Տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանվում է հայկական զինված ուժերի շնորհիվ. Մելիք-Շահնազարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանային սպասվող վերաձևումների համատեքստում կարևոր է Հայաստանի քաղաքական ակտիվությունը և հայկական բանակի հզորության աճը: Հոկտեմբերի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման դիրքորոշում հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը: «Տարածաշրջանը գտնվում է կարդինալ վերափոխումների նախաշեմին, և այդ ընթացքում գլխավոր խնդիրը, որը պետք է ապահովի հայկական կողմը, նախևառաջ քաղաքական մասնակցությունն է` հնարավորինս նախաձեռնողականությամբ և երկրորդ` ռազմական պատրաստակամությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետը համոզված է. «տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանվում է հայկական զինված ուժերի շնորհիվ»: «Տարածաշրջանում ռեալ քաղաքականությունը թելադրում է հայկական բանակը»,-նշեց Մելիք-Շահնազարյանը` միաժամանակ ընդգծելով, որ պատերազմի վերսկսման հավանականություն չի տեսնում:
Նրա համոզմամբ` ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը փոխել է շեշտադրումն այն մասին, որ Արցախը երբեւէ կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում: «Բանակցային գործընթացում Սաֆարովի արտահանձնումը պետք է դառնա նոր ելակետ»,- ընդգծեց Շահնազարյանը: Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմը կվերարտադրվի, քանի որ ադրբեջանական հասարակական տրամադրությունները շատ հեշտ կառավարելի են: «Սաֆարովի հեղինակության աճն Ադրբեջանում նպաստեց ադրբեջանական իշխանությունների հեղինակության աճին»,- եզրակացրեց քաղաքագետը:
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին ադրբեջանցի ոճրագործը կացնահարել էր քնած ժամանակ` 2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում:Ցմահ դատապարտված Սաֆարովին Հունգարիայի իշխանություններն արտահանձնեցին Ադրբեջան, որից հետո ոճրագործն արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի ներմանը, նրան մայորի կոչում շնորհեցին, ապահովեցին բնակարանով, անձնագրով եւ հերոսացրին:

Peace in the region is maintained due to the Armenian Armed Forces: Melik-Shahnazaryan
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. In the respect of future metamorphoses of the region political activity of Armenia and growing strength of the Armenian Army are of certain importance. This was said by political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan during his press conference on October 19. As reports "Armenpress" Melik-Shahnazaryan said: "The region is on the eve of radical changes and in this respect the main priority of the Armenian side for that period of time first of all is political contribution and secondly military readiness".
The political scientist is sure that peace in the region is maintained due to the Armenian Armed Forces. Melik-Shahnazaryan mentioned: "Real politics in the region is dictated by the Armenian Armed Forces". At the same time the expert emphasized that he does not see any possibility for resuming the war.
In his opinion extradition of criminal like Ramil Safarov has changed the situation about Astsakh to become part of Azerbaijan. Melik-Shahnazaryan mentioned: "The extradition of Ramil Safarov to Azerbaijan must become the new cornerstone in the negotiations". In his opinion dictatorial regime of Azerbaijan will not be interrupted, as public sentiments there can be easily controlled.
On February 19, 2004 in Budapest Azerbaijani assassin Ramil Safarov, who axe-murdered Armenian officer Gourgen Margaryan while sleeping, when they were participating in NATO English Language Courses in the capital of Hungary, was sentenced to life imprisonment without right to be pardoned for 30 years. On August 31, 2012 Safarov was extradited from Hungary to Azerbaijan and was pardoned by the President Ilham Aliyev. The murderer was advanced to major, provided with a passport, an apartment and became a "national hero".