Մեկնարկեց ֆուտբոլի «ՀՀ վարչապետի գավաթ»-ի մրցաշարը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ , ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի երեք քաղաքների մարզադաշտերում՝ Երեւանի «Փյունիկ» ֆուտբոլի ակումբի, Աբովյանի եւ Աշտարակի մարզադաշտերում սեպտեմբերի 25-ին մեկնարկեց ՀՀ վարչապետի գավաթի 2012 թվականի ֆուտբոլի մրցաշարը, որին մասնակցում են ՀՀ նախարարությունների եւ գերատեսչությունների թիմերը:
Ինչպես փոխանցում Է«Արմենպրես»-ը, մրցաշարին մասնակցում են ՀՀ կառավարության, ՀՀ տարածքային կառավարման, Պաշտպանության, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, Տրանսպորտի եւ կապի, Արտակարգ իրավիճակների, Կրթության եւ գիտության, Առողջապահության, Ֆինանսների նախարարությունների, ինչպես նաեւ ՀՀ դատախազության, ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության, ՀՀ կենտրոնական բանկի եւ այլ կառույցների թիմերը:
Մրցաշարի խաղերի տեւողությունն Է 60 րոպե` երկու խաղակեսով, յուրաքանչյուրը 30-ական րոպե: Թիմերը մասնակցում են 20 ֆուտբոլիստներով, որոնցից 11-ը՝ հիմնական, 9-ը՝ պահեստային:
Մրցաշարի եզրափակիչը տեղի կունենա նոյեմբերի 2-ին Երեւանի Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում:

YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS: On September 25 the Football Tournament 2012 of the Armenian Prime Minister Cup was launched in the stadiums of three cities of Armenia: Yerevan Pyunik Football Club, Abovyan and Ashtarak stadiums. The matches were attended by the football teams of the Ministries of the Republic of Armenia and state bodies.
As reported by Armenpress, the Tournament was attended by the teams of the Government of the Republic of Armenia, the Ministry of Territorial Administration, the Ministry of Defense, the Ministry of Labor and Social Affairs, the Ministry of Transport and Communication, the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Education and Sciences, the Ministry of Health, the Ministry of Finances, as well as the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia, the Police at the Government, the Central Bank of Armenia and other structures.
The duration of the Tournament games is 60 minutes, with two times, each of them lasts 30 minutes. The teams participate with 20 footballers, 11 of which are primary and 9 are reserve players.
The Tournament finals will take place on November 2 in the Yerevan Republic Stadium named after Vazgen Sargsyan.