Վարչապետը համոզված է` զորացրվելուց հետո ցանկացած երիտասարդ կունենա ուսումը շարունակելու հնարավորություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց բանակի մարտուկանությունը մշտապես գտնվելու է ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փետրվարի 21-ին Արմավիր մարզի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում բարձրացել է սպառազինության մակարդակը, որը գերազանցում է քսան տարիների սպառազինության ծավալները: Սա է ճանապարհը տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու եւ դրա ապահովման համար: «Ցանկացած երիտասարդ, որը ծառայում է բանակում, պետք է համոզված լինի, որ զորացրվելուց հետո հնարավորություն կունենա ուսումը շարունակելու համար: Առանձին անհատական աշխատանք է կատարվելու բոլոր զինծառայողների հետ»,-ասաց Սարգսյանը: Նա նշեց, որ եթե կան երիտասարդներ, որոնք ուզում են ուսումը շարունակել, կցվելու են տարբեր աշխատողների հետ եւ պատրաստվելու են բուհ ընդունվելու համար: Վարչապետի խոսքով` կրթության ոլորտում առաջարկվում է 12-ամյա կրթությունը դարձնել անվճար. եթե իններորդ դասարանցին որոշում է կրթությունը շարունակել ուսումնարանում, քոլեջում, ֆինասնավորումը կկատարվի պետության միջոցների հաշվին, որով կբարձրացվի հասարակության կրթական մակարդակն ու որակը: «Բուհ ընդունվելը պետք է լինի հեշտ, ավարտելը` դժվար: Դիպլոմ պետք է ստանան նրանք, ովքեր ունեն գիտելիք: Հինգ համալսարաններ պետք է անցնեն միջազգային հավաստագրում, որոնք ավարտելով` ուսանողները իրենց գիտելիքներով չեն զիջելու միջազգային համալսարանների ուսանողներին»,-ասաց վարչապետ Սարգսյանը:

Премьер уверен, что после демобилизации любой человек будет иметь возможность продолжить учебу
Как сообщает Арменпресс, 21 февраля в ходе встречи с представителями Республиканской партии Армении в Армавирской области отметил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, добавив, что в течение последних пяти лет повысился уровен вооруженности, который превышает объемы вооруженности последних двадцати лет.
Это путь к достижению мира в регионе и его сохранению. «Любой молодой человек, который служит в армии, должен быть уверен, что после демобилизации будет иметь возможность продолжить учебу. Индивидуальные работы будут проведены для всех военослужащих», - отметил Саркисян.
Премьер отметил, что если есть молодые люди, которые желают продолжить учебу, будут прикреплены к разным сотрудникам и готовится к поступлению в вуз.
По словам Тиграна Саркисяна, в сфере образования предлагается сделать бесплатным 12-летнее образование, если девятиклассник решает продолжить образование в училище, коледже, то финансирование будет реализовано государственными средствами, что повысит образовательный уровень и качество общества.
«Поступление в вуз должно быть легким, а его окончание – сложным. Дипломы должны получить те, кто имеет знания. Пять университетов должны иметь международную аккредитацию. Окончив эти вузы, студенты своими знаниями не будут уступать студентам международных университетов», - отметил премьер-министр.