Օ. Սիմոնս. «Հայ-թուրքական արձանագրությունների հարցում փոփոխություններ կլինեն մինչեւ 2015 թվականը»
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական սահմանի բացման խնդիրը որեւէ լուծում կստանա մինչեւ 2015 թվականը: Երեւանում այսօր մեկնարկած «Մեծ սահմանի միջով. տարածաշրջանային զարգացման հեռանկարները փակ սահմաններից այն կողմ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության առաջին խորհրդական Օննո Սիմոնսը' հավելելով, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը տարածաշրջանային կարեւորություն ունի, ու դա իր լուծումը կգտնի մինչեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:
Միաժամանակ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչը կարեւորեց խորհրդարանական ու նախագահական ընտրությունները, որոնք կայանալու են երկու պետություններում մինչեւ վերջնաժամկետ ներկայացված 2015 թվականը:
«Հասկանում ենք, որ Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը գտնվում է սառեցված վիճակում, սակայն հավատացած եմ, որ երկու կողմերն էլ' Հայաստանն ու Թուրքիան, հասկանում են, թե ինչ հսկայական փոփոխությունների կարող են հանգեցնել դրանց վավերացմանն ուղղված ջանքերը ու ինչ հսկայական նշանակություն կարող են ունենալ հետագայի համար»,- կարեւորեց Օ. Սիմոնսը:

Onno Simons: The issue on the opening of Armenian-Turkish border will get a solution by 2015
The issue on the opening of Armenian-Turkish border will get a solution by 2015, First Counsellor of the EU Delegation in Armenia Onno Simons said today at the "Through a Big Border: Prospects of Regional Development Outside of Closed Borders" round table-discussion. He said the opening of the Armenian-Turkish border is of regional significance and it will find solution till the 100th anniversary of Armenian Genocide.
At the same time the representative of the EU Delegation stressed the parliamentary and presidential elections that will take place in the two states by 2015.
"We understand that the process of ratification of Armenian-Turkish protocols is frozen but I believe that the both parties – Armenia and Turkey understand what tremendous changes may bring the efforts directed toward their ratification and what huge significance it may have for the future", Simons said.