Հայ երգարվեստի ներկայացուցիչները կոչ են անում փրկել նեյրոլեյկոզով տառապող վեցամյա Նարեկին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի սիմֆոնիաներից մեկի հիման վրա հայ երգարվեստի ներկայացուցիչների կողմից ստեղծված «Դու հաստատ կապրես»բարեգործական երգը կոչ է ուղղված նեյրոլեյկոզով տառապող 6-ամյա Նարեկ Մարտիրոսյանի ապաքինմանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում երգի ստեղծման նախաձեռնության հեղինակ Հռիփսիմե Հովհաննիսյանը նշեց, որ Նարեկի երազանքն է դառնալ ֆուտբոլիստ եւ խաղալ Հայաստանի ազգային հավաքականի եւ Իսպանական «Ռեալ Մադրիդ» ակումբի կազմերում:
«Այս պատմության մասին տեղեկացա երգչուհի Էլիզաբեթ Ադիկյանից: Շատ հուզիչ պատմություն էր, մտածեցինք, թե ինչպես այն կարելի է գեղեցիկ մատուցել` ազդելով մարդկանց հուզական դաշտի վրա և որոշեցինք երգ գրել»,- պատմեց Հովհաննիսյանը: Նա նշեց, որ երգի ստեղծմանը աջակցել են գործիքավորող ԴերՀովան, երգչուհի Էլիզաբեթ Ադիկյանն ու նրանց ընկերները, խոսքերի հեղինակը մասնագիտությամբ լրագրող Տարոն Կոխլիկյանն է:
«Սա վարակիչ բարության նման մի բան էր, երբ յուրաքանչյուրն առանց երկար-բարակ մտածելու պատրաստակամորեն օգնեց երգի կայացմանը»,- ասաց գաղափարի հեղինակը` հույս հայտնելով, որ այն կնպաստի Նարեկի շուտափույթ ապաքինման համար անհրաժեշտ միջոցների հավաքագրմանը:
Հռիփսիմեն նաեւ հավելեց, որ առողջանալուն պես Նարեկն անցնելու է ակտիվ պարապունքների` երազանքին հասնելու համար: Հայաստանի պայմաններում փոքրիկի կյանքը փրկելու համար հայ բժիշկներն անում են ամեն հնարավորը, սակայն վերջնական ապաքինման համար անհրաժեշտ է ոսկրածուծի փոխպատվաստում, որը կատարվում է միայն արտասահմանում:
Երգի ստեղծմանն աջակցել են երգչուհի Նադեժդա Սարգսյանը, ջութակահարուհի Մերի Ջուլֆայանը, դաշնակահարուհի Անահիտ Մարկոսյանը եւ «Ժպիտ» ակումբը: «Դու հաստատ կապրես»-ը Նարեկի ապաքինմանը միանալու յուրօրինակ կոչ է: Նարեկին օգնել ցանկացողները կարող են դիմել ՎՏԲ Հայաստան բանկ, որտեղ բացված են հաշվեհամարներ:

Музыкальный мир Армении призывает помочь страдающему нейролейкозом 6-летнему Нареку
Представители армянского музыкального мира на основе одной из симфоний Вольфганга Амадея Моцарта создалис благотворительной целью песню «Ты обязательно будешь жить», призывая людей откликнуться и помочь 6-летнему Нареку Мартиросяну, страдающему нейролейкозом. Как сказала в беседе с Арменпресс автор инициативы Рипсиме Ованнисян, Нарек мечтает стать футболистом и играть в национальной сборной Армении и в составе испанского клуба «Реал Мадрид».
«Об этом мальчике я узнала от певицы Элизабет Адикян. Это очень трогательная история, и мы подумали, как подать ее, чтобы вызвать отклик в сердцах людей и желание помочь этому ребенку. Так родилась эта песня», - рассказала Рипсиме Ованнисян. По ее словам, созданию песни способствовали также аранжировщик Дер-Ован, певица Элизабет Адикян и их друзья. Автор песни – журналист Тарон Кохликян.
«Это желание добра, похоже было заразительным: каждый, недолго думая, старался как-то помочь в создании этой песни», - сказала автор идеи, выразив надежду, что песня поможет собрать необходимые средства и вернуть здоровье Нареку.
По словам Рипсиме, Нарек собирается, как только выздоровеет, сразу же начать тренировки, чтобы воплотить свою мечту в жизнь. В условиях Армении, чтобы спасти жизнь ребенку, врачи делают все возможное, однако для окончательного выздоровления Нареку необходима пересадка костного мозга, а эта операция делается только за рубежом.
Созданию песни помогли также Надежда Саркисян, скрипачка Мери Джулфаян, пианистка Анаид Маркосян и клуб «Жпит» ("Улыбка"). Песня «Ты обязательно будешь жить» - это своеобразный призыв присоединиться к усилиям, направленным на спасение Нарека. Желающие помочь в этом могут обратиться в банк ВТБ в Армении, где открыты расчетные счета.