Ըստ Ա. Զաքարյանի` «վրանային քաղաքականություն»-ը բերելու է «զրոյական արդյունավետության»
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ազգային կոնգրեսի քաղաքականությունը նախապայմանների հիմքի վրա է ձեւավորվում, որն անընդունելու է իշխող կոալիցիայի համար: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանը' հավելելով, որ կոալիցիան յուրաքանչյուր րոպե պատրաստ է գնալ երկխոսության յուրաքանչյուր ընդդիմադիր կառույցի հետ, սակայն «եթե երկխոսողը թույլ է տալիս իրեն ապակառուցողական գործելաոճ, ապա սեղանի շուրջ նստելը անիմաստ է դառնում»:
«Աշխատանքային խումբն արել է իր հայտարարությունը եւ հաստատել այն, որ կոալիցիան կբանակցի միայն այն դեպքում, եթե ՀԱԿ-ը դադարեցնի իր հանրահավաքների շարքը: Եթե բանակցող կողմը չի ցանկանում ընդառաջ գալ ու միաժամանակ նոր նախապայմաններ է առաջ քաշում, ապա դա արդեն իրենց մարտավարությունն է, որը բերելու է «զրոյական արդյունավետության»«,- նշեց Ա. Զաքարյանը' հավելելով, որ «վրանային քաղաքականություն»-ն առանց հստակ քայլերի արդյունքի չի հանգեցնի:
«Ոչ ոք չի կարող հաստատել, որ ՀԱԿ-ը միակ ընդդիմադիր կառույցն է: Կան նաեւ այլ արտախորհրդարանական ուժեր, որոնք նույնպես կարող են ներկայացնել ժողովրդի տեսակետը: Ըստ իս' ՀԱԿ-ը պարզապես «ընդդիմություն» է բեմադրում, որի նպատակն է համալրել շարքերը»,- ընդգծեց ՀՀԿ խորհրդի անդամը:

The policy of the Armenian National Congress is being formed on the basis of preconditions and it is unacceptable for the ruling coalition, NA deputy Artak Zakaryan told a news conference today, adding that the coalition is ready to have dialogue with any of the oppositional forces, but "when the interlocutor displays unconstructive working style, sitting around the table becomes senseless".
"The task group has made the statement and confirmed that it will negotiate only in case the ANC stops the row of rallies. If the negotiating party does not want to move forward and at the same time forwards new preconditions it is their strategy that will bring to "zero efficiency"," Zakaryan said, adding that without clear steps the "tent policy" will bring no result.
"No one can confirm that the ANC is the only opposition establishment. There are also other extra parliamentary forces who as well may present the viewpoint of the people. According to me, the ANC is just staging "opposition" the goal of which is to fill its rows", member of the Republican party's board said.