Լեռնային Ղարաբաղ-Ադրբեջան սահմանահատվածում ԵԱՀԿ-ն կանցկացնի հերթական մոնիթորինգը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մանդատի համաձայն` օգոստոսի 23-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում տեղի կունենա հերթական դիտարկումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մոնիթորինգը կանցկացվի Աղդամի սահմանահատվածում:
Ղարաբաղյան կողմից մոնիթորինգին կմասնակցեն ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը, նրա դաշտային օգնական Ժիրի Աբերլեն և անձնական օգնական Ուիլյամ Պրայորը:
Սահմանի հակառակ կողմից մոնիթորինգը կանցկացնեն ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Անտալ Հերդիչը և Բաքվում ԵԱՀԿ ներկայացուցչության կոորդինատոր Պիտեր Կին:

OSCE to hold the next monitoring on Nagorno-Karabakh-Azerbaijani border
YEREVAN, AUGUST 22, ARMENPRESS: According to the mandate of personal representative of the OSCE Chairperson-in-office on August 23 the next observer mission will be held on Nagorno-Karabakh-Azerbaijani contact line. Armenpress reports that the monitoring will be held near Aghdam.
From Karabakh side the monitoring will be carried by personal representative of the OSCE Chairperson-in-office Andrzej Kasprzyk, his field assistant Irji Aberle and personal assistant William Pryor.
From Azerbaiajni side the observer mission will implement filed assistants of Special representative of OSCE Chairperson-in-office Antal Herdich and coordinator of OSCE representation in Baku Peter Kean.
TheOrganization for Security and Co-operation in Europe(OSCE) is the world's largest security-oriented intergovernmental Organization.