Պետք է աշխատել Ադրբեջանում բնակվող ժողովուրդների հետ, ովքեր չեն ուզում կռվել հայերի դեմ. Արա Պապյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2015թ-ին ընդառաջ Թուրքիան ինչ-որ քայլեր կձեռնարկի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Նոյեմբերի 8-ին հրավիրված ասուլիսին նման կարծիք հայտնեց «Մոդուս-Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանն ` ընդգծելով, որ ինքը կողմնակից է դրանց կարգավորմանը:
«Այսօր մերձավոր արևելքը գտնվում է կառավարելի քաոսի մեջ, իսկ Հայաստանի համար առաջիկա 5 տարիների ընթացքում կարող են բացվել մեծ հնարավորություններ` տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների ֆոնին դիվիդենտներ շահելու համար»,-«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ ասաց Պապյանը: Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին` «Մոդուս-Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավարն ասաց, որ 2013-2014 թվականներն ամենալարված ժամանակահատվածը կլինեն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համար, քանի որ Ադրբեջանի նավթային պաշարները փոքրանում են, իսկ արտահանման ծավալները` նվազում:
«Պատերազմը Հարավային Կովկասում պատերազմ է ոչ թե զորքերի, այլ ժողովուրդների միջև: Այն վայրերը, ուր ժամանակին մտել են ադրբեջանական զորքերը, տեղի են ունեցել հայ բնակչության ջարդեր և էթնիկ զտումներ»,-ասաց Արա Պապյանը:
Ադրբեջանում, ըստ նրա, մի քանի տասնյակի հասնով ժողովուրդներ են ապրում, որոնք չեն ցանկանում վերանալ պատմության թատերաբեմից, ցանկանում են պահպանել իրենց լեզուն, մշակույթը, եւ միաժամանակ չեն ցանկանում Ղարաբաղում կռվել հայերի դեմ. պետք է աշխատանքներ տանել այդ ժողովուրդների հետ:

Необходимо работать с этими народностями Азербайджана, которые не желают бороться против армян
Накануне 2015 года Турция предпримет какие-то шаги по нормализации армяно-турецких отношений. Как сообщает Арменпресс, 8 ноября на конференции подобное мнение выразил руководитель центра «Модус-Вивенди» Ара Папян, подчеркнув, что сам он является сторонником нормализации.
«Сегодня Ближний Восток находится в управляемом хаосе, а для Армении в ходе предстоящих 5 лет могут открыться большие возможности в плане получения дивидендов на фоне развитий в регионе», - сказал Папян.
Коснувшись развитий на Южный Кавказе, руководитель центра сказал, что 2013-2014 гг. будут самым напряженным временем для армяно-азербайджанских отношений, так как нефтяные запасы Азербайджана сокращаются, а объемы экспорта – уменьшаются.
«Война на Южном Кавказе – это война не между войсками, а между народами. Те места, куда в свое время входили азербайджанские войска, там были массовые убийства и этнические чистки», - сказал Ара Папян.
По его словам, в Азербайджане проживает несколько десятков народов, которые не желают исчезать с исторической арены, они желают сохранить свой язык, культуру, и одновременно не желают бороться против армян в Карабахе. Необходимо работать с этими народами.