Գյումրու տիկնիկային թատրոնի տնօրեն. «Ես դեմ եմ, որ մենք երեխային դաստիարակենք սերիալների ոգով»
ԳՅՈՒՄՐԻ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 75 տարվա պատմություն ունեցող Հայաստանի առաջին` Գյումրու Ստեփան Ալիխանյանի անվան տիկնիկային թատրոնը շարունակում է զարմացնել իր փոքրիկ հանդիսատեսին նոր ու հետաքրքիր ներկայացումներով: Թատրոնի անելիքների ու առաջիկա ծրագրերի մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար եւ տնօրեն Լեւոն Բաղդասարյանի հետ:
-Ո՞րն է 75 տարվա պատմություն ունեցող թատրոնի ձեռքբերումը:
-Մանուկ հանդիսատեսի վստահությունը, որը ձեռք է բերվել տարիների ընթաքում` հաջողված ներկայացումների շնորհիվ:
-Ինչպե՞ս կարելի է գոհացնել մերօրյա փոքրիկ հանդիսատեսին:
-Ասեմ, որ այնքան էլ հեշտ չէ, բայց շատ հետաքրքիր է: Պետք են նոր մտահղացումներ, անընդհանտ նորացվող հերոսներ ու ժամանակակից շունչ, բայց դրանք պետք է այնպես կազմակերպել, որ դրանից երեխան չտուժի: Այս թատերաշրջանը մենք բացեցինք Հովհաննես Թումանյանի մոտիվերով «Անխելք մարդ»-ը հեքիաթ-ներկայացումով: Ներկայացման սցենարի եւ բեմադրության հեղինակը երիտասարդ ռեժիսոր Արմենուհի Մանուկյանն է, ով իր հետ նոր շունչ ու նոր ասելիք է բերել թատրոն: Այս ներկայացման մեջ, որպես ասելիք, առաջին պլան էր մղվել սերը: Ներկայացումը նաեւ ուսուցանում է, որ մարդու անխելքությունն իրեն շեղում է դեպի աստվածուրացություն, աղանդներ: Մեր ներկայացումները միշտ մեծահասակի եւ փոքրերի համար են, եւ յուրաքանչյուրն իրենն է վերցնում:
-Գտնո՞ւմ եք, որ տիկնիկային թատրոնը եւս դեր է խաղում մատաղ սերնդի դաստիարակման գործում:
-Այո՛: Երեխային պետք է ճիշտ դաստիարակել, լավն ու բարին սերմանել հենց սկզբից, իսկ դրան հասնելու լավագույն տարբերակներից մեկը հեքիաթն է:
-Համակարգիչն ու հեռուստատեսությունը չե՞ն փոխարինում թատրոնին:
-Ասեմ, որ կենդանի շփումը բոլորովին այլ է, էկրանային շփումը` այլ: Մենք ավելի պատասխանատվությամբ ենք մոտենում այս հարցին: Բեմից երեխան կենդանի էներգիա է ստանում եւ դառնում է այդ գործողության անմիջական մասնակիցը: Երեխան դառնում է ոչ միայն հանդիսատես, այլ նաեւ գործող անձ: Ճիշտ է` շատ դեպքերում աղմուկ է ստեղծվում, բայց դա շահեկան է: Մենք հիմա ավելի հաճույքով ենք աշխատում: Դա ոչ թե մրցակցության արդյունք է` ինտերնետի կամ հեռուստատեսության հետ, այլ մենք լրացնում ենք այն բացը, որն ինտերնետն ու հեռուստատեսությունը չեն տալիս` մանկավարժության, դաստիարակության, իսկ ամենակարեւորը` հայեցի դաստիարակության իմաստով:
-Խաղացանկում ի՞նչ ներկայացումներ ունեք:
-Մեր խաղացանկում այսօր ունենք «Չարի վերջը», «Խելոքն ու հիմարը»՝ Թումանյանի մոտիվներով, Լ. Տոլստոյի ռուս ժողովրդական հեքիաթներից՝ «Գնդիկ բոքոնիկը,, «Մաշան եւ արջը»: Ռուս հանդիսատեսի համար պատրաստում ենք նաեւ ռուսերեն ներկայացումներ: Դրան զուգահեռ, որպես նորույթ, ունենք նաեւ տիկնիկային համերգ, որում ընդգրկված են տարբեր ժանրերի հայտնի երգեր` մեր մեկնաբանությամբ, տիկնիկային լուծումներով: Ընթացքի մեջ է թումանյանական «Շունն ու կատուն»:Այսօր մտածում ենք ստեղծել ներկայացումներ մեծահասակների համար, որոնք պետք է լինեն կառուցողական:
-Իսկ խաղացանկում նոր հեքիաթներ ու նոր հերոսներ չկա՞ն:
-»Շունն ու կատուն» ներկայացման մեջ, որի բեմադրիչը ես եմ, ներմուծել եմ «հարկայինի» հերոսին: Նմանատիպ հերոսներն ու կերպարները շատ են, բայց նոր հեքիաթները` «Շռեկ» եւ այլն, այնքան էլ մանկական չեն, եւ կառուցված են արագ ոչնչացման վրա, իսկ ես դեմ եմ, որ մենք երեխային դաստիարակենք սերիալների ոգով, չի’ կարելի: Երեխաներին պետք են ուսուցողական մեթոդներ:
-Ունե՞ ք սերնդափոխության խնդիր:
-Դա աստիճանաբար է կատարվում` ինչպես ռեժիսորական, այնպես էլ տիկնիկավար-դերասանների շրջանում: Ավելի շատ պետք են տղաներ: Աղջիկ տիկնիկավարներ շատ են դիմում:Տիկնիկավարությունը դժվար գործ է, նաեւ` ֆիզիկապես: Բոլորը չէ, որ կարող են այս աշխատանքը կատարել:

Директор кукольного театра Гюмри: «Я против того, чтобы наши дети воспитывались на сериалах»
Первому кукольному театру Армении – театру кукол имени Степана Алиханяна в Гюмри – более 75 лет и все эти годы театр по-прежнему поражает и восхищает своих маленьких зрителей новыми и оригинальными постановками. Ближайшие программы театра, его планы на будущее стали темой беседы «Арменпресс» с художественным руководителем и директором театра Левоном Багдасаряном.
В-с: Что Вы считаете главным достижением этого театра?
Ответ: Доверие наших зретелей: этим мы обязаны спектаклям, которые успешно идут на этой сцене на протяжении всех этих лет.
В-с: Чем, на Ваш взгляд, можно сегодня удивить, обрадовать маленьких зрителей?
Ответ: Знаете, это не так просто, но интересно. Необходимы новые идеи, современные решения и, конечно, новые герои. Этот театральный сезон мы открыли спектаклем по мотивам сказки Ованнеса Туманяна «Неумный человек». Автор сценария и постановки – молодой режиссер Арменуи Манукян.
В-с: Кукольные театры воспитывают, формируют сознание молодого поколения?
Ответ: Безусловно, именно в детстве закладываются понятия добра и зла, а что, как не это, лежит в основе всех сказок.
В-с: Как Вы думаете, а компьютер и телевидение не заменят театр или уже заменили?
Ответ: Одно сидеть перед экраном, другое – живое общение. Мы очень ответственно подходим к нашему делу. Сцена питает детей живой энергией, они становятся непосредственными участниками действа. Ребенок становится не просто зрителем, а действующим лицом. Мы не конкурируем с телевидением и интернетом, но мы пытаемся восполнить тот пробел, который образуется от общения с этими техническими открытиями 20 века, обращаясь к ребенку с живым словом, воспитывая, образовывая его и, что самое главное, в духе национальных традиций и ценностей.
В-с: Какие спектакли в репертуаре театра?
Ответ: Это спектикли по мотивам сказок Туманяна «Конец зла», «Умник и глупец», русских народных сказок в редакции Льва Толстого и др. У нас есть постановки и для русскоязычных зрителей. Есть и так называемый «кукольный концерт», в котором звучат песни разных жанров с нашим комментарием. В процессе постановки еще одна сказка О.Туманяна «Кот и пес» Сегодня мы думаем и над спектиклями для взрослых.
В-с: А в репертуаре театра нет новых сказок и новых героев?
Ответ: К примеру в новом, поставленном мною, спектикле «Кот и пес» мы ввели образы «налоговиков». Новых героев и образов много, но новые сказки, такие как «Шрек» и др., на мой взгляд, не очень детские и очень жестокие. Я бы не хотел, чтобы наши дети воспитывались на сериалах.
В-с: В театре есть проблема со сменой поколений?
Ответ: Этот процесс проводится постепенно как среди режиссеров, так и артистов кукольного театра. Необходимо больше артистов-мужчин, а обращаются чаще девушки, а ведь быть кукловодом довольно трудно, это и большая физическая нагрузка, с которой не каждый может справиться.