Խորհրդարանում իրական սերնդափոխություն են ցանկանում տեսնել եւ ՀՀԿ-ի, եւ «Ժառանգության» ներկայացուցիչները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Անհրաժեշտ է փոխել մեծամասնականով ընտրված պատգամավորների որակը, ոչ թե վերացնել մեծամասնական ընտրակարգը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ' փետրվարի 20-ին հրավիրված ասուլիսում նման տեսակետ արտահայտեց Հայաստանի հանրապետական կուսակցության անդամ Մենուա Հարությունյանը: ՀՀԿ-ն միշտ էլ համամասնականի կողմնակից է եղել, բայց միևնույն ժամանակ ճիշտ չէ ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ փոխել ընտրակարգը: «Քաղաքացին պետք է տեսնի, թե ում է ընտրում: Այսօր մենք ունենք մեծամասնականով ընտրված պատգամավորներ, որոնք իրենց տարածքներում ավելի շատ բան են անում, քան համամասնականով ընտրվածները»,- նշեց Հարությունյանը:
«Ժառանգություն» կուսակուցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանն այն համոզմունքին է, որ անպայման պետք է անցնել 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի:
Անդրադառնալով խորհրդարանում սերնդափոխության հարցին` Մենուա Հարությունյանն ասաց, որ ձևական սերնդափոխությունը ոչնչի չի բերի: «Անհայրենիք մարդիկ չպետք է մտնեն պետական համակարգ»,-հավելեց նա: Արմեն Մարտիրոսյանն էլ ավելացրեց, որ եթե սերնդափոխությունը բերելու է նոր մտածողության, ապա նա միայն կողմ է դրան:

RPA, Heritage want to see change of generation in the parliament
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS: It is necessary to change the quality of MPs elected through majority system and not abolish this election system, member of the Republican Party of Armenia Menua Harutyunyan told news conference today.
The RPA has always been for the proportional system, but it is wrong to change the system few months before the elections. "A citizen must see who he/she elects. Today we have MPs elected through majority election system who do more in their territories than those elected through proportional system," Harutyunyan said.
Member of the "Heritage" party Armen Martirosyan said he is convinced in the necessity of passing to 100% proportional system.
Referring to the issue of change of generation in the parliament Menua Harutyunyan said the formal change of generation will do nothing. Armen Martirosyan added that the change of generation will bring new way of thinking and he is for it.