Հերման վան Ռոմպույը կարևորեց քաղաքացիական հասարակության դերը ԼՂ խնդրի կարգավորման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության հետ քաղաքական ասոցացման միջոցով Հայաստանի մեծ ներուժի կենսագործման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում մեծ է քաղաքացիական հասարակության դերը: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ «Հայաստանը Եվրոպայում» համաժողովի ընթացքում հանդես եկավ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպույը:
«Հայաստանի հսկայական ներուժի կենսագործմանը կարելի է հասնել միայն հակամարտության սպառնալիքը և նախկին հակամարտությունների հետևանքները վերացնելու միջոցով: Այստեղ ևս քաղաքացիական հասարակությունը խաղալու մեծ դեր ունի՝ խրախուսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը»,- ընդգծեց ԵՄ նախագահը:Նրա խոսքով՝ առանց հակամարտության կարգավորման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության ներգրավմանը խաղաղ բանակցությունները կարող են տապալվել և վտանգել տարածաշրջանի երկարաժամկետ կայունությունը:
«Քաղաքացիական հասարակությունը կենսական նշանակություն ունի ինչպես բարեփոխումների, այնպես էլ խաղաղ բանակցությունների գործընթացում: ԵՄ-ում ամենաբարձր մակարդակով մենք հենվում ենք Ձեզ վրա և ձեզանից սպասումներ ունենք: Ձեր օժանդակությունը կարող է վճռական նշանակություն ունենալ»,- դիմելով համաժողովին մասնակցող քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ ամփոփեց Հերման վան Ռոմպույը:
Համաժողովը համատեղ կազմակերպել են Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը եւ Եվրոպական հետազոտությունների կենտրոնը:Եվրոպական խորհրդի նախագահըհուլիսի 3-5-ը պաշտոնական այցով Հարավային Կովկասում է:

Herman Van Rompuy highlighted the role of civil society in NKR conflict resolution
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS: Through EU political association and the implementation of great potential by Armenia the role of the civil society in NKR conflict resolution is great.
As Armenpress reports the President of the European Council Herman Van Rompuy came forth within the framework of the conference entitled “Armenia in Europe.
“The huge implementation of Armenian potential can be achieved only through the elimination of the conflict threat and former conflict consequences. In this case civil society has an important role to play” Rompuy concluded .
In the words of the high ranking official without the regulation of the conflict the involvement of civil society may be failed and jeopardize the region's long-term stability.Civil society has vital importance both in the processes of reforms and peace talks.
In the EU at the highest level we rely on you and have expectations of you. Your assistance can have a decisive importance” Herman Van Rompuy underscored addressing the representatives of civil society of the forum.