Լոնդոնում հուլիսի 29-ը հայկական փառատոնի օր Է
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում օլիմպիական խաղերի հանդիսավոր բացումից հետո Լոնդոնում հուլիսի 29-ին կայանալիք հայկական մեծ փառատոնն ազգային տոնի է վերածվելու: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Լոնդոնի օլիմպիական խաղերում Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը, Մեծ Բրիտանիայի բավական հզոր հայկական համայնքը ցանկացել Է, համագործակցելով ՀՀ դեսպանատան եւ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ, օլիմպիական խաղերի օրերին հայկական տոն կազմակերպել Լոնդոնում:
Նույն օրը օլիմպիական խաղերի շրջանակում կկազմակերպվի նաեւ Հայկական օրը, որը Լոնդոնում մարզական աշխարհին լավագույնս կներկայացնի Հայաստան երկիրն` իր հարուստ պատմությամբ եւ մշակույթով, ազգային ավանդույթներով, սպորտով, կենցաղով, խոհանոցով: Այն անց է կացվելու Լոնդոնի կենտրոնում գտնվող Հայկական եղեղեցու տարածքում:
Լոնդոնի քաղաքապետարանի հետ միջոցառման կազմակերպումն արդեն համաձայնեցված Է, ներկայումս ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեն ակտիվորեն քննարկում Է կազմակերպիչների հետ այս միջոցառման նախապատրաստման վերջին մանրամասներն` այն հնարավորինս գեղեցիկ եւ անմոռանալի դարձնելու նպատակով:

July 29 is an Armenian festival day in London
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS: In the capital of Great Britain after the opening of Olympic Games Armenian festival which will be held on July 29, will become a national holiday. Armenpress was informed from the head of Armenian delegation in London Olympic Games, Vice President of Armenian National Olympic committee Derenik Gabrielyan that Armenian community of Great Britain wished to organize Armenian festival in London during the Olympic Games in cooperation with Armenian embassy to Great Britain and National Olympic committee.
At the same day in the framework of Olympic Games will be organized Armenian Day, which will introduce to the world Armenia with its rich history and culture, national traditions, sport, life-style, cuisine. It will be held in the territory of Armenian Church in the centre of London.
The holding of the event is already agreed with the municipality of London. At present Antional Olympic committee actively discuss with the organizers the last preparation details of this event in order to make it as nice and unforgettable as possible.