Դ. Հովհաննիսյան. «Հայ- թուրքական արձանագրությունները սառեցվեցին միմիայն Թուրքիայի շահերից ելնելով»
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական հարաբերություններն այսօր բավականին խնդրահարույց են դարձել, ու դեռ պարզ չէ' ով ում հետ է բանակցում: Երեւանում այսօր մեկնարկած «Մեծ սահմանի միջով. տարածաշրջանային զարգացման հեռանկարները փակ սահմաններից այն կողմ» խորագրով կլոր սեղան- քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Երեւանի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Դավիթ Հովհաննիսյանը' հավելելով, որ ինքը երբեք չի հավատացել, որ թուրքական իշխանությունները կարող են պարզապես հրաժարվել ստորագրված Հայ-թուրքական արձանագրություններից:
«Սխալ է կարծել, թե Թուրքիան արձանագրությունները սառեցրեց Ադրբեջանի շահերից ելնելով: Դրանք սառեցվեցին միմիայն Թուրքիայի շահերից ելնելով»,- հավաստիացրեց Դ.Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով Հայ-թուրքական արձանագրությունների մյուս բարդ կողմերին' Դ. Հովհաննիսյանը ցավով ընդգծեց, որ Թուրքիայի համար այդ արձանագրությունների բաղկացուցիչ մասը' Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների հաստատումը, ստորադաս են արձանագրություններից տուժող այլ խնդիրներին: «Նրանք դրանում տեսնում են թուրք-ադրբեջանական, հայ-ադրբեջանական, թուրք-ամերիկյան հետագա խնդիրներ, որոնցով էլ փորձում քողարկել ու թաքցնել հիմնական քննարկման առարկան»,- ասաց ԵՊՀ պրոֆեսորը:
Նշենք, որ կլոր սեղանին մասնակցում են նաեւ օտարերկրյա հյուրեր Ֆինլանդիայից, Ռուսաստանից, Թուրքիայից եւ այլն: Կլոր սեղանին պետք է ներկա լիներ նաեւ Ադրբեջանից ներկայացուցիչ, սակայն ինչպես հավաստիացրեց Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը' Ադրբեջանի ներկայացուցիչը չի ժամանել, քանի որ վերջին պահին ինչ-որ հանգամանքներ են փոխվել:

The Armenian-Turkish relations have become rather controversial and it is not clear yet who negotiates and with who, professor of the Yerevan State University Davit Hovhannissyan said today at the "Through a Big Border: Prospects of Regional Development Outside of Closed Borders" round table-discussion, adding that he has never believed that the Turkish authorities may just reject the signed Armenian-Turkish protocols.
"It is wrong to think that Turkey has frozen the protocols stemming from the interests of Azerbaijan. They were frozen only stemming from interests of Turkey," Hovhannissyan assured.
Referring to the other complicated sides of the Armenian-Turkish protocols, Hovhannissyan stressed with pain that the establishment of relations between Armenia and Turkey are subordinated to other issues the protocols harm.
"They see in them further problems in Turkish-Azerbaijani, Armenian-Azerbaijani, Turkish-American relations with which they are trying to hide the main topic of discussion," the YSU professor said.