Դեպը եւ Ջոլին կմարմնավորեն Բուլգակովի Վարպետի եւ Մարգարիտայի կերպարները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան կինոպրոդյուսերները որոշել են էկրանավորել Միխայիլ Բուլգակովի «Վարպետը եւ Մարգարիտան» հանրահայտ վեպը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով delfi.lt կայքը, ֆիլմի ռեժիսորը կլինի Սկոտ Ստեյնֆորդը: Կինոնախագծով կզբաղվի Stone Village Production ընկերությունը, որն արդեն ձեռք է բերել էկրանավորման իրավունքը Սերգեյ Շիլովսկուց:Նա Բուլգակովի թոռն է, բայց ոչ արյունակցական, քանի որ գրողը չի ունեցել երեխաներ` չնայած ամուսնացել էերեք անգամ:Բուլգակովի վերջին կինը` Ելենա Սերգեյեւնան, նախքան նրա հետ ամուսնանալը եղել է սպա Եվգենի Շիլկովսկու կինը:
Հոլիվուդյան նոր ֆիլմի ենթադրելի բուջեն կհասնի մոտ 100 միլիոն դոլարի: Գլխավոր դերերի հարցում պրոդյուսերները դեռ վերջանական որոշում չեն կայացրել: Նախնական տվյալների համաձայն` Վարպետի եւ Մարգարիտայի կերպարը կմարմնավորեն Բրեդլի Կուպերըեւ Նատալի Պորտմանըկամ Ջոնի Դեպը եւ Անջելինա Ջոլին:
Բուլգակովի հանրահայտ վեպն առաջին անգամ էկրանավորվել է Անջի Վայդայի կողմից 1971 թվականին: Դրանից հետո այն եւս հինգ անգամ էկրանավորվել է: 2009թվականին տեղի է ունեցել համանուն հեռուստասերիալի պրեմիերան, որը նկարահանվել էր Վլադիմիր Բորտկոյի կողմից:Մարգարիտային հեռուստասերիալում մարմնավորել էրԱննա Կովալչուկը, իսկ Վարպետին` Ալեքսանդր Գալիբինը:

Джоли и Депп станут новыми Мастером и Маргаритой
Из Голливуда пришли весьма интересные новости: как сообщают американские СМИ, западные кинопродюсеры замахнулись на экранизацию романа Михаила Булгакова “Мастер и Маргарита”.Как сообщает Арменпресс со ссылкойнаdelfi.lt, режиссером новой картины станет Скотт Стейндорф. Проектом займется его кинокомпания Stone Village Production, которая уже приобрела права на экранизацию у Сергея Шиловского, которому они принадлежат. Напомним, Сергей Шиловский- внук Булгакова, но не кровный. Михаил Афанасьевич не имел детей, хотя и был трижды женат. Последняя супруга, Елена Сергеевна, до встречи с Булгаковым была замужем за белым офицером Евгением Шиловским.
Предполагаемый бюджет голливудской картины- около ста миллионов долларов. С исполнителями главных ролей продюсеры пока не определились. Сообщается, что Мастером и Маргаритой могут стать Натали Портман и Брэдли Купер либо Джонни Депп и Анджелина Джоли. Признаемся честно, второй вариант нам кажется гораздо более интересным.
Впервые роман Булгакова был экранизирован режиссером Анджеем Вайдой в 1971 году. Впоследствии он пережил еще пять экранизаций. В России в 2005 году состоялась премьера телесериала, снятого Владимиром Бортко. Маргариту в нем сыграла Анна Ковальчук, а Мастера- Александр Галибин.