ՈՒ.Բըրնս. «ԼՂ խնդիրը ռազմական լուծում չունի»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Այս մասին այսօր Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ ՈՒիլյամ Բըրնսը' շեշտելով, որ այս հարցում ստատուս-քվոն այլեւս չի կարող պահպանվել:
Նրա խոսքով' Լեռնային Ղարաբաղի խնդրում Վաշինգտոնի մոտեցումն անբեկանելի է' կարգավորում միայն խաղաղ ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով: «ԱՄՆ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ իր դերակատարմանը որպես Մինսկի խմբի համանախագահ»,- ընդգծել է ՈՒ.Բըրնսը' հավելելով, որ ԱՄՆ-ն արդյունավետորեն աշխատում է մյուս համանախագահների' Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ: Նա նաեւ վերահաստատել է ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը' անել ամեն ինչ, որպեսզի խնդիրը ստանա խաղաղ լուծում:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին' ՈՒ.Բըրնսը շեշտել է, որ Վաշինգտոնը բարձր է գնահատում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման Հայաստանի հանձնառությունը: «Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը կնպաստի տարածաշրջանային զարգացմանը»,- ավելացրել է նա:

Уильям Бернс: «Проблема Нагорного Карабаха не имеет военного решения»
Проблема Нагорного Карабаха не имеет военного решения. Сегодня в Ереване в ходе встречи с журналистами об этом заявил заместитель госсекретаря США Уильям Бернс, подчеркнув, что в данном вопросе статус-кво больше не может быть сохранено.
По его словам, подход Вашингтона в карабахском вопросе нерушим: урегулиорования только мирным путем и в формате Минской группы ОБСЕ. «США продолажают оставаться верным своей роли в качестве сопредседателя Минской группы», - отметил Бернс, добавив, что США продуктино продолжают работу с другими сопредседателями – Россией и Францией. Он также еще раз подтвердил готовность США сделать все возможное, чтобы вопрос получил мирное решение.
Коснувшись процесса урегулирования армяно-турецких отношений, Уильям Бернс отметил, что Вашингтон высоко оценивает обязательство Армении по урегулированию отношений с Туцией. «Ратификация армяно-турецких протоколов будет способствовать региональному развитию», - добавил заместитель госсекретаря США.