Ռուս քաղաքագետը համոզված է, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ պատերազմի վերսկսմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում եւ նրա Զինված ուժերում բավականին լուրջ են վերաբերվում Ադրբեջանի դիվերսիոն հարձակումներին: Հուլիսի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի գծով փորձագետ Միխայիլ Ալեքսանդրովը: «Հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հնարավորություններն ու ուժերի հարաբերակցությունը, Ադրբեջանն իրեն թույլ չի տա մեծածավալ գործողություններ սկսել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, քանի որ պատրաստ չէ պատերազմի: Այնուամենայնիվ, պատերազմի վերսկսումը պետք չէ բացառել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Ալեքսանդրովը: Նրա համոզմամբ` Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունները նպատակ ունեն բանակցային գործընթացում զիջումներ կորզել Հայաստանից:
Սեւծովյան-Կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական եւ սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի աշխատակից, քաղաքագետ Անդրեյ Արեշեւն էլ հավելեց, որ հայ-ադրբեջանական եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դիվերսիոն հարձակումներն ու փորձերը կշարունակվեն նաեւ հետագայում:
«Պատահական չէ, որ Ադրբեջանի կողմից այդ հարձակումները համընկան ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցի հետ: Ռազմական հավասարակշռությունը սահմանին այժմ պահպանվում է»,- նկատեց քաղաքագետը:
Խոսելով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին վաճառվող սպառազինությունների մասին` քաղաքագետը նշեց, որ Ադրբեջանին զենք վաճառելը ՌԴ արտաքին քաղաքականության առաջնայնություններից չէ: «Չեմ բացառում, որ Ադրբեջանի սպառազինմամբ զբաղվեն նաեւ արեւմտյան երկրները: Հայաստանը մեզ ավելի մոտ է, նա մեր գործընկերն է»,-շեշտեց Արեշեւը: Նա փաստեց, որ հայկական երկու պետությունների վերամիավորման հնարավորությունները մեծացել են, եւ ընտրություններից հետո կուլիսային մակարդակում ԼՂՀ կարծիքը հաշվի կառնվի բանակցային գործընթացում:
Ադրբեջանական զինուժը հրադադարի ռեժիմի բազմակի խախտումներով փորձում է ապակայունացնել իրավիճակը շփման գծում: ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցի նախօրյակին` հունիսի 3-ի լույս 4-ի գիշերը, ադրբեջանական դիվերսիոն խումբ էր փորձել ներթափանցել Տավուշի մարզի հայկական դիրքեր: Հայ զինծառայողների աչալրջության շնորհիվ հակառակորդը կորուստներ տալով հեռացել էր: Ցավոք, կորուստներ էր ունեցել նաեւ հայկական կողմը: Հետագա օրերին եւս Ադրբեջանը չդադարեց կրակել խաղաղ բնակչության, հայկական դիրքապահների ուղղությամբ: Ադրբեջանական հերթական դիվերսիան էր կանխվել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում:

Азербайджан не готов к возобновлению войны - российский политолог
В Армении и ее вооруженных силах довольно серьезно относятся к диверсионным действиям Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, 23 июля в ходе пресс-конференции такое мнение выразил политолог, эксперт Института стран СНГ Михаил Александров.
«Учитывая возможности и соотношение сил Армении и Азербайджана, Баку не позволит себе начать широкомасштабные действия против Нагорного Карабаха, так как не готов к войне. Тем не менее, возобновление войны нельзя исключать», - отметил Александров.
Он уверен, что милитаристские заявления Азербайджана имеют целью получить уступки в ходе переговорного процесса.
Политолог, сотрудник Института политических и социальных исследований черноморско-каспийского региона Андрей Арешев добавил, что диверсионные атаки и их попытки на армяно-азербайджанской и карабахско-азербайджанской границах будут и в дальнейшем.
«Неслучайно, что эти атаки Азербайджана совпали с визитом госсекретаря США Хиллари Клинтон. Военный баланс на границе сейчас сохраняется», - заметил политолог.
Говоря о вооружении, которую продает Россия Азербайджану, политолог отметил, что продажа оружия Баку не является приоритетом внешней политики Москвы.«Не исключаю, что вооружением Азербайджана занимаются западные страны. Армения более близка нам, она наш партнер», - подчеркнул Арешев.
Он отметил, что возможности двух армянских государств увеличились, и после выборов, на закулисном уровне, мнение Нагорно-Карабахской Республики в переговорном процессебудет учтено.
Отметим, что азербайджанские ВС многочисленными нарушениями режима прекращения огня пытаются дестабилизировать ситуацию на линии соприкосновения. Накануне визита госсекретаря США Хиллари Клинтон, в ночь с 3 на 4 июня, азербайджанская диверсионная группа попыталась проникнуть в армянские позиции в направлении Тавушской области Армении.Благодаря бдительности армянских военнослужащих противник отступил, понеся серьезные потери.