ԼՂՀ ճանաչման համար աշխարհում նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվում. Կարեն Բեքարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում ընթացող վերջին զարգացումները բարենպաստ պայմաններ են ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի անկախության միջազգային ճանաչման համար: Հոկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը` նշելով, որ Միացյալ Թագավորությունում, Իսպանիայում, Բելգիայում և աշխարհի այլ մասերում վերջին շրջանում նկատվող անկախական ձգտումները` քաղաքակիրթ մոտեցումների են արժանանում այդ երկրների իշխանությունների կողմից: «Աշխարհն իր օրինակով ցույց է տալիս, որ ուժի միջոցով խնդիրների լուծումն անցյալում է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Բեքարյանը:
Քաղաքագետի խոսքով` մի շարք ազդեցիկ երկրների կողմից սեփական տարածքում տեղի ունեցող ինքնորոշման ձգտումներին ագրեսիվ չվերաբերվելը` զսպիչ գործոն կհանդիսանա Լեռնային Ղարաբաղի հարցում այդ երկրների ունեցած դիրքորոշման վրա:
Բեքարյանը համոզված է, որ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությամբ վերջին զորավարժությունները, բացի ռազմական իմաստներից, իրենց մեջ որոշակի քաղաքական ուղերձ էին պարունակում: «Որքան էլ մեր գործընկերների առումով բարձր լինի մեր վստահությունը, այնուհանդերձ, մենք հույսը պետք է դնենք ինքներս մեզ վրա»,- ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով «սաֆարովյան» դեպքին հաջորդած իրավիճակին` Բեքարյանը նշեց, որ Ադրբեջանի հույսերը չարդարացան, և Հայաստանը դուրս չեկավ բանակցային գործընթացից: «Հայաստանի ասելիքը շատացել է, որի բոլոր հիմքերն Ադրբեջանը սկուտեղի վրա մատուցել է»,- ընդգծեց քաղաքագետը` հավելելով, որ Սաֆարովի դեպքով պայմանավորված` Հայաստանը պետք է բանակցային գործընթացում ունենա դիրքորոշման կոշտացում: «Սաֆարովի ազատ արձակումը,Ադրբեջանում գալիք նախագահական ընտրությունների համատեքստում, փորձ էր ծայրահեղ ազգայնական դրսևորումները կապել ընտրություններում Ալիևի կլանի հաջողության հասնելու ձգտումների հետ»,-ընդգծեց Կարեն Բեքարյանը:

Складывается благоприятная ситуация для международного признания НКР: Карен Бекарян
Происходящие в мире в последний период процессы создают благоприятные условия для международного признания независимости Нагорного Карабаха. Это мнение на встрече с журналистами 25 октября высказал председатель общественной организации «Европейская интеграция» Карен Бекарян, отметив, что наметившиеся в последнее время Великобритании, Испании, Бельгии и других странах движения независимости цивилизованно воспринимаются властями этих стран.»Мир на своем примере показывает, что силовое решение этих проблем осталось в прошлом», - сказал, как сообщает Арменпресс, Карен Бекарян.
По мнению политолога, неагрессивное отношение ряда влиятельных стран к заметным на их территории стремлениям к самоопределению явится сдерживающих фактором для ряда стран и скажется на их позиции в вопросе Нагорного Карабаха.
Бекарян убежден в том, что участие Армении и Нагорного Карабаха в последних военных учениях, кроме военного смысла, содержит и определенное политическое послание. «Каким высоким не был уровень доверии к нашим партнерам, мы, тем не менее, должны полагаться на себя, свои силы», - подчеркнул он.
Коснувшись ситуации, сложившейся в связи с «делом Сафарова», Бекарян отметил, что надежды Азербайджана не оправдались и Армения не вышла из переговорного процесса. «Армении есть что сказать и даже более, тем более что основания для этого преподнес нам «на блюдечке с голубой каемочкой» сам Азербайджан», - подчеркнул политолог, добавив, что в связи с делом Сафарова, Армения должна ужесточить свою позицию на переговорах.
«Освобождение Сафарова в контексте предстоящих в Азербайджане президентских выборов – было попыткой сыграть на экстремистских националистических устремлениях в стране, чтобы обеспечить победу на выборах клану Алиева», - подчеркнул Карен Бекарян.