Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում հայ ռազմագերիներին
ԲԱՔՈՒ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները փետրվարի 17-ին այցելել են երեք հայ ռազմագերիներին եւ քաղաքացիական անձանց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ադրբեջանական լրատվամիջոցները, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ներկայացուցիչ Լահա Հուսեյնովան: Կարմիր խաչի կոմիտեի ներկայացուցիչները նամակներ են փոխանակել Ադրբեջանում պահվող հայերի հետ: Ներկայում Ադրբեջնում կա երեք հայ ռազմագերի եւ հինգ քաղաքացիական անձ: Քաղաքացիները մեկ ընտանիքի անդամ են` Եղիշե, Ռուզաննա, Ալֆրեդ, Գայանե եւ Պետրոս Գեւորգյանները: Նրանք հատել են Ադրբեջանի սահմանը 2010 թ-ի հունվարին:
Երկու գերիները` Օհան Հարությունյանը եւ Գեւորգ Թովմասյանը, անցել են Ադրբեջանի կողմը 2009 թ-ի մայիսին, երրորդը` Կարեն Հարությունյանը, հատել է ադրբեջանական սահմանը 2009 թ-ի հուլիսին: Երեք զինվորներն էլ ցանկանում են, որ իրենց ուղարկեն երրորդ երկիր:

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS: On February 17, the representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) visited three Armenian prisoners of war and five members of a family held in custody in Azerbaijan, media contact person for the ICRC Delegation to Azerbaijan Ilaha Huseynova told Azerbaijani news agency.
ICRC representatives delivered seven "Red Cross" letters to the persons held in custody in Azerbaijan and received three "Red Cross" letters from the Armenian family.
Currently there are three Armenian prisoners of war and five civilians in Azerbaijan.
The civilians are the members of one family – Yegishe, Ruzanna, Alfred, Gayane and Petros Gevorkian. They crossed the Azerbaijani borders in January, 2010.
Two the captives – Ohan Arutunyan and Gevorg Tovmasyan passed into Azerbaijani side in May, 2009, another one – Karen Arutunyan passed into Azerbaijani side in July, 2009. All of three soldiers wish to be sent to a third country.