Լոնդոնում հուլիսի 29-ը հայկական փառատոնի օր Է
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում օլիմպիական խաղերի հանդիսավոր բացումից հետո Լոնդոնում հուլիսի 29-ին կայանալիք հայկական մեծ փառատոնն ազգային տոնի է վերածվելու: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Լոնդոնի օլիմպիական խաղերում Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը, Մեծ Բրիտանիայի բավական հզոր հայկական համայնքը ցանկացել Է, համագործակցելով ՀՀ դեսպանատան եւ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ, օլիմպիական խաղերի օրերին հայկական տոն կազմակերպել Լոնդոնում:
Նույն օրը օլիմպիական խաղերի շրջանակում կկազմակերպվի նաեւ Հայկական օրը, որը Լոնդոնում մարզական աշխարհին լավագույնս կներկայացնի Հայաստան երկիրն` իր հարուստ պատմությամբ եւ մշակույթով, ազգային ավանդույթներով, սպորտով, կենցաղով, խոհանոցով: Այն անց է կացվելու Լոնդոնի կենտրոնում գտնվող Հայկական եղեղեցու տարածքում:
Լոնդոնի քաղաքապետարանի հետ միջոցառման կազմակերպումն արդեն համաձայնեցված Է, ներկայումս ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեն ակտիվորեն քննարկում Է կազմակերպիչների հետ այս միջոցառման նախապատրաստման վերջին մանրամասներն` այն հնարավորինս գեղեցիկ եւ անմոռանալի դարձնելու նպատակով:

29 июля в Лондоне состоится День армянского фестиваля
Армянский большой фестиваль, который состоится 29 июля в столице Великобритании после официального открытия Олимпийских игр, превратится в национальной праздник. Как сообщил Арменпресс руководитель спортивной делегации Армении в Олимпийских играх, заместитель председателя Национального олимпийского комитета Армении Дереник Габриелян, довольно мощная армянская община Великобритании пожелала в сотрудничестве с посольством и Национальным олимпийским комитетом Армении организовать армянский праздник в Лондоне в ходе Олимпийских игр.
В тот же день в рамках Олимпийских игр будет организован также Армянский день, который лучшим образом представит собравшемуся в Лондоне спортивному миру страну Армения со своей богатой историей и культурой, национальными традициями, спортом бытом и кухней. Мероприятие пройдет на территории Армянской церкви в центре Лондона.
Проведение мероприятия уже согласовано с мэрией Лондона, сейчас Национальный олимпийский комитет Армении вместе с организаторами активно обсуждает последние подробности подготовки к мероприятию, чтобы сделать его по возможности красивым и незабываемым.