Սմբատաբերդ ամրոցի մաքրման աշխատանքների արդյունքում նոր շինություն է հայտնաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վայոց ձորի Արտաբույնք գյուղի արեւելյան կողմում գտնվող Սմբատաբերդ ամրոցում 2012թ-ի ընթացքում ՀՀ մշակույթի նախարարությունը կատարել է մաքրման աշխատանքներ։
Պարսպի տարածքի մաքրման ընթացքում պատերի մնացորդներ հայտնաբերելուց հետո մասնագետներ են գնացել, ծանոթացել իրավիճակին ու որոշել դադարեցնել աշխատանքները` մինչ այդ ապահովելով հնագետի եւ ճարտարապետի մասնակցությունը։Օրեր անց մաքրման աշխատանքները վերսկսվել են:
«Պեղումները բավականին հետաքրքիր բացահայտումների առիթ կարող են դառնալ, մասնավորապես, կարող են ամրոցի նոր պատեր բացվել, զանազան արժեքավոր հնագիտական իրեր հայտնաբերվել», -«Արմենպրես»-ի հետ զրույցումտեղեկացրեցՀուշարձանների պահպանության Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը։ Նրա հավելմամբ` առանց պեղումների մաքրման ու վերականգնման աշխատանքները շարունակելը սխալ է։
Մշակույթի նախարարության հուշարձանների վերականգնման կենտրոնի տնօրեն Գագիկ Եգանյանը մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ նախկինում այդ վայրում կատարվել են վերականգնման աշխատանքներ, որից հետո ճարտարապետների եւ հնագետների մասնակցությամբ վերջնական փուլի համար իրականացվել են նաեւ փլատակների մաքրման եւ ամրացման աշխատանքներ:
«Այս ամենի արդյունքում բացահայտվել է նոր կառույց, որը փոխանցելու ենք ապագա սերունդներին: Սա կարգ է, որին հետեւում է մշակույթի նախարարությունը»,-վստահեցրեց Եգանյանը:
2007-2009 թթ-ն իրականացվել էին ամրոցի վերականգնման աշխատանքներ: Մասնակի նորոգվել է պարսպի մի հատվածը, մուտքը։
Սմբատաբերդը պաշտպանված է ձորի բնական անառիկ քարերով, որոնք կրկնակի ամրացված են բարձր ու բրգաձև պարսպով: Մատչելի է միայն հյուսիսային կողմը, որն ամրացված է պարսպով: Ամրոցի երկու մասում միջնաբերդեր կան, ջրի ավազաններ, բնակելի կառույցներ։ Այն Վայոց Ձորի հին, անառիկ եւ խոշոր ամրոցներից է, որ գոյություն է ունեցել 5-րդ դարից առաջ: Վասակյանները Եղեգիսը դարձնելով իրենց վարչաքաղաքական կենտրոնը` ժամանակին ամրոցը դարձրել են ռազմական հենակետ: Օրբելյանների օրոք այն ավելի է ամրապնդվել:

В Армении при очистке крепости Смбатаберд найдена новая постройка
В находящейся в восточной части села Артабуйнк (Вайоц Дзор) крепости Смбатаберд министерство культуры РА в течение 2012г. проводило очистительные работы.
Во время очистки территории крепостной стены, после того как были обнаружены остатки стены, на место прибыли специалисты для ознакомления с ситуацией, они и приняли решение приостановить работы до прибытия археологов и архитекторов. Через несколько дней работы были продолжены.
«Раскопки могут привести к довольно любопытным открытиям, в частности, найдены новые стены и всевозможные предметы, представляющие археологическую ценность», - в беседе с «Арменпресс» сообщила начальник Вайоцдзорской областной службы охраны памятников Мелания Довлатян. Она добавила также, что без проведения раскопок очистка и реконструкция нецелесообразны и неправильны.
Директор Центра реконструкции памятников минкульта Армении Гагик Еганян в беседе с нами сообщил, что ранее в этих местах проходили восстановительные работы, после чего с участием архитекторов и археологов для заключительного этапа проводились работы по очистке и укреплению развалин.
«В результате этих работ обнаружено новое строение, которое мы передадим следующим поколениям. Это порядок, которому следует министерство культуры», - заверил Еганян.
В 2007-2009гг. проводились и восстановительные работы в крепости. Частично восстановлены вход и фрагмент ограды.
Смбатаберд защищен природой – валунами ущелья, которые дополнительно укреплены высокой пирамидальной оградой. В двух частях крепости есть цитадели, бассейны, жилые постройки. Это одна из древних, крупных крепостей Вайоц Дзора, которые были построены до 5-го века. Превратив Егегис в административно-политический центр, Васакяны в свое время использовали крепость как военный плацдарм. При Орбелянах он был еще более укреплен.