Օրինագծի ստորագրման համար Սարկոզիի առաջ սահմանադրական որեւէ խոչընդոտ չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ստորագրման համար Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի առաջ սահմանադրական որեւէ խոչընդոտ չկա: Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Հայ դատի Փարիզի գրասենյակի տնօրեն Հրաչ Վարժապետյանը, Սահմանադրության հիման վրա նա 15 օրից մեկ ամիս ժամանակ ունի ստորագրելու օրինագիծը: «Մինչեւ նախագահական շրջանի ավարտը նա, այսպես ասած, պարտավոր է ստորագրելու, քանի որ չստորագրելու խնդիր չկա: Օրենքի ձախողման պարագայում կամ սահմանադրական որեւէ պահանջի դեպքում վերջում բոլոր հարցերը վերադառնում են Ազգային ժողով»,-ասաց Վարժապետյանը:
Անդրադառնալով թուրքամետ սենատորների հետ համագործակցությունը շարունակելու եւ Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարան դիմելու Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը, Վարժապետյանն աբսուրդ համարեց դատական բարձրագույն այդ մարմնին դիմելու հնարավորությունը:«Սահմանադրական դատարանը միջամտելու իրավունք չունի, քանի դեռ սահմանադրական խնդիր չկա: Խորհրդարանի երկու պալատները որոշել են, վավերացրել, Սահմանադրական ատյանի խնդիր չկա, քանի դեռ նախագահն այն չի ստորագրել որպես օրենք»,-ասաց Հայ դատի` Փարիզի գրասենյակի տնօրենը:
Նա նշեց, որ օրինագծի քննարկման ընթացքում հայերի կողմից կազմակերպվածը զորակցական հավաք էր` նվիրված Ֆրանսիայի եւ Հայաստանի Հանրապետություններին, Ֆրանսիայի ծերակույտին: Մինչդեռ թուրքական ցույց շատ արագ ցրվեց` քննարկման արդյունքների պարզ դառնալուց հետո: «Սենատի առջեւ հավաքվել էին հազարավոր հայորդիներ, իսկ երկու փողոց այն կողմ` թուրքերը հազիվ 200 հոգի կլինեին: Թուրքական ցույցի մեջ երեւում էին նաեւ ադրբեջանական դրոշակներ, ինչը փառասիրական նպատակ ուներ. նրանք եւս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան մեդալի երկու երեսներն են, նույն թուրքն են, նույն ցեղը` պարզապես տարբեր պետություններով»,-նշեց Վարժապետյանը:

There is no constitutional barrier for Sarkozy to sign the bill
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS: There is no constitutional barrier for Nicolas Sarkozy to sign the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide, Director of the Armenian Cause Office in Paris Hrach Varzhapetyan told Armenpress. "Sarkozy has to sign it till the end of his term of presidency, as there is no problem for not signing. In case of failing the law or in case of any constitutional claim all the issues return to the National Assembly at the end," said Mr. Varzhapetyan.
Referring to continuation of the cooperation with the pro-Turkish senators and Turkish PM Erdogan's statement on applying to the Constitutional Court of France, Mr. Varzhapetyan considered it absurd. "The Constitutional Court has no right of interference as long as there is no constitutional issue. The two houses of the parliament have made their decision ratifying the bill, there cannot be a problem of the constitutional instance as long as the President has not signed it as a law," said Director of the Armenian Cause Office in Paris.
He mentioned what the Armenians organized for discussion of the bill was a supporting rally dedicated to the Republics of France and Armenia. Whereas the Turkish rally very soon scattered after the results of the discussion became clear. "Thousands of Armenians gathered in front of the Senate, and Turks were hardly 200. There were also Azerbaijani flags in the Turkish rally, which pursued ambitious goals: they showed one more time that Azerbaijan and Turkey are the two sides of one medal, they are the same Turks, the same tribe just with different states,", Mr. Varzhapetyan said.