«ԱՐՄՄՈՆՈ»-ն կնվիրվի հայ-լիտվական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոնոներկայացումների «ԱՐՄՄՈՆՈ» միջազգային թատերական փառատոնն այս տարի կանցկացվի փետրվարի 29-մարտի 5-ը` Երեւանում: Նկատի ունենալով, որ Երեւանի Շեքսպիրյան միջազգային փառատոնն այս տարվանից կրկին անցնում է մոնոներկայացումների ձեւաչափին, առանձին ծրագրով ներառելու է նաև Վ. Փափազյանի անվան Շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց փառատոնի մամուլի քարտուղար Վլադ Մուրադյանը, փառատոնի առանցքն է կազմելու Լիտվական ծրագիրը, որը նվիրվելու է մեր երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական եւ մշակութային կապերի հաստատման 20-ամյակին: Նշված ծրագրում ներառված են լեգենդար դերասան Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսը, որի ստեղծագործական երեկոն տեղի կունենա Կ.Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում, մոնոթատրոնի հանրահայտ դերասանուհի Բիրուտե Մարը, բեմադրիչ Լինաս Մարիուս Զայկաուսկասը: Փառատոնին կհյուրընկալվեն Լիտվայի մշակույթի փոխնախարարն ու կանցլերը, Լիտվայի մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի տնօրեն Մարիա Տանանան, լիտվացի հանրահայտ դրամատուրգ Լյուչիյա Արմոնայտեն: Վերջինիս «Թռչնակը և փիսիկը» պիեսի հայաստանյան բեմադրության պրեմիերան կկայանա փառատոնի օրերին:
Փառատոնին ներկայացումներով հանդես կգան նաեւ Գերարդ Լոգանը` Միացյալ Թագավորությունից, Իրինա Եվդոկիմովան` Ռուսաստանից, Յանոշ Ստոլարսկին` Լեհաստանից, Թբիլիսիի Վ. Աբաշիձեյի անվ. թատրոնը` Վրաստանից, Մարինա Կարցեւան` Ռուսաստանից: Հայաստանից փառատոնին կմասնակցեն Արմեն Սանթրոսյանը, Արամ Հովհաննիսյանը, Արթուր Կարապետյանը, Լարիսա Ղևոնդյանը, Նորա Բադալյանը, Անահիտ Մութաֆյանը, Սամվել Բաղինյանը, Սաթիկ Հախնազարյանը, Ռոբերտ Հակոբյանը, Գենադի Առուշանյանը:
Փառատոնին կհյուրընկալվեն ռուս հանրահայտ թատերագետ Էլեոնորա Մակարովան, բելոռուս հայտնի թատերագետ Լենա Լիոպոն, վրացի թատերական պրոդյուսեր Նինո Լապիաշվիլին, լեհական Վրոցլավի մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի տնօրեն Վեցլավ Գերասը, գերմանական Քիլի մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի տնօրեն Իոլանտա Զուտովիչը, ուկրաինական Խմելնիցկիի մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի նախագահ Նինա Մազուրը, Ուլյանովսկի Ի. Գոնչարովի անվ. դրամատիկական թատրոնի տնօրեն Նինա Նիկոնորովան:

«АРММОНО»-2012 будет посвящен 20-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Литвой
Международный театральный фестиваль «АРММОНО» в этом году организуется в Ереване с 29 февраля по 5 марта. Учитывая, что международный Шексировский фестиваль в Ереване в этом году также будет проходить в формате «моно», отдельной программой также пройдет и Шекспироский фестиваль имени Ваграма Папазяна.
Как сообщил Арменпресс пресс-секретарь фестиваля Влад Мурадян, ключевое место в дни фестиваля займет литовская программа, посвященная 20-летию установления дипломатических отношений и культурных связей между Арменией и Литвой. В рамках этой программы состоится творческий вечер известного литовского артиста Регимантаса Адомайтиса в Ереванском русском драматическом театре имени К.Станиславского, выступят также известная артистка монотеатра Бируте Мар, постановщик Линас Мариус Зайкаусказ..
Фестиваль почтут своим присутствием также замминистра культуры и канцлер Литвы, директор международного фестиваля моноспектаклей Литвы Мария Танана, известный литовский драматург Лючия Армонайте, кстати, в дни фестиваля состоится и премьера армянской постановки ее пьесы «Птичка и котенок».
В рамках фестиваля будут представлены также спектакли Герарда Логана из Великобритании, Ирины Евдокимовой из России, Януша Столарского из Польши, Тбилисского театра имени В.Абашидзе и др.
Гостями фестиваля будут также театроведы, продюсеры, президенты других международных театральных фестивалей и др.