«Շախտյոր»-ը վերելք է ապրում եւ հարկավոր է նույն տեմպով շարունակել. Հենրիխ Մխիթարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի եւ «Շախտյոր»-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը «Չեմպիոնների լիգա»-ի «Չելսի»-ի հետ հանդիպումից հետո հարցազրույց է տվել «հանքափորների» պաշտոնական կայքին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույցն ամբողջությամբ.
«Չելսի»-ն հրաշալի ակումբ է, բայց փառք Աստծո մենք կարողացանք արագ գոլ խփել: Դրանից հետո ավելի հեշտ էր խաղալ: «Չելսի»-ի մոտ ազատ գոտիներ էին հայտնվում, և մենք կարողանում էինք գոլային պահեր ստեղծել: Կարևորը` հաղթեցինք:
- Շատ էիք աշխատում եւ վազում:
- Այո: Սա Ուկրաինայի առաջնությունը չէ: Չեմպիոնների լիգայում պետք է ավելի արագ տեղաշարժվել: Այստեղ թույլ մրցակիցներ չկան: Բոլորն էլ շատ ուժեղ են: Պետք է հասկանալ, թե ինչպես պետք է պաշտպանվել, ինչպես գրոհել: Հասկանում էինք, որ հեշտ չի լինելու, բայց անում էինք ամեն հնարավորը` հաղթելու համար:
- Կարող ենք ասել, որ խուսափո՞ւմ էիք «Չելսի»-ից:
- Չէի ասի: «Շախտյոր»-ը հիմա վերելք է ապրում և պետք է շարունակել նույն տեմպով: Դեռ ոչինչ ավարտված չէ, եւ մենք պետք է շատ ու երկար աշխատանք տանենք:
- Երբ գնդակ ընդունեցիք` վախ չառաջացա՞վ, որ կարող եք ձեռքից բաց թողնել հաղթանակը:
- Ոչ: Մենք լավ էինք խաղում ամբողջ հանդիպման ընթացքում, հանգիստ ու հավասարակշռված:
- 15 հարված կատարեցիք դեպի Պետեր Չեխի պաշտպանած դարպասը: Ֆանտաստիկ արդյունք է: Սակայն հարց է ծագում, թե ինչպե՞ս գրավել նրա դարպասը:
- Բայց չէ որ «Շախտյոր»-ը երկու գոլ խփեց (ժպտում է): Կարող էինք և ավելին խփել, սակայն սա ֆուտբոլ է եւ հնարավոր չէ իրացնել բոլոր պահերը:

Генрих Мхитарян: Команда сейчас на подъеме
По окончании победного для «Шахтера»матча Лиги чемпионов с «Челси»полузащитник «горняков» поделился впечатлениями о прошедшей встрече.
- «Челси» хорошая команда, но, слава Богу, мы забили быстрый гол. Играть стало значительно легче. У соперника появилось много свободных зон, и мы смогли создавать моменты. Жаль, что не получилось все реализовать. Но главное – победили.
- Пришлось много потрудиться, побегать?
- Да. Это не чемпионат Украины. В Лиге надо быстрее перемещаться, закрывать зоны. Проводить скоростные атаки. Здесь слабых соперников не бывает. Все команды очень сильные. Надо знать, как обороняться, как атаковать. Понимали, что легко не будет, и делали все возможное, чтобы победить.
- Можно сказать, что немножко опасались«Челси»?
- Не могу такого сказать. У нас команда сейчас на подъеме, и надо так же продолжать. Еще не все закончено. Нам нужно работать еще очень много и очень долго.
- Когда пропустили гол, сердце не дрогнуло, что можно упустить результат?
- Этого не было. Мы хорошо играли на протяжении всего матча. Очень спокойно, уравновешенно.
- 15 ударов в створ ворот Петра Чеха – это феноменальный результат. Но возникает вопрос: как его пробить?