Հունգարիան և Ադրբեջանը խոշոր ֆինանսական գործարքների մեջ են. Ռամիլ Սաֆարովը` հակաճգնաժամային ֆինանսների դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը պատրաստվում է 2-3 միլիարդ եվրոյով գնել Հունգարիայի թողարկած պարտատոմսերը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Reuters-ը, այս տարվա սկզբից ի վեր Հունգարիան բանակցություններ է վարում Բաքվի, ինչպես նաև Անկարայի հետ` ֆինանսական օժանդակություն ստանալու և ֆինանսական ճգնաժամի հետևանքները հաղթահարելու համար:
«Հունգարիան, բավարար ֆինանսական օժանդակություն չստանալով Արժույթի միջազգային հիմնադրամից և Եվրոպական միությունից, իր հայացքն ուղղել է այլընտրանքային ուղղությունների»,- Reuters-ին հայտնել է Հունգարիայի AKK` պարտքային գործակալության ներկայացուցիչը:
Պատահական չէ, որ նման ֆինանսական գործարքների կայացման փուլում Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին: Թե ինչ ֆինանսական- քաղաքական գործարքներ են տեղի ունեցել երկու երկրների միջև, կարելի է միայն կռահել:
Նշենք նաև, որ Արբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Նովրուզ Մամեդովը խոստովանել է, որ Ադրբեջանն արդեն շուրջ մեկ տարի է` գաղտնի բանակցություններ է վարում Հունգարիայի հետ` Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայի կապակցությամբ

Венгрия и Азербайджан ведут крупные финансовые сделки: Рамиль Сафаров экстрадирован за антикризисные финансы
Азербайджан может выдать в кредит Венгрии 2-3 миллиарда евро, купив выпущенные специально в этих целях суверенные облигации. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, с начала текущего года Венгрия ведет переговоры с Баку, а также с Анкарой для получения финансового содействия и преодоления последствий финансового кризиса.
«В июне Венгрия начала переговоры с Международным валютным фондом и Евросоюзом о резервном займе. Долговое агентство Венгрии AKK сообщило, что ищет альтернативные рынки для возможной эмиссии в рамках политики освоения рынков Востока, проводимой правительством», - пишет Reuters.
Не случайно, что на этапе становления подобных финансовых сделок Венгрия экстрадировала в Азербайджан преступника Рамиля Сафарова. Какие финансово-политические сделки произошли между двумя странами, об этом можно только гадать.
Отметим также, что завотделом внешних связей администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов признался, что почти год под строгим контролем президентаИльхама Алиевашли тайные переговоры и переписка, в том числе с правоохранительными органами Венгрии в связи с экстрадицией Сафарова.