Տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանվում է հայկական զինված ուժերի շնորհիվ. Մելիք-Շահնազարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանային սպասվող վերաձևումների համատեքստում կարևոր է Հայաստանի քաղաքական ակտիվությունը և հայկական բանակի հզորության աճը: Հոկտեմբերի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման դիրքորոշում հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը: «Տարածաշրջանը գտնվում է կարդինալ վերափոխումների նախաշեմին, և այդ ընթացքում գլխավոր խնդիրը, որը պետք է ապահովի հայկական կողմը, նախևառաջ քաղաքական մասնակցությունն է` հնարավորինս նախաձեռնողականությամբ և երկրորդ` ռազմական պատրաստակամությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետը համոզված է. «տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանվում է հայկական զինված ուժերի շնորհիվ»: «Տարածաշրջանում ռեալ քաղաքականությունը թելադրում է հայկական բանակը»,-նշեց Մելիք-Շահնազարյանը` միաժամանակ ընդգծելով, որ պատերազմի վերսկսման հավանականություն չի տեսնում:
Նրա համոզմամբ` ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը փոխել է շեշտադրումն այն մասին, որ Արցախը երբեւէ կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում: «Բանակցային գործընթացում Սաֆարովի արտահանձնումը պետք է դառնա նոր ելակետ»,- ընդգծեց Շահնազարյանը: Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմը կվերարտադրվի, քանի որ ադրբեջանական հասարակական տրամադրությունները շատ հեշտ կառավարելի են: «Սաֆարովի հեղինակության աճն Ադրբեջանում նպաստեց ադրբեջանական իշխանությունների հեղինակության աճին»,- եզրակացրեց քաղաքագետը:
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին ադրբեջանցի ոճրագործը կացնահարել էր քնած ժամանակ` 2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում:Ցմահ դատապարտված Սաֆարովին Հունգարիայի իշխանություններն արտահանձնեցին Ադրբեջան, որից հետո ոճրագործն արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի ներմանը, նրան մայորի կոչում շնորհեցին, ապահովեցին բնակարանով, անձնագրով եւ հերոսացրին:

Мир в регионе сохраняется благодаря армянским вооруженным силам: Грант Мелик-Шахназарян
В контексте ожидаемых в регионе изменений важна политическая активность Армении и рост мощи армянской армии. Об этом заявил на встрече с журналистами 19 октября политолог Грант Мелик-Шахназарян. «Регион находится на пороге кардинальных перемен и в это время главной задачей для армянской армии является обеспечить, прежде всего, свое политическое участие во всех возможных инициативах и во вторых – боеготовность», - сказал, как сообщает Арменпресс, политолог.
Он убежден в том, что «мир в регионе сохраняется благодаря армянских ВС». «
Реальную политику в регионе диктует армянская армия», - сказал Мелик-Шахназарян, подчеркнув, что не видит вероятности возобновления войны.
По мнению политолога, экстрадиция азербайджанского преступника Рамиля Сафарова изменила представление о том, что Арцах когда-либо может находиться в составе Азербайджана. Эстрадиция Сафарова должна стать в переговорном процессе новой точкой отсчета», - подчеркнул он. Грант Мелик-Шахназарян считает, что диктаторский режим Азербайджана будет воспроизводиться, поскольку общественные настроения здесь очень управляемы, «а рост популярности Сафарова в этой стране содействовал и росту авторитета властей Азербайджана.