Պետք է աշխատել Ադրբեջանում բնակվող ժողովուրդների հետ, ովքեր չեն ուզում կռվել հայերի դեմ. Արա Պապյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2015թ-ին ընդառաջ Թուրքիան ինչ-որ քայլեր կձեռնարկի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Նոյեմբերի 8-ին հրավիրված ասուլիսին նման կարծիք հայտնեց «Մոդուս-Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանն ` ընդգծելով, որ ինքը կողմնակից է դրանց կարգավորմանը:
«Այսօր մերձավոր արևելքը գտնվում է կառավարելի քաոսի մեջ, իսկ Հայաստանի համար առաջիկա 5 տարիների ընթացքում կարող են բացվել մեծ հնարավորություններ` տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների ֆոնին դիվիդենտներ շահելու համար»,-«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ ասաց Պապյանը: Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին` «Մոդուս-Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավարն ասաց, որ 2013-2014 թվականներն ամենալարված ժամանակահատվածը կլինեն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համար, քանի որ Ադրբեջանի նավթային պաշարները փոքրանում են, իսկ արտահանման ծավալները` նվազում:
«Պատերազմը Հարավային Կովկասում պատերազմ է ոչ թե զորքերի, այլ ժողովուրդների միջև: Այն վայրերը, ուր ժամանակին մտել են ադրբեջանական զորքերը, տեղի են ունեցել հայ բնակչության ջարդեր և էթնիկ զտումներ»,-ասաց Արա Պապյանը:
Ադրբեջանում, ըստ նրա, մի քանի տասնյակի հասնով ժողովուրդներ են ապրում, որոնք չեն ցանկանում վերանալ պատմության թատերաբեմից, ցանկանում են պահպանել իրենց լեզուն, մշակույթը, եւ միաժամանակ չեն ցանկանում Ղարաբաղում կռվել հայերի դեմ. պետք է աշխատանքներ տանել այդ ժողովուրդների հետ:

We should cooperate with nations living in Azerbaijan which don’t want to fight against Armenians. Ara Papyan
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS: Turkey will make some steps threshold 2015 aimed to the regulation of Armenian-Turkish relations, noted Ara Papyan the director of “Modus-Vivendi” center during a press conference on November 8, highlighting that he was for the regulation.
“Nowadays the Middle East is in a controllable chaos and Armenia may face beneficial opportunities to have dividends on the background of the regional developments” Armenpress quoted Papyan as saying. Referring to the development in South Caucasus the leader of “Modus-Vivendi” center said that the period of 2013-2014 would be the harshest for Armenian-Azerbaijani relations, as Azerbaijan's oil reserves were diminishing and the volume of export reducing.
“The war in the South Caucasus is the war not between the troops but between the nations. In the areas where once Azerbaijani troops stepped in massacres and ethnic cleansing of Armenians took place” mentioned Papyan.
According to him there are more than dozen peoples living in Azerbaijan which don’t want to be eliminated from the historical arena, want to keep their language, culture and at the same time don’t want to fight against Armenians in Karabakh war. So these are the people with whom we should cooperate.