Քաղաքագետին Եվրոպայի արձագանքը ոճրագործ Սաֆարովի հարցում «կոկորդիլոսի արցունքներ» է հիշեցնում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն իր ռեսուրսները մոբիլիզացնելու կարիք ունի վերջին շրջանում զարգացող մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Սեպտեմբերի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը: Նրա համոզմամբ` անկախ տարածաշրջանային զարգացումներից` թուրքական գործոնը աշխատելու է Հայաստանի դեմ, և Հայաստանը պետք է կանխարգելիչ միջոցառումների համակարգ ունենա: «Մենք պարտավոր ենք համազգային մոբիլիզացիա իրականացնել՝ պատերազմից խուսափելու համար»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Շիրինյանը:
Քաղաքագետը նշեց, որ Սաֆարովի հարցում Եվրոպայի արձագանքը «կոկորդիլոսի արցունքներ» է հիշեցնում, որն իրական ոչինչ չի տալու Հայաստանին: «Եթե Ադրբեջանի նկատմամբ Արևմուտքը և եվրոպական կառույցները պատժամիջոցներ չեն կիրառելու, մեզ համար նրանց ցավակցական խոսքերը ոչ մի արժեք չունեն»,-ընդգծեց քաղաքագետը: Շիրինյանի խոսքով` եվրոպական դիվանագիտությունը փայլուն գիտի հայկական հարցը և պատասխանատու է Եվրամիության անդամ երկրի՝ Հունգարիայի ստոր արարքի համար:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերենի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին: 2012թ-ի օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի իշխանությունները որոշում կայացրին արտահանձնել Սաֆարովին Ադրբեջանին: Ադրբեջան արտահանձնվելուց հետո ոճրագործն արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի ներմանը, նրան շնորհեցին մայորի կոչում, ապահովեցին բնակարանով, անձնագրով եւ հերոսացրին: Հայաստանը կասեցրեց դիվանագիատական հարաբերություններն ու բոլոր պաշտոնական կապերը Հունգարիայի հետ:

YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS: Armenia has the necessity to mobilize its resources to resist the challenges developing in the region. This opinion was stated by the political analyst Levon Shirinyan at the press conference on September 13. He is certain that despite the regional developments, the Turkish factor will work against Armenia and the latter should have a system of preventive measures. “We are obliged to implement nation-wide mobilization in order to avoid war”, - said Shirinyan, as reported by Armenpress.
The political analyst mentioned that in the Ramil Safarov’s case the Europe’s reaction reminds “crocodile tears”, which would not be of some benefit for Armenia. “If the West and the European structures do not implement any sanctions towards Azerbaijan, their condolatory announcements do not mean anything for us”, - emphasized the analyst. According to Shirinyan, the European diplomacy knows the Armenian issue quite well and is responsible for the ignoble action of the European Union member country Hungary.
On February 19 2004 in Budapest Azerbaijani assassin Ramil Safarov, who axe-murdered Armenian officer Gurgen Margaryan while sleeping, when they were participating in NATO English Language Courses in the capital of Hungary, was sentenced to life imprisonment without right to be pardoned for 30 years. On August 31 2012 Safarov was extradited from Hungary to Azerbaijan and was pardoned by the President Ilham Aliyev. The murderer was advanced to mayor, provided with an apartment and granted «national hero». Armenia suspended diplomatic relations and all official ties with Hungary.