Հասան Ջեմալի` «1915. Հայերի ցեղասպանություն»-ն ազնիվ գիրք է. գերմանական Kultur ռադիոկայան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Քաջ գիրք». Գերմանիայի «Մշակույթ» ռադիոկայանն այսպես է բնորոշել թուրք գրող Հասան Ջեմալի «1915. Ermeni Soykirimi», թարգմանաբար` «1915. Հայերի ցեղասպանություն» գիրքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`գերմանական հայտնի ռադիոկայանը նոյեմբերի 13-ին մի ամբողջ ռեպորտաժ է նվիրելՀասան Ջեմալի աշխատությանը, վերջինիս դիտարկումներին Հայոց Ցեղասպանության, Հրանտ Դինքի հետ նրա ընկերության վերաբերյալ: Ռադիոլրագրողը հատուկ անդրադարձ է կատարել Հասան Ջեմալի այն խոստովանությանը, որ իր ապը եւս մասնակցել է հայերի ջարդերին:
«Հայերի ցեղասպանության թեման երկար ժամանակ տաբու էր Թուրքիայի պատմության մեջ: Այդ տաբուով է մեծացել նաեւ լրագրող Հասան Ջեմալը: Իր սեփական մոտեցումները, հարցերն ու ընկալումները Ջեմալը մեկտեղել է «1915. Հայոց ցեղասպանություն» խորագրով գրքում: Գրքի կազմի լուսանկարում կարելի է տեսնել` ինչպես է հեղինակը սպիտակ մեխակներ դնում Երեւանում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակն անմահացնող կրակի մոտ»,-հաղորդում է ռադիոլրագրողը` հիշեցնելով, որ Հասան Ջեմալը հինգ տարի առաջ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հետ է ժամանել Հայաստան, «այդ պատմական այցը տեղի է ունեցել երկու երկրների միջեւ ֆուտբոլային խաղի ժամանակ»:
«Ես զգում էի, որ այդպիսով իմ ներսում քանդում եմ տաբուի «պատը»: Սակայն ես հիշում էի իմ ընկեր Հրանտ Դինքի խոսքերը` «Եկեք վերջապես համախմբվենք եւ հարգենք մեր ցավը»,-գրքի հեղինակի խոսքերն է փոխանցել ռադիոկայանը: Ռեպորտաժի հեղինակն ընդգծել է Հասան Ջեմալի ընկերությունը Հրանտ Դինքի հետ եւ հիշեցրել, որ Թուրքիայում բնակվող հայազգի լրագրողը սպանվել է Ստամբուլի փողոցում «միայն այն բանի համար, որ նա հայ էր, որ պայքարում էր պատմական արդարության համար»:
«Գիրքը նվիրված է հենց Դինքին եւՀայոց Ցեղասպանության ճանաչման ցավոտ գործընթացին, որը ներառել է նաեւ հեղինակի ընտանիքը: Թուրքական զինվորական ղեկավարության կողմից Ցեղասպանության ծրագրման ու իրականացման մասին ամեն ինչ ասվել ու գրվել է, միայն թուրքական ծայրահեղ ազգայնական շրջանակներն են դեռ կասկածի տակ դնում պատմական փաստերը», -նշվում է ռադիոհաղորդման մեջ:
Լրագրողը փոխանցել է Ջեմալի հիշատակումներն այն մասին, թե ինչու էին իր ծնողներն ընտանիքում մշտապես խուսափում խոսել իր պապի` Քեմալ փաշայի եւ հատկապես նրա մահվան հանգամանքների մասին: Նա հիշեցնում է, որ Քեմալ փաշան երիտասարդ թուրք առաջնորդներից էր` հայերի ջարդերի կազմակերպիչներից մեկը, ով ավելի ուշ Թբիլիսիում սպանվել էր ցեղասպանված ժողովրդի վերապրած ժառանգներից մեկի կողմից:
Ջեմալը հաջորդ տարիներին ավելի ու ավելի հաճախ է հանդիպել հայերին` փաստորեն իր պապին սպանողների թոռներին, սակայն բոլոր այդ հանդիպումների ընթացքում նա լսել է Հայոց ցեղասպանության փաստերի մասին, որոնք էլ հենց հավաքել է իր գրքում:
Գերմանական ռադիոկայանը սա գնահատել է որպես մի ազնիվ գիրք եւ ընդգծել Հասանի նման լիբերալ թուրք մարդկանց լինելու կարեւորությունը:
«2015 թվականին հայերն աշխարհով մեկ կնշեն Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը: Արդյոք Թուրքիան մինչ այդ կհասցնի իր անցյալի եւ հայերի հետ խաղաղություն կնքել: Այդ գործընթացում պետք է օգնեն այնպիսի քաջ մարդիկ, ինչպիսին Հասան Ջեմալն է»,-ամփոփում է Գերմանիայի «Մշակույթ» ռադիոկայանի ռեպորտաժը գերմանացի լրագրողը` հավելելով, որ հեղինակի 230 էջանոց «1915. Հայերի ցեղասպանություն»աշխատությունը կա վաճառքում եւ արժե 11.99 եվրո:

Hasan Cemal’s “1915. Armenian Genocide” is an honest book. German Kultur radio station
YEREVAN, November 14, ARMENPRESS: “Brave book”, this is how the book of Turkish writer Hasan Cemal “1915. Ermeni Soykirimi” which means “1915. Armenian Genocide” was considered by German “Culture” radio station. As reports Armenpress on November 13 outstanding German radio station has devoted a whole program to Cemal’s book, his observations on Armenian Genocide and their friendship with Hrant Dink. The program mainly referred to the confession of Hasan Cemal about his grandfather who participated in the massacres of Armenians.
“The issue of Armenian Genocide has been a taboo in Turkish history for a long time, and Hasan Cemal has been raised with this taboo. His own approaches, issues and perceptions Cemal has collected in his book “1915. Armenian Genocide”. The cover of the book reflects Cemal putting white carnations near the flame in Tsitsernakaberd memorial” noted the radio station. The station quoted Cemal as saying “I was feeling to destroy the “wall” of taboo inside me. But I remembered the word of my friend, Hrant Dink when saying “Lets finally come together and respect our pain””.
The author of the book has earlier stated ''We cannot move forward without confronting and taking into consideration the events of the past. We cannot keep an eye on the anguish of the past. Moreover the pain of 1915 is not a story, it is a current day issue’’.
The first chapter of the book runs how Hasan comes to know 1915 events. Then the author dwells on how he became to be called ''parricide'' after coming forth with his obtained information and statements in the course of Hrant Dink’s assassination hearings in 2006.The second chapter of the book tells the author’s way of thinking before reveal of 1915 events and reportedly how it changed in the course of the time. The most interesting part of the book is the third chapter entitled ''Pasha Grandfather or Cemal Pasha family''. This chapter tells about 1915 Armenian Genocide organizer Cemal Pasha and his family. Hasan Cemal has repeatedly stated he recognizes 1915 events Genocide. He visited Tsitsernakeberd and laid a wreath at the Genocide Memorial in 2008.
German “Culture” has concluded its program referring to the 100th anniversary of Armenian Genocide which will be respected by Armenian all over the world.” Whether Turkey will manage to conclude peace with Armenia or not. This process should be supported by such brave and courageous people as Hasan Camal” noted German journalist.