Կ. Մինասյան. «Հայաստանն իրականացրել է լուրջ բարեփոխումներ գործարար միջավայրի կատարելագործման ուղղությամբ»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն իրականացրել է լուրջ բարեփոխումներ գործարար միջավայրի կատարելագործման ուղղությամբ: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով Համաշխարհային բանկի զեկույցին, ըստ որի' Հայաստանը 6 քայլով բարելավել է Doing Business-ի գործակիցը, նման գահատականով այսօր հանդես եկավ Էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանը: Նրա խոսքով' «Ավելի թափանցիկ աշխարհ» խորագրով այս զեկույցում շեշտը դրվում է նրա վրա, թե պետական գործառույթները որքանով են դառնում թափանցիկ ու մատչելի գործարարների համար:
Կ. Մինասյանը նշեց, որ զեկույցում նոր գործակից է հայտնվել' որքան արագ ու ինչ ծախսերով բիզնեսը կարող է միանալ էլեկտրոնային ցանցերին:
Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վարդան Արամյանն էլ, խոսելով «Շահութահարկի մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններից, նշեց, որ դրանք բավականին դրական են գնահատվել զեկույցում' բարելավելով Հայաստանի դիրքերը:
Կ. Մինասյանի տեղեկացմամբ' արդեն պատրաստվել ու առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում ՀՀ կառավարության կողմից կհաստատվի Doing Business-ի' Հայաստանի նոր ծրագիրը' «Դեպի էլեկտրոնային կառավարում» նշանաբանով: «Արդյունքում կկրճատվի պետական ծառայողների ու բիզնեսի շփումը, կավտոմատացվեն ծառայությունները»,- ասաց Կ. Մինասյանը:

Karine Minasyan says Armenia has implemented serious reforms for the improvement of business environment
Armenia has implemented serious reforms for the improvement of business environment, deputy economy minister Karine Minasyan said, referring to the improvement of Armenia's position in Doing Business with 6 points.
She said in Doing Business in a More Transparent World report the accent is put on how much the state functions are becoming more transparent and available for businessmen.
Minasyan noted that a new index has appeared in the report – how fast and with what expenses business may join the electronic network.
The deputy finance minister Vardan Aramyan, speaking about changes in the law "About Income", noted that they have been assessed quite positively, improving Armenia's positions.
Karine Minasyan said Armenia's new program for Doing Business under the slogan "Toward Electronic Management" will be approved by the government during the coming two weeks. "As a result the contacts between state servicemen and business will be reduced and the services will be automated," Minasyan said.