Յ.Մանգելսեն. «ԼՂ-ն Ադրբեջանին չի վերադարձվի»
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղը չի վերադարձվի Ադրբեջանին: Այս տեսակետն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց գերմանացի գրող Յոխեն Մանգելսենը: «Լինելով Ղարաբաղում' մի քանի մարդկանց հարցրի, թե ինչ կանեն, եթե Արցախը վերադարձնեն Ադրբեջանին: Նրանց բոլորի միանշական պատասխանը եղավ այն, որ կնախընտրեն մեռնել, քանի որ այդ անկախության համար մարտի դաշտում ընկել են իրենց հայրերը, քույրերն ու եղբայրները»,-ասաց նա:
«Արցախյան հարցում շատ կան քաղաքական, բարոյական բաղադրիչներ: Ինձ համար կարեւորը բարոյականն է, քանի որ ներկայիս Արցախը Ստալինի անմարդկային քաղաքականության արդյունքն է, եւ պետք է ընտրել' գնալ ստալինյան քաղաքականության ճանապարհո՞վ, թե՞ հարգել ինքնորոշվել ցանկացող ժողովրդի ցանկությունը»,-նշեց գրողը' հավելելով, որ համակարտությունը պետք է լուծվի ոչ թե ռազմական, այլ' քաղաքական մոտեցմամբ:
Նրա խոսքով' Գերմանիայում 1 օր նվիրվեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությանը, որին ի պատասխան, ադրբեջանցիները հանդես եկան զանգվածային ցույցերով:Նրանք փորձեցին արգելել Արցախյան օրերի անցկացումը Գերմանիայում:
Մանգելսենը հույս հայտնեց, որ ԼՂ-ն հայտ կներկայացնի' ընդունվելու ՄԱԿ, սակայն դրա համար ժամանակ է պահանջվում:

Jochen Mangelsen: NK will not be returned to Azerbaijan
Nagorno Karabakh will not be returned to Azerbaijan, German writer Jochen Mangelsen told today a news conference. "Being in Nagorno Karabakh, I asked several people what they will do if Artsakh is returned to Azerbaijan. Their unanimous answer was they will prefer dying, as for that independence their fathers, sisters and brothers were killed in the field of combat," he said.
"There are many political and moral ingredients in the Artsakh issue. I attach high importance to the moral one, as the current Artsakh is the result of Stalin's inhuman policy, and we must choose to follow the path of Stalin's policy or to respect the wish of the people who want to self-determine," the writer noted, adding that the conflict must be solved not in a military way, but by political approach.
According to him, 1 day was dedicated in Germany to independence of Nagorno Karabakh, in answer to which, the Azerbaijani came forth with massive rallies. They tried to ban conduction of Artsakh days in Germany.
Mangelsen expressed hope that Nagorno Karabakh will submit an application for joining the UN, but it will take time.