Հյուսիս-հարավի կառուցումից առաջ ճանապարհահատվածում հուշարձաններ են գտնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հնագիտական պեղումների դաշտային աշխատանքները կվերսկսվեն գարնանը' մարտից ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում: ՀՀ ԳԱ ակադեմիայի հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի փոխտնօրեն Գագիկ Սարգսյանն «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց, որ հնագետները նախատեսում են պեղումներ իրականացնել Հյուսիս-հարավ ճանապարհատրանսպորտային նախագծի հատվածում, որպեսզի շինարարությունից առաջ պարզվի' արդյոք տարածքում չկան պատմամշակութային հուշարձաններ:
Հնագետներն իրենց ուշադրությունն են կենտրոնացնելու հատկապես Աշտարակ-Թալին ճանապարհահատվածի վրա, որտեղ արդեն 20-25 պատմամշակութային հուշարձաններ են հայտնաբերվել: Պետք է ուսումնասիրվի, թե դրանք պատմական, հնագիտական ինչ արժեք են ներկայացնում: «Եթե պարզվի, որ տվյալ հուշարձաններն իսկապես արժեքավոր են, ապա Աշտարակ-Թալին տանող ճանապարհահատվածի նախագիծը կարող է որոշակի փոփոխության ենթարկվել' հուշարձաններին վնաս չհասցնելու նպատակով»,-ասաց ինստիտուտի փոխտնօրենը:

Historic Monuments Found on the Site of Construction of North-South Road Corridor
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS: The field works of the archeological excavations in the territories of Armenia and Nagorno Karabakh will resume in spring, in a period between March and April. Deputy Director of the Archeology and Ethnography Institute of the Armenian National Academy of Sciences Gagik Sargsyan told Armenpress the archeologists are intending to make excavations in the site of construction of North-South road corridor to find out whether there are historic-cultural monuments in the territory before starting the construction.
The archeologists will mainly focus on Ashtarak-Talin road sector where they have already found 20-25 historic-cultural monuments. It is necessary to find out what historic and archeological significance they have. "If it is revealed that these monuments are really valuable the construction project relating to Ashtarak-Talin road sector may undergo certain changes not to harm the monuments," the deputy director of the institute said.