Ա. Իսկանդարյան. «Սարկոզին ասելիք ունի թե’ Հայաստանում, թե’ հարեւան երկրներում»
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի այցը Հայաստան ծրագրված էր: Այն ֆորսմաժորային չէ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նրա խոսքով' Ն. Սարկոզիի այդ այցը տարածաշրջան բնական է. նա ասելիքներ ունի թե' Հայաստանում, թե' հարեւան Վրաստանում եւ Ադրբեջանում:
«Սարկոզին մարդ է, ով մասնակցություն է ունեցել ռուս-վրացական պատերազմի ժամանակ երկու պետությունների հարաբերությունների կարգավորման հարցում»,- ասաց Ա. Իսկանդարյանը' անդրադառնալով Սարկոզիի' Վրաստան կատարելիք այցին: Իսկ Ադրբեջանը էներգետիկ նշանակություն ունի Ֆրանսիայի համար, բացի այդ, ինչպես նկատեց քաղաքագետը, այցելել Հայաստան եւ Վրաստան, շրջանցելով Ադրբեջանը, անհնար կլիներ:
Ն. Սարկոզին համեմատաբար երկար ժամանակ կլինի Հայաստանում: «Եվրոպական մյուս երկրներին չթերագնահատելով հանդերձ' պետք է նշել, որ Հայաստանն ու Ֆրանսիան ամենից լավ հարաբերությունների մեջ են»,- նշեց քաղաքագետը' հավելելով, որ Ֆրանսիան Մինսկի խմբի անդամ է, ավելին' միակ «եվրոպական» անդամը: Ֆրանսիան երկիր է' տնտեսապես ներկայացված Հայաստանում. մեր երկրում գործում են ֆրանսիական կազմակերպություններ, բացի այդ, երկու երկրների միջեւ կան դարավոր մշակութային կապեր:
«Հայաստանում Ֆրանսիայի նկատմամբ դրական վերաբերմունք կա, նույնը' Ֆրանսիայում Հայաստանի հանդեպ, ընդ որում' այդ վերաբերմունքն առկա է ոչ միայն իշխող օղակներում, այլեւ հասարակ ժողովրդի շրջանում»,- ասաց բանախոսը:

А.Искандарян: «Саркози есть что сказать и в Армении, и в соседних странах»
Визит президента Франции Николя Саркози в Армению был запланирован. Он не форсмажорный», - сказал сегодня на встрече с журналистами политолог Александр Искандарян. По его словам, визит Н.Саркози в этот регион в порядке вещей: ему есть что сказать и в Армении, в в соседних странах - Грузии и Азербайджане.
«Саркози – человек, принимавший участие в урегулировании отношений между двумя государствами во время русско-грузинской войны», - сказал А.Искандарян, коснувшись предстоящего визита президента Франции в Грузию. А Азербайджан имеет энергетическое значение для Франции, кроме того, как отметил политолог, посетить Армению и Грузию, обойдя при этом Азербайджан, было бы невозможно.
Н.Саркози сравнительно долго пробудет в Армении. «Вовсе не недооценивая другие европейские страны, следует отметить, что Армения и Франция находятся в самых хороших отношениях», - сказал А.Искандарян, добавив, что Франция - член Минской группы ОБСЕ, более того, Франция, единственная в ее составе европейская страна. Франция и экономически представлена в Армении : здесь действуют французские организации, кроме того. две страны связывают и вековые культурные связи.
В Армении есть позитивное отношение к Франции, то же и во Франции в отношении Армении, причем, это положительное отношение характерно не только для правящих структур, но и обычного народа», - считает А.Искандарян.