Զիդանը ցանկանում է մարզչի որակավորում ստանալ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական ֆուտբոլի լեգենդ Զինեդին Զիդանի` «Ռեալ»-ից հեռանալու պատճառը կապ չունի Մոուրինիոյի հետ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին գրում է իսպանական «Marca»-ն: Զիդանը շեշտել է, որ ինքը «Ռեալ»-ում շատ բան է սովորել մարզչական գործունեության մասին, որը հնարավորություն կտա Ֆրանսիայում մարզչի դիպլոմ ստանալ:«Մոուրինիոն ոչ մի կապ չունի իմ` «Ռեալ»-ից հեռանու հետ: Անընդհատ մարզադաշտում լինելն իմ կիրքն է: Այդ պատճառով վերադարձա Ֆրանսիա եւ նպատակ ունեմ մարզչի դիպլոմ ստանալ»,-ասել է Զիդանը:
Աշխարհահռչակ ֆրանսիացի ֆուտբոլիստ Զինեդին Զիդանը լքել է «Ռեալ»-ի սպորտային տնօրենի պաշտոնը դեռեւս հուլիսին: Նրա հառնալը որոշ լրատվամիջոցներ կապում էին թիմի գլխավոր մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոյի հետլուրջ տարաձայնություններ ունենալու հետ:
Զինեդին Յեզիդ Զիդանն իր կարիերայի ընթացքում հանդես է եկել Ֆրանսիայի «Կանն», «Բորդո», Իտալիայի «Յուվենթուս», Մադրիդի «Ռեալ» թիմերում։ Ազգային հավաքականում անցկացրել է 93 հանդիպում` դառնալով 25 գոլի հեղինակ։ 1998 թվականի աշխարհի և 2000 թվականի Եվրոպայի չեմպիոն է, Եվրոպայի չեմպիոնների գավաթակիր (2002), աշխարհի (1998, 2000, 2003) ու Եվրոպայի 1998թ. լավագույն ֆուտբոլիստ:

Легендарный Зидан стремится получить статус тренера
Уход легенды французского футбола Зинедина Зидана из «Реала» никак не связан с Моуриньо. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет испанская «Marca». По словам самого Зидана, он многому научился в «Реале» в плане тренерской работы, что поможет ему получить диплом тренера во Франции. «Моуриньо не имеет никакого отношения к моему уходу из «Реала». Быть постоянно на поле – моя страсть. Именно поэтому я возвращаюсь во Францию и намерен получить там диплом», - сказал Зидан.
Всемирно известный французский футболист Зинедин Зидан покинул пост спортивного директора «Реал» еще в июле. Некоторые СМИ связывали это его решение с серьезными разногласиями с главным тренером команды Жозе Моуриньо.
На протяжении своей карьеры Зинедин Зидан выступал во французской команде «Канн», «Бордо», итальяском «Ювентусе», мадридском «Реале». Он провел 93 встречи в составе национальной сборной, став автором 25 голов. Зидан - чемпион мира 1998 года и чемпион Европы 2000, обладатель Кубка чемпионов Европы (2002), мира (1998,2000, 2003) и лучший футболист Европы 1998 года.