուղղվի Գյումրիի բոլոր երաժշտական դպրոցների` երաժշտական նոր գործիքների համալրմանը»,- ասաց Ստեփանյանը: Նրա խոսքով` Կոբզոնի համերգի կայացման գաղափարը բավականին համպատրաստից է առաջացել, սեղմ ժամկետներում, սակայն մեծ էր կազմակերպիչների ցանկությունը ռուսական էստրադայի լեգենդի երեւանյան համերգը հավուր պատշաճի իրականացնելու:
Բացի ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստից երեւանյան բեմում ելույթ կունենան նաեւ երաժշտական խմբեր եւ անհատ կարտարողներ Ռուսաստանից եւ Հայաստանից: Գրասենյակի տնօրենի տեղեկացմամբ` երգիչը Երեւան կժամանի նոյեմբերի 21-ին եւ մայրաքաղաքում կանցկացնի երեք օր:«Նախատեսվում է Կոբզոնի հանդիպումը ՀՀ նախագահի հետ, ինչպես նաեւ նա մեծ ցանկություն է հայտնել այցելել Առնո Բաբաջանյանի գերեզման»,- ասաց Ստեփանյանը:
Նոյեմբերի 22-ին կայանալիք համերգին կնախորդի Կոբզոնի հանդիպումը զանգվածային լրատվական միջոցների ներկայացուցիչների հետ: «Ես սիրում եմ քեզ կյանք» համերգին կհնչեն հին ու նոր սիրված ստեղծագործություններ: Առաջիկա համերգը Կոբզոնի առաջին բեմելը չէ Հայաստանում, նա խորհրդային եւ հետխորհրդային տարիներին բազմաթիվ համերգներ է ունեցել Երեւանում: Իոսիֆ Կոբզոնը նաեւ «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանակիր է:
«Созвездие» բարեգործական ֆոնդը հիմնադրվել է 2001 թվականին, որի նպատակն է ԱՊՀ ամբողջ տարածքում խթանել գիտության, մշակույթի եւ սպորտի զարգացումը: Հիմնադրումից ի վեր ֆոնդն իրականացնում է մի շարք սոցիալական ծրագրեր: Հիմնադրամի գրասենյակները գործում են Նիժնի Նովգորոդում, Մոսկվայում, Երեւանում եւ Կիեւում:

Средства, вырученные от благотворительного концерта Иосифа Кобзона в Ереване, будут направлены в музыкальные школы Гюмри
22 ноября в Большом концертном зале имени Арама Хачатуряна в Ереване состоится концерт Народного артиста СССР, легенды советской и российской эстрады Иосифа Кобзона. Это 50-ое – юбилейное турне артиста - проходит под девизом «Я люблю тебя жизнь». Как сказала инициатор этого концерта, директор армянского офиса благотворительного фонда «Созвездие» Мери Степанян, ереванский концерт Иосифа Кобзона будет благотворительным.
«За счет вырученных от продажи билетов средств будут приобретены новые музыкальные инструменты для музыкальных школ Гюмри», - сказала Степанян. По ее словам, идея организовать выступление Кобзона в Ереване возникла скоропалительно, так что пришлось постараться, чтобы в сжатые сроки должным образом подготовиться к ереванскому концерту прославленного певца. На ереванской сцене кроме Иосифа Кобзона выступят также музыкальные группы и солисты из России и Армении.
По словам Мери Степанян, Кобзон прибудет в Ереван 21 ноября и проведет в Армении три дня.. «Ожидается встреча Народного артиста СССР с президентом Армении, Иосиф Кобзон выразил также желание посетить могилу Арно Бабаджаняна», - сказала Степанян.
А до концерта Иосиф Кобзон встретится с представителями СМИ .
В программу благотворительного концерта под девизом «Я люблю тебя жизнь» включены как давно знакомые в исполнении Кобзона и всеми любимые хиты, так и новые песни и романсы. Это ереванский концерт не первый в биографии Кобзона, он не раз приезжал в Армению и в советские годы. Кстати, Иосиф Кобзон является кавалером ордена «Месроп Маштоц».
Благотворительный фонд «Созвездие» был учрежден в 2001 году с целью содействовать развитию науки, культуры и спорта на постсоветском пространстве. Со дня своего основания фонд реализует и социальные программы, его офисы действуют в Нижнем Новгороде, Москве, Ереване и Киеве.