Լեւոն Արոնյանը մասնակցեց «Սպորտը` հանուն հավասար հնարավորությունների» ակցիային
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սպորտը` հանուն հավասար հնարավորությունների» խորագիրը կրող միջոցառումն անցկացվեց նոյեմբերի 6-ին Երեւանի շախմատի տանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը շախմատային սեանս անցկացրեց մասնակից լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ եւ հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց հետ: Համաշխարհային օլիմպիադայի եռակի չեմպիոն Արոնյանը միաժամանակ 24 խաղատախտակների առաջ մրցրեց թե ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների, թե շախմատասերների հետ:«Նման միջոցառումները հրաշալի միջոց են մեր ջերմությունը փոխանցելու հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց: Նրանք անչափ կարեւոր են մեր հասարակության համար»,-շեշտեց գրոսմաստերը:
«Սպորտը` հանուն հավասար հնարավորությունների» ակցիաննպատակ ունի հանրության ուշադրությունը հրավիրել հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց համար կյանքի լիարժեք եւ հավասար հնարավորություններ ստեղծելու գաղափարի վրա: ԼեւոնԱրոնյանն արդեն 3-րդ անգամն է մասնակցում այս ակցիային` այդպիսով միանալով միջոցառման գաղափարին:
Ակցիան իրականացնում են «Հույսի կամուրջ» եւ «Առաքելություն Արեւելք» կազմակերպության, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի եւ Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տան հետ համատեղ:

Левон Аронян принял участие в акции «Спорт во имя равных возможностей»
6 ноября в Доме шахмат в Ереване состоялась акция «Спорт во имя равных возможностей». Как сообщает Арменпресс, армянский гроссмейстер Левон Аронян провел сеанс одновременно игры с представителями СМИ и людьми с ограниченными возможностями.
Трехкратный чемпион Всемирной шахматной олимпиады Аронян сражался со своими «противниками» - журналистами и шахматистами-любителями - сразу на 24-х досках. «Подобные матчи – прекрасная возможность проявить свое отношение к инвалидам, ведь они важная составляющая нашего общества», - подчеркнул гроссмейстер.
Цель этой акции – привлечь внимание общественности к людям с ограниченными возможностями, к идее создания равных и полноценных возможностей для каждого члена общества. Левон Аронян уже трижды участвовал в этой акции, тем самым поддержав идею ее проведения.
Акция «Спорт во имя равных возможностей» реализуется организациями «Мост надежды» и «Миссия –Восток», Федерацией шахмат Армении совместно с Домом шахмат имени Тиграна Петросяна.