Փ.Քոքս. «Քաղաքացիական հասարակությունը կարող է անուղղակի ներդրում ունենալ հակամարտությունների կարգավորման գործում»
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եթե քաղաքացիական հասարակությունը կարող է որեւէ ներդրում ունենալ հակամարտությունների կարգավորման հարցում, ապա դա կլինի անուղղակի ներդրում. մենք պետական գործակալություն չենք, այլ կամավորներ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Միջազգային Եվրոպական շարժման նախագահ Փեթ Քոքսը' հավելելով, որ Հարավային Կովկասում այսպես կոչված' «սառեցված հակամարտությունների» կարգավորման գործընթացը բավականին բարդ մարտահրավեր է:
Նրա խոսքով' հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության ներդրումը կլինի մարդկային շփումների ավելացումը «մենք աշխատում ենք ոչ թե վերեւից ներքեւ, այլ հակառակ ուղղությամբ»: Փ.Քոքսի համոզմամբ' երբ գտնվում են շփման հնարավորություններ, ապա սովորական մարդիկ սկսում են հարգել միմյանց արժանապատվությունը, եւ հենց դա էլ երկխոսության սկիզբն է:
«Ես չեմ չափազանցնում քաղաքացիական հասարակության դերակատարումը, եւ համոզված եմ, որ հակամարտությունների կարգավորման համար պահանջվում են բանակցություններ: Համոզված եմ նաեւ, որ այս բանակցությունները կարող են հասնել հաջողության: Ես իռլանդացի եմ, եւ Իռլանդիայում մենք ունեցել ենք հաջողված խաղաղ բանակցությունների օրինակ, որը չեղավ արագ»,- նշեց նա:
Փ.Քոքսը նաեւ վստահություն հայտնեց, որ բաց եւ թափանցիկ ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության եւ մարդու արժանապատվության հարգման եվրոպական արժեքներն այն հիմնաքարերն են, որոնց վրա էլ կառուցվում է խաղաղությունը եւ հաշտեցումը:

П.Кокс: «Гражданское общество может косвенным путем внести свой вклад в дело урегулирования конфликтов»
«Если гражданское общество может внести какой-либо вклад в дело урегулирования конфликтов, то это произойдет косвенным путем: мы не государственная структура, а добровольцы», - сказал в беседе с Арменпресс председатель Международного Европейского движения Пет Кокс, добавив. что процесс урегулирования, так называемых, «замороженных конфликтов» на Южном Кавказе – довольно серьезный вызов.
По его словам, вкладом гражданского общества в дело урегулирования конфликтов станет увеличение контактов: По мнению П.Кокса, когда мы находим возможности контактировать, то,обычно, относимся с уважением к достоинству друг друга и это начало диалога».
«Я не преувеличиваю роль гражданского общества и убежден, что для урегулирования конфликтов необходимо вести переговоры. Уверен и в том, что эти переговоры могут увенчаться успехом. Я ирландец и мы имели в Ирландии успешный опыт переговоров, которого, правда, мы добились нескоро», - сказал П.Кокс.
Он выразил также уверенность, что европейские ценности – открытая и прозрачная демократия, верховенство закона и уважение человеческого достоинства – это те краеугольные камни, на которых зиждятся мир и согласие.