ՀՀ Նախագահը ցավակցական հեռագիր է հղել Պավել Գրաչովի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ՌԴ պաշտպանության նախկին նախարար Պավել Գրաչովի մահվան կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից,Պավել Գրաչովի տիկնոջը՝ Լյուբով Գրաչովային ուղղված հեռագրում մասնավորապես ասված է.
«Խոր վշտով տեղեկացա Պավել Սերգեյի Գրաչովի մահվան մասին:
Պավել Գրաչովը իսկական սպա էր, քաջարի դեսանտային, խիզախ և ազնիվ մարդ, ով իր կյանքը նվիրել էր զինվորական ծառայությանը, Ռուսաստանի պաշտպանունակության և ազգային անվտանգության ամրապնդմանը, արժանացել Խորհրդային Միության Հերոսի բարձրագույն կոչմանը:
Հայաստանում բարձր են գնահատում տաղանդավոր գեներալ Պավել Սերգեյի Գրաչովի բացառիկ ջանքերը և նշանակալի մասնակցությունը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը, Հայաստանի պաշտպանունակության բարձրացմանն աջակցելու գործում: Նա կանգնած է եղել մեր եղբայրական երկրների միջև դաշնակցային գործընկերության կայացման ու զարգացման հիմքերում:
Հետևողական և արդյունավետ գործունեության, ինչպես նաև իր մարդկային բարձր որակների շնորհիվ, Պավել Գրաչովը հայ ժողովրդի հիշողության մեջ միշտ կմնա որպես հավատարիմ բարեկամ և անկեղծ զինակից: Նրա պրոֆեսիոնալ ոգին, հավատարմությունը երդմանն ու պարտքին, խիզախությունն ու անվեհերությունը վառ օրինակ են երիտասարդ սերունդների համար:
Հարգելի Լյուբով Ալեքսեյի,
Ընդունեք անկեղծ ցավակցություններս, մաղթում եմ տոկունություն և համբերություն Ձեր ընտանիքի համար այս ծանր օրերին»:

YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS: Armenian President Serzh Sargsyan issued a condolence message on the death of Russian Ex-Minister of Defense Pavel Grachov. As Armenpress was informed from the presidential press office, in the message to Pavel Grachov’s wife it was mainly noted
“I was so deeply saddened to hear of Pavel Grachov’s passing.
Pavel Grachov was a real officer, brave and honest man, who dedicated his life to his military service, Russian defence and the development of Russian national security, a man who was awarded the highest title of Russian National Hero.
The exclusive efforts and military service of Pavel Grachov are highly evaluated in Armenia. He laid down the basis of the development and strengthening of the cooperation of our countries.
Pavel Grachov will always be a faithful friend and a trustful ally in the memory of Armenian nation. His professional spirit, commitment to the debt and courage will be a vivid example for the young generations.
Dear Lyubov Grachova
Please accept by deep condolences on the death of your husband LatePavel Grachov, wish fortitude and patience to You and Your family during such a hard period”.