Փորձագետը Հայաստանի համար ճիշտ ժամանական է համարում կազմակերպել եվրապարտատոմսերի առաջին թողարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ամերիա» ընկերությունների խմբի նախաձեռնությամբ «Տրոյկա դիալոգ» եւ Սբերբանկ ընկերությունների պարտքային կապիտալի շուկաների թիմի կողմից սեպտեմբերի 6-ին սեմինար-քննարկում էր կազմակերպվել եվրապարտատոմսերի եւ դրանց շուկայի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Ամերիա» ընկերությունների խմբիներդրումային բանկային գործառնությունների դեպարտամենտի տնօրեն Առնո Մոսիկյանը, Հայաստանի Հանրապետության համար այս պահին շատ լավ ժամանակահատված է կազմակերպել եվրապարտատոմսերի առաջին թողարկումը:
«Դա պարտքի կառավարման արդյունավետ միջոց է եւ, ընդհանրապես, մասնավոր սեկտորի համար շատ արդյունավետ գործիք իր հետագա պարտքը կառավարելու համար»,-ասաց նա:
Մոսիկյանի խոսքով` Հայաստանը եվրապարտատոմսերի շուկա մուտք չի գործել, իսկ ահա մեր հարեւան Վրաստանն արդեն հինգ թողարկում ունի:
«Դա կարևոր է մասնավոր հատվածի զարգացման համար միջազգային շուկաներից մասնավոր կապիտալ ներգրավելու միջոցով»,- ասաց նա:
Մոսինյանը նշեց, որ մեր առաջին հույսը պետական թողարկումն է, «հուսով ենք, որ 200-300 մլն դոլար արժեքով թողարկման մասին կարող է խոսք գնալ»:
««Ամերիա» ընկերությունների խմբի ղեկավարությունն էլ իր հերթին յուրաքանչյուր պահի կարող է որոշում ընդունել եվրապարտատոմսերի թողարկման մասին»,-հավելեց նա:

АрноМосикян: для Армении сейчас прекрасный момент организовать первый выпуск еврооблигаций
По инициативе группы компаний «Америя» командой рынков долгового капитала компаний «Тройка диалог» и Сбербанка 6 сентября проводился семинар-дискуссия относительно еврооблигаций и их рынка.
Как передает «Арменпресс», в беседе с журналистами директор департамента инвестиционных банковских операций холдинга «Америя» АрноМосикян отметил, что для Республики Армения представился удобный момент организовать первый выпуск еврооблигаций.
«Это эффективный способ управления долгом, вообще вполне эффективный способ для частного сектора в управлении дальнейшим долгом», - сказал он.
По словам Мосикяна, Армения еще не вошла в рынок еврооблигаций, а вот соседняя Грузия уже сделала пять выпусков.
«Это очень важно для развития частного сектора для привлечения частного капитала с мировых рынков», - сказал он.
Мосикян отметил, что наша первая надежда – государственный выпуск, «надеемся, что речь может идти о выпуске стоимостью 200-300 млн долларов».
«Руководство «Америи» в свою очередь в любую минуту может принять решение о выпуске облигаций», - добавил он.