Հասան Ջեմալի` «1915. Հայերի ցեղասպանություն»-ն ազնիվ գիրք է. գերմանական Kultur ռադիոկայան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Քաջ գիրք». Գերմանիայի «Մշակույթ» ռադիոկայանն այսպես է բնորոշել թուրք գրող Հասան Ջեմալի «1915. Ermeni Soykirimi», թարգմանաբար` «1915. Հայերի ցեղասպանություն» գիրքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`գերմանական հայտնի ռադիոկայանը նոյեմբերի 13-ին մի ամբողջ ռեպորտաժ է նվիրելՀասան Ջեմալի աշխատությանը, վերջինիս դիտարկումներին Հայոց Ցեղասպանության, Հրանտ Դինքի հետ նրա ընկերության վերաբերյալ: Ռադիոլրագրողը հատուկ անդրադարձ է կատարել Հասան Ջեմալի այն խոստովանությանը, որ իր ապը եւս մասնակցել է հայերի ջարդերին:
«Հայերի ցեղասպանության թեման երկար ժամանակ տաբու էր Թուրքիայի պատմության մեջ: Այդ տաբուով է մեծացել նաեւ լրագրող Հասան Ջեմալը: Իր սեփական մոտեցումները, հարցերն ու ընկալումները Ջեմալը մեկտեղել է «1915. Հայոց ցեղասպանություն» խորագրով գրքում: Գրքի կազմի լուսանկարում կարելի է տեսնել` ինչպես է հեղինակը սպիտակ մեխակներ դնում Երեւանում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակն անմահացնող կրակի մոտ»,-հաղորդում է ռադիոլրագրողը` հիշեցնելով, որ Հասան Ջեմալը հինգ տարի առաջ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հետ է ժամանել Հայաստան, «այդ պատմական այցը տեղի է ունեցել երկու երկրների միջեւ ֆուտբոլային խաղի ժամանակ»:
«Ես զգում էի, որ այդպիսով իմ ներսում քանդում եմ տաբուի «պատը»: Սակայն ես հիշում էի իմ ընկեր Հրանտ Դինքի խոսքերը` «Եկեք վերջապես համախմբվենք եւ հարգենք մեր ցավը»,-գրքի հեղինակի խոսքերն է փոխանցել ռադիոկայանը: Ռեպորտաժի հեղինակն ընդգծել է Հասան Ջեմալի ընկերությունը Հրանտ Դինքի հետ եւ հիշեցրել, որ Թուրքիայում բնակվող հայազգի լրագրողը սպանվել է Ստամբուլի փողոցում «միայն այն բանի համար, որ նա հայ էր, որ պայքարում էր պատմական արդարության համար»:
«Գիրքը նվիրված է հենց Դինքին եւՀայոց Ցեղասպանության ճանաչման ցավոտ գործընթացին, որը ներառել է նաեւ հեղինակի ընտանիքը: Թուրքական զինվորական ղեկավարության կողմից Ցեղասպանության ծրագրման ու իրականացման մասին ամեն ինչ ասվել ու գրվել է, միայն թուրքական ծայրահեղ ազգայնական շրջանակներն են դեռ կասկածի տակ դնում պատմական փաստերը», -նշվում է ռադիոհաղորդման մեջ:
Լրագրողը փոխանցել է Ջեմալի հիշատակումներն այն մասին, թե ինչու էին իր ծնողներն ընտանիքում մշտապես խուսափում խոսել իր պապի` Քեմալ փաշայի եւ հատկապես նրա մահվան հանգամանքների մասին: Նա հիշեցնում է, որ Քեմալ փաշան երիտասարդ թուրք առաջնորդներից էր` հայերի ջարդերի կազմակերպիչներից մեկը, ով ավելի ուշ Թբիլիսիում սպանվել էր ցեղասպանված ժողովրդի վերապրած ժառանգներից մեկի կողմից:
Ջեմալը հաջորդ տարիներին ավելի ու ավելի հաճախ է հանդիպել հայերին` փաստորեն իր պապին սպանողների թոռներին, սակայն բոլոր այդ հանդիպումների ընթացքում նա լսել է Հայոց ցեղասպանության փաստերի մասին, որոնք էլ հենց հավաքել է իր գրքում:
Գերմանական ռադիոկայանը սա գնահատել է որպես մի ազնիվ գիրք եւ ընդգծել Հասանի նման լիբերալ թուրք մարդկանց լինելու կարեւորությունը:
«2015 թվականին հայերն աշխարհով մեկ կնշեն Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը: Արդյոք Թուրքիան մինչ այդ կհասցնի իր անցյալի եւ հայերի հետ խաղաղություն կնքել: Այդ գործընթացում պետք է օգնեն այնպիսի քաջ մարդիկ, ինչպիսին Հասան Ջեմալն է»,-ամփոփում է Գերմանիայի «Մշակույթ» ռադիոկայանի ռեպորտաժը գերմանացի լրագրողը` հավելելով, որ հեղինակի 230 էջանոց «1915. Հայերի ցեղասպանություն»աշխատությունը կա վաճառքում եւ արժե 11.99 եվրո:

«1915. Геноцид армян» Гасана Джемаля - это искренняя книга – немецкая радиостанция Kultur
«Храбрая книга» - так охарактеризовала немецкая радиостанция «Культура» книгу турецкого журналиста Гасана Джемаля «1915. Ermeni Soykirimi» («1915. Геноцид армян»).
Как сообщает Арменпресс, радиостанция Германии подготовила 13 ноября программу, посвященную Геноциду армян. В программе была представлена книга Гасана Джемаля, его наблюдения в связи с Геноцидом армян, дружба с Грантом Динком. Радиоведущий особо отметил тот факт, что Гасан признается в том, что его дед принимал участие в погроме армян.
«На тему Геноцида армян в Турции долгое время было наложено табу. В условиях этого табу вырос и журналист Гасан Джемаль, который включил свои личные подходы и вопросы в свою книгу «1915. Геноцид армян». На обложке книги изображена фотография журналиста, где он возлагает белые гвоздики к вечному огню в Мемориальном комплексе жертв Геноцида армян в Ереване», - сообщает радиоведущий, отметив, что Гасан Джемаль пять лет назад вместе с президентом Турции Абдуллой Гюлем посетил Армению: «этот исторический визит проходил в рамках футбольных игр сборных двух стран».
«Я чувствовал, что таким образом во мне рушится стена «табу». Я вспоминал слова моего друга Гранта Динка «Давайте, наконец, соберемся и будем уважать нашу боль», - цитирует слова автора радиостанция.
Представив краткое содержание книги, авторы программы отмечают, что другом Джемаля являлся турецкий журналист армянского происхождения Грант Динк, который был застрелен в Стамбуле только лишь за то, что бы армянином, боролся за историческую справедливость и пытался найти возможности примирения армян и турков.
«Книга посвящена именно Динку и болезненному процессу признания Геноцида армян, в который была вовлечена также семья авора. О спланированном и осуществленном военным руководством Турции Геноциде армян уже сказано и написано все, лишь радикально-националистические силы Турции пока ставят под сомнение исторические факты», - отмечалось в программе радиостанции.
Журналист передал воспоминания Джемаля о том, почему его родители в семье всегда избегали разговоров о его дедушке – Кемале паше, и особенно о факте смерти последнего. Ведущий напоминает, что Кемаль был одним из руководителей младотурков, которые организовали Геноцид армян. Позднее он был убит одном из армян в Тбилиси.
В последующие годы Гасан Джемаль все чаще встречался с армянами, фактически, со внуками людей, которых убил его дед. В ходе этих встреч он много слышал о Геноциде армян и написал об услышанных фактах в своей книге.
Немецкая радиостанция оценила эту книгу, как искреннюю, и подчеркнула важность таких либеральных турок как Гасан.
«В 2015 году все армяне мира отметят 100-летие Геноцида армян. Успеет ли Турция за это время прийти к согласию со своим прошлым и армянами? Этому процессу должны содействовать такие храбрые люди, как Гасан Джемаль», - заключил свой репортаж радиоведущий немецкой радиокомпании «Культура».