Վազգեն Սաֆարյան. «Բյուջեն 101 մլրդ դրամով ավելացնելը պետք է կատարվի ստվերային տնտեսության կրճատման հաշվին»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այն միտումը, որ ՀՀ կառավարությունը ցանկանում է 101 մլրդ դրամով ավելացնել պետական բյուջեի ծախսային մասը, ողջունելի է:Հանրային խորհրդի Ֆինանսատնտեսական եւ բյուջետային հանձնաժողովի նախագահության ընդլայնված նիստի ժամանակ նման գնահատականով հանդես եկավ հանձնաժողովի նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը` ընդգծելով սակայն, որ դա պետք է արվի ավելի շատ ստվերային տնտեսության կրճատման հաշվին, քան նոր հարկատեսակներով ավելի շատ հարկային մուտքեր բերելով: Նրա խոսքով` 2012թ-ի բյուջեում պետք է մեծացվի տնտեսությունում ներդրողական քաղաքականության բաժինը` տնտեսության զարգացման հաշվին ստանալով 101 մլրդ դրամի ավելացումները:
Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ այս քննարկմանը ներկա պետք է լինեին նաեւ Էկոնոմիկայի ու Ֆինանսների նախարարությունների ներկայացուցիչները` խորհրդի անդամների կողմից բարձրացվող հարցերի պատասխանը տալու նպատակով: Սակայն այսօր առավոտյան Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն առաջարկել է հետաձգել փաթեթի շուրջ քննարկումը, քանի որ այն դեռեւս լիարժեք չէ, ու կարող է փոփոխության ենթարկվել:
Մանուկյանը դրական գնահատեց փաթեթում փոփոխություններ մտցնելու փաստը եւ ընդգծեց` երբ հարկային ու մաքսային օրենքներում փոփոխություններ են կատարվում, դրանից հետո պետք է առնվազն մեկ տարի անցնի` նախքան այդ փոփոխությունները շրջանառության մեջ դնելը:
«Երբ գործարարը զբաղվում է տնտեսվարությամբ, նա չի կարող երկու ամսում իր ամբողջ բիզնեսը փոխել` օրենքին հարմարվելու համար»,- ասաց ՀԽ նախագահը:
Սաֆարյանը համաձայնեց Մանուկյանի հետ, ընդգծելով, որ տնտեսվարողները պետք է ժամանակ ունենան այդ փոփոխություններն իրենց տնտեսության հետ համադրելու համար` նպաստելով տնտեսությունների ոչ թե կրճատմանը, այլ ընդլայնմանը:
Հանձնաժողովը որոշեց խնդրահարույց բոլոր հարցերի շուրջ առաջարկություններ անել ու ներկայացնել Ֆինանսների նախարարությանը` համատեղ լուծումներ առաջարկելու նպատակով:

Вазген Сафарян: «Увеличение бюджета на 101 млрд драмов должно происходить за счет сокращения теневого сектора экономики»
Намерения правительства увеличить расходную часть госбюджета РА на 101 млрд драмов можно только приветствовавать. Это мнение высказал в ходе расширенного заседания финансово-экономической и бюджетной комиссии Общественного совета председатель комиссии Вазген Сафарян, подчеркнув, что это, скорее всего, необходимо сделать за счет сокращения теневого сектора экономики, а не путем введения новых налогов с целью увеличить налоговые поступления в бюджет.
По словам В.Сафаряна, в бюджете РА 2012 г. должна быть увеличена доля инвестиционной политики: за счет развития экономики и будут обеспечены дополнительные средства в 101 млрд драмов.
По словам председателя Общественного совета Вазгена Манукяна, на обсуждении должны были присутствовать представители министерств экономики и финансов, однако, министр экономики Тигран Давтян сегодня утром предложил отложить обсуждение пакета, поскольку он пока не окончательный и может подвергнуться изменениям.
В.Манукян положительно оценил возможные изменения в пакете, поскольку поправки в налоговом и таможенном кодексах не могут сразу же быть введены в обращение. «Предприниматель не может моментально перестроить свой бизнес в сооответствии с изменениями в законодательстве, на это потребутся, как минимум, год», - считает В.Манукян, с ним согласен и В.Сафарян.
Комиссия решила свои предложения по всем спорным вопросам представить в минфин для поиска совместных решений.