Արցախյան պատերազմի մասին «Եթե բոլորը...» ֆիլմն «Օսկար»-ի հայտատու է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային կինոակադեմիան փակ գաղտնի քվեարկությամբ արցախյան պատերազմի մասին պատմող «Եթե բոլորը...» ֆիլմն առաջարկել է Ամերիկյան կինոակադեմիային ներգրավել «Օսկար» մրցանակաբաշխության «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում կինոակադամիայի նախագահ Դավիթ Մուրադյանը տեղեկացրեց, որ ֆիլմի`«Օսկար»-ին մասնակցությունը որոշվելու է մրցանակաբաշխության կինոգործիչների հանձնաժողովի կողմից. որոշումը հայտնի կդառնա հոկտեմբերի 8-ին:
«Քանի դեռ հանձնաժողովի վերջնական եզրակացությունը չի հրապարակվել չենք կարող ասել այն կմասնակցի «Օսկար»-ին, թե ոչ, ներկա պահին ֆիլմը հայտատու է այդ մրցանակաբաշխությանը»,- պարզաբանեց կինոակադեմիայի նախագահը:
«Եթե բոլորը...»-ը ֆիլմը 2012 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ցուցադրվելու է Կիպրոսի հայ համայնքի համար: Սեպտեմբերի 15-23-ը ֆիլմը մասնակցել է «Киношок» փառատոնին, իսկ հոկտեմբերի 7-ին կմասնակցի Բուխարեստում կայանալիք «Արվեստների փառատոն»-ին:
«Եթե բոլորը…»-ի ասիական պրեմիերան տեղի է ունեցել Հարավային Կորեայի փառատոնի ժամանակ, որն անցկացվում է սեպտեմբերի 4-13-ը, իսկ նոյեմբերի 1-10-ը Մոսկվայում ֆիլմը կմասնակցի «Лучезарный ангел» միջազգային բարեգործական փառատոնին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Միքայել Պողոսյանը նշեց, որ «Օսկարին» մասնակցության դեքպում նա Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի հետ համատեղ հանդես կգա մամուլի ասուլիսով, քանի որ դեռ վաղ է խոսել այդ մասին:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո ՀՀ անկախության եւ Հայոց բանակի կազմավորման 20 ամյակի առիթով նկարահանված «Եթե բոլորը…» ֆիլմի ռեժիսորն է Նատալյա Բելյաուսկենեն, պրոդյուսերները` Միքայել Պողոսյանը եւ Թերեզա Վարժապետյանը: Երաժշտությունը գրել է կոմպոզիտոր Վահագն Հայրապետյանը:

Фильм «Если все…» об Арцахской войне претендует на «Оскар»
Национальная киноакадемия Армении по итогам закрытого тайного голосования предложила Американской киноакадемии включить фильм «Если все …» об Арцахской войне в число претендентов на международную кинопремию «Оскар» в номинации «Лучший иностранный фильм». В беседе с Арменпресс президент армянской киноакадемии Давид Мурадян сообщил, что этот вопрос решится 8 октября: когда о номинантах объявит комиссия кинодеятелей премии «Оскар».
«Пока комиссия не огласила свое решение по этому поводу, мы не можем сказать, будет ли этот фильм участвовать в столь престижном конкурсе или нет, пока мы «номинировали» его», - сказал Матевосян.
«Фильм «Если все…» 19 сентября 2012 года демонстрировался для армянской общины Кипра, 15-23 сентября он участвовал в «Киношоке», а 7 октября будет представлен на «Фестивале искусств» в Бухаресте.
Азиатская премьера фильма об Арцахской войне состоялась в рамках фестиваля в Южной Корее – 4-13 сентября, его увидят также участники и гости международного благотворительного фестиваля «Лучезарный ангел» в Москве - 1-10 ноября.
В беседе с Арменпресс продюсер фильма Микаел Погосян отметил, что если фильм будет номинирован на Оскар, то он вместе с Национальным киноцентром выступит на пресс-конференции, но пока рано говорить об этом.
Фильм «Если все…» был снят под патронажем президента Армении Сержа Саргсяна и посвящен 20-летию независимости Армении и формирования Армянской армии. Режиссер фильма - Наталья Беляускене, продюсеры – Микаел Погосян и Тереза Варжапетян, музыку к фильму написал композитор Ваагн Айрапетян.