Վարչապետը համոզված է` զորացրվելուց հետո ցանկացած երիտասարդ կունենա ուսումը շարունակելու հնարավորություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց բանակի մարտուկանությունը մշտապես գտնվելու է ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փետրվարի 21-ին Արմավիր մարզի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում բարձրացել է սպառազինության մակարդակը, որը գերազանցում է քսան տարիների սպառազինության ծավալները: Սա է ճանապարհը տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու եւ դրա ապահովման համար: «Ցանկացած երիտասարդ, որը ծառայում է բանակում, պետք է համոզված լինի, որ զորացրվելուց հետո հնարավորություն կունենա ուսումը շարունակելու համար: Առանձին անհատական աշխատանք է կատարվելու բոլոր զինծառայողների հետ»,-ասաց Սարգսյանը: Նա նշեց, որ եթե կան երիտասարդներ, որոնք ուզում են ուսումը շարունակել, կցվելու են տարբեր աշխատողների հետ եւ պատրաստվելու են բուհ ընդունվելու համար: Վարչապետի խոսքով` կրթության ոլորտում առաջարկվում է 12-ամյա կրթությունը դարձնել անվճար. եթե իններորդ դասարանցին որոշում է կրթությունը շարունակել ուսումնարանում, քոլեջում, ֆինասնավորումը կկատարվի պետության միջոցների հաշվին, որով կբարձրացվի հասարակության կրթական մակարդակն ու որակը: «Բուհ ընդունվելը պետք է լինի հեշտ, ավարտելը` դժվար: Դիպլոմ պետք է ստանան նրանք, ովքեր ունեն գիտելիք: Հինգ համալսարաններ պետք է անցնեն միջազգային հավաստագրում, որոնք ավարտելով` ուսանողները իրենց գիտելիքներով չեն զիջելու միջազգային համալսարանների ուսանողներին»,-ասաց վարչապետ Սարգսյանը:

Every young person will have an opportunity of continuing education after demobilization, Prime Minister of Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS: Combat capacity of the Armenian army will be kept in the focus of the government's attention. During the February 21 meeting with RPA representatives of Armavir province Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan said in the recent 5 years the armament level has increased. This exceeds the armament volumes of the 20 years, Armenpress reports. This is the way of reaching and maintaining peace in the region.
"Any young person, who serves in the army, must be sure that after demobilization he will have an opportunity to continue the education. An individual work will be carried out with all soldiers," said Mr. Sargsyan.
The Prime Minister added that the 12-year-old education is intended to make free of charge. The education in colleges will be funded by the state. Thus the education level and quality will increase. "The entrance to universities must be easy and the graduation – difficult. Those who have knowledge must get diplomas. Five universities must pass international accreditation, and after graduation students will keep pace with students of international universities," said Prime Minister Sargsyan.