Մ. Շահգելդյան. «Ս. Սարգսյանի ելույթում կարեւորագույն հարցը ԼՂ հիմնախնդրի նկատմամբ դիրքորոշումն էր»
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 66-րդ նստաշրջանում Սերժ Սարգսյանի ելույթում կարեւորագույն հարցը ԼՂ-ի հիմնախնդրի նկատմամբ դիրքորոշումն էր: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց «Օրինաց երկիր» կուսակցության փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանը: «Այդ դիրքորոշման մեջ հստակ ասվեց, որ ԼՂ-ի հիմնախնդրի լուծումը, ըստ էության, հենվում է 3 սկզբունքների' տարածքային ամբողջականության, ազգային ինքնորոշման եւ ուժի չկիրառման վրա»,-ասաց նա' հավելելով, որ այդ սկզբունքները պետք է դիտարկվեն հավասարակշռության մեջ:
Մ. Շահգելդյանի խոսքով' մյուս կարեւոր խնդիրը Ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ մոտեցումներն էին: Նա ուշադրություն հրավիրեց երկրի նախագահի այն հայտարարության վրա, որ Հայաստանի Հանրապետության բարոյական պարտքն է ցեղասպանության կանխարգելումը եւ նման երեւույթների կրկնության դեմ պայքարը: «Սա կարեւոր է այն տեսանկյունից, որ ՀՀ մշտապես շեշտել էր, որ ցեղասպանության ճանաչումը ունի նաեւ կանխարգելող նպատակ, եւ մենք հայտ ենք ներկայացնում' համաշխարհային մակարդակով' մեզ վրա վերցնելով մի առաքելություն' բարոյական տեսանկյունից պայքարելու ցեղասպանության դեմ»,- նշեց նա: Մ. Շահգելդյանը կարծիք հայտնեց, որ Հայոց ցեղասպանության ընդունման գործընթացը անկասելի է. ճանաչումը պետք է տեղի ունենա, քանի որ սա բխում է համամարդկային իրավունքների պաշտպանությունից: Մյուս կողմից, ըստ նրա, Հայաստանը դառնում է գլոբալ քաղաքական գործընթացների առաջամարտիկներից մեկը' ցեղասպանությունների կանխարգելման տեսակետից:

Mher Shahgeldyan: In RA President’s speech the most important issue was the position toward NK issue
In Serzh Sargsyan's speech at the 66th session of the UN General Assembly the most important issues was the position toward the NK issue, Deputy Chairman of Orinats Yerkir Party Mher Shahgeldyan told today a news conference. "In that position it was distinctly said that the NK conflict settlement is based on 3 principles – territorial integrity, national self-determination and non-use of force," he said.
According to Mr. Shahgeldyan, the next important issue was the approaches on the Genocide issue. He drew attention to the President's statement that prevention of the genocide and fighting against suchlike phenomena is the duty of the Republic of Armenia. "This is the most important from the viewpoint that Armenia always stressed that recognition of the genocide also has a preventive goal, and we present a tender at a global level, assuming a mission to fight against the genocide from the moral viewpoint," he noted. Mr. Shahgeldyan expressed an opinion that the process of recognition of the Armenian Genocide is unstoppable: it will be recognized, as it stems from all-human profits. On the other hand, Armenia is becoming one of the first fighters of global political processes from the viewpoint of prevention of genocides.