Ա.Ռենո. «2011թ. առանձնահատուկ էր հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների համար»
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2011 թվականն առանձնահատուկ էր Հայաստանի եւ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների համար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն' հավելելով, որ Հայաստանը կարող է հպարտ լինել վերջին քսան տարվա ընթացքում երկրում իրականացրած ծրագրերով, քանի որ այս ընթացքում ձեռք է բերել ժողովրդավարական մշակույթ: «Բացի այդ, ՀՀ-ն միջազգային թատերաբեմում իր տեղն է զբաղեցրել, դարձել է Եվրոպայի խորհրդի անդամ եւ նշանակալի մերձեցման գնացել ԵՄ-ի հետ»,- շեշտեց դեսպանը:
Նրա խոսքով' մարտահրավերները շատ են եւ դժվար' սկսած արտաքինից մինչ տնտեսական, սակայն վերջին քսան տարվա նվաճումները խոստումնալից էին Հայաստանի համար:
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի Հայաստան կատարած պետական այցին' Անրի Ռենոն նշեց,որ այդ այցը սպասված էր:
Դեսպանը կարեւորեց նաեւ Ն.Սարկոզիի' Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հստակ ընդգծված ուղերձը: Ա.Ռենոն մեջբերեց նաեւ Ֆրանսիայի նախագահի խոսքը' կոչ անելով Թուրքիային առերեսվել իր պատմության հետ եւ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ա.Ռենոն կարեւորեց նաեւ Ֆրանսիայի նախագահի' Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման լուծման վերաբերյալ ուղերձը:

Henri Reynaud: 2011 was special year for the Armenian-French relations
The year of 2011 was special for the Armenian-French relations, Ambassador of France to Armenia Henri Reynaud told a news conference today, adding that Armenia may be proud of the programs it has carried out during the past 20 years as during this period it acquired a democratic culture. "Besides, Armenia has occupied its place in the international arena, became member of the Council of Europe and reproached with the EU," the ambassador stressed.
He said the challenges Armenia faces are rather complicated starting from foreign ones to the economic one, but the achievements of the recent twenty years are quite promising for Armenia.
Referring to the state visit of President of France Nicolas Sarkozy to Armenia, Henri Reynaud said it was an expected visit.
The ambassador also rated high the clearly accentuated message related to the recognition of the Armenian Genocide. Henri Reynaud quoted also the words of the President of France, urging Turkey to come into terms with its history and recognize the Armenian Genocide.
Henri Reynaud also highlighted the message of Nicolas Sarkozy over the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.