ՈՒ.Բըրնս. «ԼՂ խնդիրը ռազմական լուծում չունի»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Այս մասին այսօր Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ ՈՒիլյամ Բըրնսը' շեշտելով, որ այս հարցում ստատուս-քվոն այլեւս չի կարող պահպանվել:
Նրա խոսքով' Լեռնային Ղարաբաղի խնդրում Վաշինգտոնի մոտեցումն անբեկանելի է' կարգավորում միայն խաղաղ ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով: «ԱՄՆ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ իր դերակատարմանը որպես Մինսկի խմբի համանախագահ»,- ընդգծել է ՈՒ.Բըրնսը' հավելելով, որ ԱՄՆ-ն արդյունավետորեն աշխատում է մյուս համանախագահների' Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ: Նա նաեւ վերահաստատել է ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը' անել ամեն ինչ, որպեսզի խնդիրը ստանա խաղաղ լուծում:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին' ՈՒ.Բըրնսը շեշտել է, որ Վաշինգտոնը բարձր է գնահատում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման Հայաստանի հանձնառությունը: «Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը կնպաստի տարածաշրջանային զարգացմանը»,- ավելացրել է նա:

William Burns: NK issue does not have a military solution
Nagorno Karabakh issue does not have a military solution, US Deputy Secretary of State William Burns told today a news conference in Yerevan, stressing that in this issue the status-quo cannot be maintained any more.
According to him, Washington's approach to Nagorno Karabakh issue is unchangeable – settlement only in peaceful way and within OSCE Minsk Group format. "The USA continues to remain faithful to its role as Minsk Group Co-Chair," Mr. Burns said, adding that the USA efficiently works with the other co-chairs – Russia and France as well. He also reconfirmed the US readiness to do its best in order the issue finds a peaceful solution.
Referring to the regulation process of Armenian-Turkish relations, Mr. Burns stressed that Washington highly assesses Armenia's commitment to regulate the relations with Turkey. "The ratification of the Armenia-Turkish Protocols will promote regional development," he added.