Ադրբեջանը, հակաիրանական գործողություններով, ԼՂ հարցում օգուտներ ստանալու հույսեր ունի. Կոնստանտին Զատուլին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները փոխշաղկապված են. հարևան երկրներում լարվածության աճը իր ազդեցություն է ունենում նաև Հայաստանի վրա: Ռուս-թուրքական վերջին զարգացումների, սիրիական ճգնաժամի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինի հետ:
՞նչ զարգացումներ եք նկատում տարածաշրջանում` մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ կապված:
-Ինձ հիմա շատ է անհանգստացնում իրավիճակը տարածաշրջանում: Այն հիմնականում կապված է Իրանի դեմ հնարավոր հարձակման մասին տարածված խոսակցությունների հետ: Ես չէի ցանկանա, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը գայթակղվեր Իրանի դեմ հնարավոր արշավում իր մասնակցության թվացյալ առավելություններով:Պետք է նկատել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն արդեն իսկ լայն համագործակցության է գնացել Իսրայելի հետ` ոչ միայն ռազմական, այլ նաև հատուկ ծառայությունների ոլորտներում, ինչը լուրջ խնդիրներ է ստեղծում իրանա-ադրբեջանական հարաբերություններում: Ինձ թվում է` ինչ-որ պահ Ադրբեջանում կարող են որոշել, որ Իրանի դեմ ինչ-որ գործողություններին մասնակցությամբ հնարավոր է մրցանակ ստանալ՝ օրինակ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում ամերիկյան դիրքորոշման փոփոխություն:
Ես չեմ կարծում, որ այդ հույսերը հիմքեր ունեն, սակայն այն, որ Ադրբեջանը խայծը կուլ է տվել իր հակաիրանական գործողություններով, խոսում է դրա փոխարեն ինչ-որ պարգև ստանալու նրա հետաքրքրվածության մասին: Բայց արդյո՞ք Ադրբեջանի համար տեղին է ապակեպատ տնից քարեր նետելը: Իրանա-ադրբեջանական հարաբերությունները շատ բարդ են` հաշվի առնելով Իրանում ադրբեջանական էթնիկ գործոնը: Եվ դրա արդյունքում` ով կդառնա Հարավային Ադրբեջան կամ Հյուսիսային Իրան, դեռ հարց է, և մեզնից ոչ ոք չգիտի:
-Ավստրալիայի Նոր Ուելս նահանգի կողմից ԼՂՀ ճանաչումը ի ՞նչ հետևանքներ կունենա և այդ հանգամանքը կարող է արդյո ՞ք օրինակ ծառայել այլ պետությունների համար:
-Այդ փաստը վկայում է Հայաստանի նկատմամբ Ավստրալիայի լավ վերաբերմունքի մասին: Այն անմիջական միջազգային իրավական հետևանքներ ունենալ չի կարող: Այլ պետությունների համար որպես օրինակ կարող է ծառայել, սակայն հարցը նրանում չէ, որ ասենք Վանուատու պետության մակարդակով ճանաչվի ԼՂ անկախությունը: Կարևորն այն է, որ մենք` բոլորս, կարողանանք գտնել ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը:
-Ե՞րբ է սպասվումՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Հայաստան:
-Հարցը քննարկվում է, կարծում եմ` մինչև տարեվերջ անպայման այցը կկայանա: Ես պաշտոնական անձ չեմ և կդժվարանամ Պուտինի և նրա ադմինիստրացիայի անունից կոնկրետ ժամկետներ նշել:
-Վերջին շրջանում ռուս-թուրքական հարաբերություններում լարվածության աճ է նկատվում՝ կապված թուրք-սիրիական հարաբերությունների հետ: Ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞ զարգացումներ են սպասվում Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերություններում:
-Մենք Սիրիայի հարցում Թուրքիայի դիրքորոշումը համարում ենք կողմնակալ և էգոիստական: Թուրքիայում քաղաքական առումով ակտիվանում են արևելքում կայսերական անցյալը վերականգնելու երազանքներ ունեցող ուժերը: Հասկանալով, որ դեպի Եվրոպա ճանապարհը փակ է` այդ ուժերը Թուրքիայի համար իսլամական աշխարհի առաջնորդի դեր են փնտրում: Թուրքիայի այդ ճանապարհին կանգնում են արաբական աշխարհի մրցակիցները և այդ թվում նաև Իրանը: Սա հղի է մեծ ցնցումներով, ինչը մենք չէինք ցանկանա:
Ես կարծում եմ` հայերին ձեռնտու է, որ Ռուսաստանը լավ հարաբերություններ ունենա Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, որովհետև դա նշանակում է, որ մենք կարող ենք ազդել այդ երկրների վրա, որ նրանք արկածախնդիր քայլերի չդիմեն:Միանշանակ է, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումը Թուրքիայի կողմից սիրիական օդային տարածքը խախտելու վերաբերյալ` բացասական է, առավել ևս, ռազմական միջամտությունը մենք կդիտարկենք որպես ստատուս քվոյի խախտում: Փաստ է, որ Թուրքիան որպես պետություն պահպանվել է Խորհրդային Ռուսաստանի օգնության շնորհիվ: Հիշո՞ւմ եք` քեմալական հեղափոխության ժամանակ ռուս-թուրքական պայմանագրերի, ռուս ռազմական մասնագետների մասնակցության և այլ հանգամանքների մասին:

Азербайджан, своими антииранскими действиями, рассчитывает получить дивиденты в карабахском вопросе: Константин Затулин
Происходящие в регионе события взаимосвязаны: рост напряженности в соседних странах сказывается и на Армении. Последние развития в российско-турецких отношениях, кризис в Сирии и процесс урегулирования карабахского конфликта стали темой беседы корр. Арменпресс с директором Института стран СНГ Константином Затулиным.
Какие процессы Вы замечаете в регионе, в частности, касающиеся в процесса урегулирования карабахского конфликта?
Меня сейчас очень беспокоит ситуация в регионе Она, в основном, связана с разговорами о возможном нападении на Иран. Я бы не хотел, чтобы руководство Азербайджана обольщалось относительно своего кажущегося участия в возможной кампании против Ирана. Следует отметить, что руководство Азербайджана уже пошло на широкое сотрудничество с Израилем не только в военном сфере, но со спецслужбами, что создает серьезные проблемы в ирано-азербайджанских отношениях. Мне кажется, что в какой-то момент в Азербайджане могут решить, что участие в каких-то действиях против Ирана может обеспечить им дивиденты, к примеру – изменение позиции американской стороны в вопросе карабахского урегулирования.
Не думаю, что эти надежды имеют основания, однако, то, что Азербайджан заглотнул наживку своими антииранскими действиями, говорит о том, что он надеется что-то получить взамен. Однако, стоит ли Азербайджану «бросать камни из своей стеклянной башни». Ирано-азербайджанские отношения очень сложны, учитывая азербайджанский этнический фактор в Иране. И в результате, пока вопрос, кто станет Южным Азербайджаном или Северным Ираном, никто из нас этого пока не знает.
Признание австралийским штатом Новый Уэльс НКР какие последствия может иметь и может ли это признание стать примером для других государств?
Факт признания свидетельствует о хорошем отношении Австралии к Армении. Непосредственных международных правовых последствий это не может иметь. Для других государств это может служить примером, однако, вопрос не в том, чтобы, скажем, на уровне государства Вануату, признать независимость НК. Важно то, чтобы мы все смогли найти решение карабахского конфликта.
Когда ожидается визит президента РФ Владимира Путина в Армению?
Это вопрос пока обсуждается:, но думаю, что до конца года он обязательно состоится. Я не являюсь официальным лицом и поэтому затрудняюсь называть конкретные сроки визита от имени Путина и его администрации.
В последний период в российско-турецких отношениях наметился рост напряженности в связи с турецко-сирийскими отношениями. На Ваш взгляд, как будут развиваться дальше отношения между Россией и Турцией?
Мы считаем позицию Турции в вопросе Сирии субъективной и эгоистичной. В Турции в политическом плане активизируются силы, мечтающие восстановить на Востоке имперское прошлое.. Понимая, что путь в Европу закрыт, эти силы стремятся примерить на себя роль лидера в исламском мире, но на этом пути у Турции есть соперники в Арабском мире, в том числе и Иран. Это чревато большими потрясениями, чего мы бы не хотели.
Я думаю, что армянам выгодно, чтобы Россия имела хорошие отношения с Азербайджаном и Турцией, поскольку это означает, что мы можем оказывать влияние на эти страны, чтобы они не прибегали в авантюрным шагам. Очевидно, что позиция России относительно нарушения Турцией сирийского воздушного пространства негативная, а военное вмешательство, тем более, мы будем рассматривать как нарушение статуса-кво. Факт, что Турция как государство сохранила свое существование благодаря содействию Советской России: помните о русско-турецких договорах во время кемалистской революции, об участии русских военных специалистов и др.