Օ. Սիմոնս. «Հայ-թուրքական արձանագրությունների հարցում փոփոխություններ կլինեն մինչեւ 2015 թվականը»
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական սահմանի բացման խնդիրը որեւէ լուծում կստանա մինչեւ 2015 թվականը: Երեւանում այսօր մեկնարկած «Մեծ սահմանի միջով. տարածաշրջանային զարգացման հեռանկարները փակ սահմաններից այն կողմ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության առաջին խորհրդական Օննո Սիմոնսը' հավելելով, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը տարածաշրջանային կարեւորություն ունի, ու դա իր լուծումը կգտնի մինչեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:
Միաժամանակ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչը կարեւորեց խորհրդարանական ու նախագահական ընտրությունները, որոնք կայանալու են երկու պետություններում մինչեւ վերջնաժամկետ ներկայացված 2015 թվականը:
«Հասկանում ենք, որ Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը գտնվում է սառեցված վիճակում, սակայն հավատացած եմ, որ երկու կողմերն էլ' Հայաստանն ու Թուրքիան, հասկանում են, թե ինչ հսկայական փոփոխությունների կարող են հանգեցնել դրանց վավերացմանն ուղղված ջանքերը ու ինչ հսկայական նշանակություն կարող են ունենալ հետագայի համար»,- կարեւորեց Օ. Սիմոնսը:

О.Симонс: «Изменения в вопросе армяно-турецких протоколов произойдут до 2015 года»
Вопрос открытия армяно-турецкой границы получит какое-то решение до 2015 г. Это мнение сегодня высказал в ходе открывшегося в Ереване круглого стола на тему «Через большую границу: перспективы регионального развития по ту сторону закрытой границы» первый советник делегации Евросоюза в РА Онно Симонс, добавив, что открытие армяно-турецкой границы имеет региональное значение и этот вопрос будет решен до 100-летия Геноцида армян.
В то же время О.Симонс подчеркнул важность проведения парламентских и президентских выборов в обеих странах до окончания указанного им срока – до 2015 г..
«Дело в том, что процесс ратификации армяно-турецких протоколов находится в замороженном состоянии, однако, я уверен в том, что обе стороны – Армения и Турции – понимают к каким грандиозным изменениям могут привести их усилия по ратификации этих протоколов, и какое грандиозное значение они могут иметь для будущего», - сказал О.Симонс.