Խորհրդարանում իրական սերնդափոխություն են ցանկանում տեսնել եւ ՀՀԿ-ի, եւ «Ժառանգության» ներկայացուցիչները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Անհրաժեշտ է փոխել մեծամասնականով ընտրված պատգամավորների որակը, ոչ թե վերացնել մեծամասնական ընտրակարգը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ' փետրվարի 20-ին հրավիրված ասուլիսում նման տեսակետ արտահայտեց Հայաստանի հանրապետական կուսակցության անդամ Մենուա Հարությունյանը: ՀՀԿ-ն միշտ էլ համամասնականի կողմնակից է եղել, բայց միևնույն ժամանակ ճիշտ չէ ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ փոխել ընտրակարգը: «Քաղաքացին պետք է տեսնի, թե ում է ընտրում: Այսօր մենք ունենք մեծամասնականով ընտրված պատգամավորներ, որոնք իրենց տարածքներում ավելի շատ բան են անում, քան համամասնականով ընտրվածները»,- նշեց Հարությունյանը:
«Ժառանգություն» կուսակուցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանն այն համոզմունքին է, որ անպայման պետք է անցնել 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի:
Անդրադառնալով խորհրդարանում սերնդափոխության հարցին` Մենուա Հարությունյանն ասաց, որ ձևական սերնդափոխությունը ոչնչի չի բերի: «Անհայրենիք մարդիկ չպետք է մտնեն պետական համակարգ»,-հավելեց նա: Արմեն Մարտիրոսյանն էլ ավելացրեց, որ եթե սերնդափոխությունը բերելու է նոր մտածողության, ապա նա միայն կողմ է դրան:

Избиратели должны знать, кого они выбирают: Менуа Арутюнян
Необходимо изменить «качество» депутатов, избираемых по мажоритарной системе, а не отказываться от этой системы. Как сообщает Арменпресс, это мнение на пресс-конференции 20 февраля высказал член Республиканской партии Армении Менуа Арутюнян. По его словам, РПА всегда выступала за пропорциональную систему, но, в то же время, было неправильно менять избирательную систему за несколько месяцев до выборов.
«Граждане должны видеть, кого они избирают. Сегодня мы имеем депутатов, избранных по мажоритарной системе, которые на своих участках делают гораздо больше,чем попавшие в парламент по пропорциональным спискам», - сказал Арутюнян.
Член партии «Наследие» Армен Мартиросян считает обязательным переход на 100%-ную пропорциональную систему.
Коснувшись вопроса смены поколения в парламенте, Менуа Арутюнян заметил, что формальная смена состава депутатов по возрастному цензу ни к чему не приведет. Другое дело, если смена поколения приведет и к новому уровню мышления: тогда он может только приветствовать это.