Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը կքննարկվեն Սաֆարովի հարցն ու կարգավորման հիմնարար սկզբունքները. Մարգարով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ հոկտեմբերի 27-ին նախատեսված հանդիպմանը հայկական կողմը հերթական անգամ Ադրբեջանի ղեկավարությանը իր դիրքորոշումը կներկայացնի Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձման ու ազատման հարցի շուրջ: Նման համոզմունք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում: «Ադրբեջանական կողմի ոչ համարժեք գործողությունները, որոնք դատապարտվել են, այդ թվում եւ օրերս Չեխիայի Հանրապետության օրենսդիր մարմնի կոմիտեներից մեկի կողմից, ցույց են տալիս, որ միջազգային հանրությունը բնավ միանշանակ չի ընդունում ադրբեջանական կողմի կատարած գործողությունները, որը խախտել Է ոչ միայն միջազգային կոնվեցիաները, այլեւ սեփական օրենսդրությունը»,- հայտարարեց Մարգարովը:
Քաղաքագետի կարծիքով՝ հանդիպմանը կքննարկվեն նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքները: «Վերջին զարգացումների համատեքստում եւ տարածաշրջանային զարգացումների ընդհանուր համատեքստում այլ թեմաների քննարկում չի սպասվում»,- հավելեց նա:
Հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում տեղի Է ունենալու Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումը: Դա կլինի երկու երկրների ԱԳ նախարարների առաջին հանդիպումը մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումից եւ նրան ներում շնորհելուց հետո: Ոճրագործը հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնահարել Էր Բուդապեշտում, որտեղ երկուսն Էլ մասնակցում Էին ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին:
ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահները ծրագրում են այդ հանդիպումից հետո այցելել ղարաբաղյան հակամարտության գոտի՝ «վերակենդանացնելու» հայտնի միջադեպից հետո սառեցված բանակցությունները:

Safarov issue and regulating basic principles to be discussed during the meeting to be launched with Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers: Margarov
YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS: In the course of the scheduled meeting to be launched between Armenian and Azerbaijani Foreign Affair Ministers on October 27, Armenian side will present its stance to Azerbaijani authority on Ramil Safarov extradition and subsequent pardon. Politician Alexander Margarov stated in the briefing with Armenpress.
''Inadequate actions by Azerbaijani side, condemned by many international communities, including condemnation statements by one of committees of Czech Republic Legislative Body, come to prove the international community does not accept the actions by Azerbaijani side, which has violated not only international conventions but its own legislation'' Margarov announced. According to the analyst Karabakh conflict regulation basic principles will also be discussed in the course of the scheduled meeting.
Discussion of other issues in the context of recent and regional developments are not expected in the words of the interlocutor. The meeting between Armenian and Azerbaijani Foreign Affair Ministers Edward Nalbandyan and Elmar Mammadyarov is scheduled to take place on October 27, Paris. It will be the first meeting between the two Foreign Ministers after the extradition of criminal Ramil Safarov axe murdering innocent Armenian officer while asleep during a three-month English language course in the framework of Partnership for Peace NATO-sponsored program.
The co-chairs are planning to pay a visit to NKR conflict zone to "rehabilitate'' the frozen negotiations after the known incident.