Կ.Մանոյան. «Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման ո’չ ցանկություն ունի, ո’չ էլ կամք»
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առաջիկայում էական փոփոխություններ չեն լինի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կանխատեսմամբ հանդես եկավ ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքով' Թուրքիայի կառավարության կողմից հայ-թուրքական արձանագրությունների' խորհրդարան վերադարձնելը ոչինչ չի նշանակում: «Թուրքիան ուզում է ցույց տալ, որ ինչ-որ գործընթաց կա: Օրակարգում արձանագրությունների հարցը մտցնելը նորություն չէ, նախկինում էլ նման քայլեր եղել են, սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ իրականում ոչինչ չի արվում դրանց ուղղությամբ»,- նշեց Կ.Մանոյանը:
Նրա ներկայացմամբ' փորձը ցույց է տալիս, որ Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման ո'չ ցանկություն ունի, ո'չ էլ կամք: «Չնայած Հայաստանի պատրաստակամությանը' այն շարունակում է խոսել նախապայմանների լեզվով»,- նշեց Կ.Մանոյանը' օրինակ բերելով Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, որը Թուրքիան մշտապես առաջ է քաշում որպես արձանագրությունների վավերացման նախապայման:
«Թուրքիայի համար ձեռնտու է արձանագրությունների ներքո ստորագրության պահպանումը»,- կարծում է Կ.Մանոյանը' պարզաբանելով, որ այն փորձ է անում միջազգային հանրության միջոցով ազդել Հայաստանի վրա, որ արձանագրություններից ստորագրությունները հետ չկանչի:

Kiro Manoyan: Turkey has neither wish nor will to regulate relations
No essential changes will take place in the nearest future in regulation of Armenian-Turkish relations, Head of ARF Armenian Cause and Political Affairs Office Kiro Manoyan forecasted today at a meeting with journalists.
According to him, recalling of the Armenian-Turkish Protocols to the parliament by the Turkish government does not mean anything. "Turkey wants to show that there is some process. Including the protocols issue in the agenda is not news, such steps have been taken earlier too, but the experience shows that nothing is actually done in that direction," Kiro Manoyan said.
He said that the experience shows that Turkey has neither a wish nor a will to regulate the relations. "Despite Armenia's readiness, it continues to speak in the language of preconditions," Kiro Manoyan noted, bringing the Nagorno Karabakh issue as an example, which Turkey always brings forward as a precondition of ratifying the protocols.
"Maintenance of the signature under the protocols is profitable for Turkey," Kiro Manoyan considers, explaining that it attempts to make an influence on Armenia through international community in order the latter does not recall the protocols from the signatures.