Կ. Բեքարյան. «Ֆիլիպիններում անկախության ձգտող հատվածի պայքարը ոչ մի նմանություն չունի ղարաբաղյան հակամարտության հետ»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի այլ ծայրերում գոյություն ունեցող հակամարտությունները որոշակի նմանություններ ու տարբերություններ ունեն հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետ: Այս մասին այսօր «Խաղաղ գոյակցություն ռազմական հակամարտությունից հետո. Ֆիլիպինների/Մինդանաոյի դեպքը» թեմայով կլոր սեղանի ընթացքում նշեց Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, ով ԵՄ ֆինանսավորմամբ' Հայաստանից, Ադրբեջանից եւ Լեռնային Ղարաբաղից հրավիրված քաղաքագետների հետ եղել է Սինգապուրում, Ինդոնեզիայում, Արեւելյան Թիմորում եւ Ֆիլիպիններում: Հայաստանից մեկնել են նա եւ քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը:
Խոսելով Ֆիլիպիններում տիրող իրավիճակի մասին' Ա. Իսկանդարյանը փաստեց, այն քրիստոնյա երկիր է, որտեղ համատարած աղքատություն է տիրում, միաժամանակ առկա են արյունալի հակամարտության օջախներ: «Գոյություն ունի արյունալի հակամարտություն մահմեդականների հետ' կոնկրետ երկրի Մինդանաո հատվածում: Այստեղ ապրում է 3 մլն մահմեդական: Թեեւ այսօր նրանք արդեն փոքրամասնություն են կազմում, սակայն հակամարտության շունչը կա, եւ այն սկիզբ է առել դեռեւս դարեր առաջ»,- ասաց Ա. Իսկանդարյանը' հավելելով, որ այս հակամարտությունը չի կարող համեմատել ղարաբաղյան հակամարտության հետ, քանի որ այն ավելի շատ նման է օսականին:
Քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանն իր հերթին նշեց, որ Ֆիլիպիններում հստակ երեւաց'այն դեռեւս պետականակերտման առաջին փուլերն է անցնում: «Հետաքրքիր է այն, որ ֆիլիպինյան քրիստոնեությունն էականորեն տարբերվում է ամերիկյան եւ եվրոպական քրիստոնեությունից»,- ընդգծեց Կ. Բեքարյանը' հավելելով, որ այդ կարծիքը միայն դրական իմաստով է արտահայտում:
Անդրադառնալով հակամարտության նմանություններին' Կ. Բեքարյանը փաստեց, որ Ֆիլիպիններում այն հատվածը, որն ուզում է ինքնավարություն եւ անկախացում, որեւէ համեմատման եզր չունի ղարաբաղյան հակամարտության հետ:

К. Бекарян: «В Филиппинах борьба стрмящейся к независимости часи не имеет никаких схожестей с картабахским конфликтом»
Наличествующие в разных концах мира конфликты имеют некоторые схожести и различия с армяно-азербайджанским конфликтом. Об этом в ходе круглого стола на тему «Мирное сожительство после военного конфликта: Случай Филиппин/Минданао» отметил директор Института Каваказа, политолог Александр Искандарян, который по финансированию ЕС вместе с приглашенными из Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана политологами посетил Сингапур, Индонезию, Восточный Тимор и Филиппины. Из Армении в мероприятии принял участие также политолог Карен Бекарян.
Говоря о ситуации в Филиппинах, Искандарян отметил, что это христианская страна, где царствует бедность, одновременно наличествуют очаги кровавых конфликтов. «Наличествует кровавые конфликты с мусульманами, конкретно, в части Минданао. Здесь проживает около 3 миллионов мусульман. Хотя сегодня они уже составляют меньшинство, но дух конфликта еще есть, и он возник еще несколько веков назад», - отметил Искандарян, добавив, что данный конфликт он не может сравнить с карабахским вопросом, так как он больше похож на конфликт Осетии.
Карен Бекарян в свою очередь отметил, что в Филиппинах стало четко видно, что они проходят еще первый этап строительства государственности. «Интересно то, что филиппинское христианство значительно отличается от европейского и американского христианства», - подчеркнул Бекарян, добавив, что выражает это мнение в позитивном смысле.
Коснувшись схожести конфликтов, К. Бекарян отметил, что в Филиппинах та часть, которая желает автономии и независимости, не имеет никаких границ сравнения с карабахским конфликтом.