Տ. Դավթյան. «Մենք այսօր ունենք կայացած տնտեսական համակարգ»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունն անկախության 20 տարիների ընթացքում անցել է բազմաթիվ փորձությունների միջով: Այդ ուղու, նրանից ակնկալիքների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի հետ:
-Պարո’ն Դավթյան, ինչպե՞ս կգնահատեք է Հայաստանի տնտեսության անցած ուղին, ի՞նչ տնտեսություն ունենք անկախություն ձեռք բերելուց 20 տարի անց:
-Մենք այսօր ունենք կայացած տնտեսական համակարգ: Քսան տարիների ընթացքում, չնայած շատ դժվարություններին, փորձություններին, մեզ հաջողվեց ձեւավորել այն տնտեսությունը, որը հենք կհանդիսանա մեր պետական զարգացման համար: Եղան ճգնաժամեր եւ արագընթաց տնտեսական աճ, բայց մենք արդեն բավականին փորձառու ենք: Արդեն գիտենք` որ դեպքում ինչ պետք է անել: Ե’վ մեր բիզնեսը, ե’ւ տնտեսությունը, ե’ւ պետական համակարգն արդեն ավելի վստահ են զգում, քան տարիներ առաջ էր: Իհարկե, եղան դժվարություններ, բացթողումներ, բայց ընդհանուր առմամբ, այն տնտեսական քաղաքականությունը, ռազմավարությունը, մոտեցումները, որոնք կյանքի կոչվեցին, ճիշտ էին: Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք հպարտանալ տնտեսական շատ եւ շատ նվաճումներով:
-Հայաստանի տնտեսությունն առաջիկայում զարգացում ապրելու համար ի՞նչ նախադրյալներ ունի:
- Նախորդ տարիները դժվար փուլ են եղել մեզ համար: Կարծում եմ, որ մենք
ամենադժվարին` կայացման հատվածն անցանք: Դա նշանակում է, որ առաջիկա տարիները կլինեն նոր տնտեսական հաջողությունների ժամանակաշրջան: Դրա համար բոլոր հիմքերը կան` թե’ համակարգային, թե’ կառուցվածքային, թե’ բիզնեսի ձեւավորման առումով:
- Որո՞նք են այդ հիմքերը, եւ ի՞նչ շոշափելի արդյունքներ են գրանցվում:
-Այն ներդրումային ծրագրերը, որ հիմա իրականացնում ենք, եւ լուրջ ընթացք են ստացել, տալիս են իրենց արդյունքները: Չկա մի ամիս, երբ մենք չենք ունենում նոր ձեռնարկություն, նոր արտադրական միավորներ: Դա կարեւոր գործընթաց է:
Առաջիկայում զարգացում կապրի մեր արդյունաբերական ոլորտը, եւ պետք ասեմ, որ արդեն դա երեւում է: Հայաստանը ունեցել է բազմաճյուղ տնտեսություն, կարծում եմ, որ մենք դա ոչ միայն կպահպանենք, այլեւ կզարգացնենք:
-Պարո’ն նախարար, խոսվում է երկրորդ ճգնաժամի մասին: Եթե, այնուամենայնիվ, լինի երկրորդ ճգնաժամը, որքանո՞վ է պատրաստ դիմակայելու Հայաստանի Հանրապետությունը:
-Մենք մանրակրկիտ հետեւում ենք համաշխարհային տնտեսության բոլոր զարգացումներին: Արդեն ունենալով նախորդ ճգնաժամի փորձը` բավականին հստակ գիտենք, թե ինչ գործողություններ պետք է արվեն: Իհարկե, այդ ռիսկերը կան, որոնք, որ կապված են գլոբալ տնտեսության զարգացման հետ: Մենք դարձել ենք համաշխարհային տնտեսության մի հատված. կապվածությունն այնքան է, որ այնտեղի իրադարձություններն անմիջապես ազդեցություն են ունենում մեր տնտեսության վրա:
Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք միջազգային մեր գործընկերների հետ, մասնավորապես` Համաշխարհային բանկի եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ: Եթե երկրորդ ճգնաժամի ռիսկերը մեծանան, մենք կանենք հնարավորը, որ ավելի պատրաստ լինենք: Հուսանք, որ համաշխարհային տնտեսությունը կկարողանա մեծ հաշվով խուսափել նոր լուրջ ճգնաժամից, եւ այն գործողությունները, որոնք արվում են համաշխարհային հանրության կողմից, կտան իրենց արդյունքները: Վերջին ճգնաժամից հետո գլոբալ աշխարհն էլ է սովորել ավելի զգուշավոր լինել: Կարծում եմ, որ կոլեկտիվ ջանքերը զերծ կպահեն լուրջ վայրիվերումներից:
Մենք պետք է գործողություններ անենք նաեւ երկրի ներսում բարեփոխումների, առավել պաշտպանված լինելու առումով, որպեսզի միշտ պատրաստ լինենք ցանկացած զարգացումների:

Т.Давтян: «Мы имеем сегодня состоявшуюся экономическую систему»
Экономика Армении за 20 лет независимости прошла через многочисленные испытания. Пройденный путь и планы на будущее стали темой беседы Арменпресс с министром экономики РА Тиграном Давтяном.
В-с: Г-н Давтян, как Вы оцениваете пройденный армянской экономикой путь, какую экономику мы имеем спустя 20 лет после провозглашения независимости РА?
Ответ: Мы имеем сегодня состоявшуюся экономическую систему. За прошедшие 20 лет, несмотря на все трудности и испытания, нам удалось сформировать ту экономику, которая стала основой развития нашего государства. Были и кризисы, и активный экономический рост. Мы уже обладаем довольно значительным опытом, уже знаем, в каких обстоятельствах какие меры следует предпринять. И наш бизнес, и наша экономика, и государственная система уже более надежны, чем годы назад. Конечно, есть трудности, недостатки, но, в целом, в выборе той экономической политики, стратегии, которую мы реализуем, мы были правы. Думаю, что мы вправе гордиться многими нашими достижениями.
В-с: Какие в настоящее время существуют предпосылки для дальнейшего развития нашей экономики?
Ответ: Предыдущие годы были трудными для нас. Думаю, мы самый трудный период – период становления – уже прошли. Это означает, что ближайшие годы станут периодом новых экономических успехов. Для этого есть все основания – как системные, структурные, так и в плане формирования бизнес-среды.
В-с: Каковы эти основания и каких уже ощутимых результатов мы добились?
Ответ: Те инвестиционные программы, которые сейчас реализуются и довольно активно, дают свои результаты. Не проходит месяца, чтобы не открывались новые предприятия, новые производственные мощности. Это важный процесс.
В ближайшее время начнет развиваться и наша промышленная сфера и, должен сказать, что этот процесс уже заметен. Армения имела мноотраслевую экономику, думаю, что мы это не только сохраним, но и будем развивать.
В-с: Г-н министр, сейчас говорят о возможном втором кризисе. Если он действительно будет, насколько ему способна противостоять армянская экономика?
Ответ: Мы скрупулезно отслеживаем ситуацию и следим за всеми процессами, происходящими в мировой экономике. Уже имея опыт предыдущего кризиса, мы довольно четко представляем себе, какие действия следует в этих условиях предпринять. Конечно, есть риски, связанные с развитием глобальной экономики.
Мы активно работаем с нашими международными партнерами, в частности, со Всемирным банком и Международным валютным фондом. Если риски второго кризиса увеличатся, то мы сделаем все возможное, чтобы быть готовыми к этому. Будем надеяться, что мировая экономика будет в состоянии, по большому счету, избежать нового серьезного кризиса, и те действия, которые предпринимаются международным сообществом, дадут свои позитивные результаты. После последнего кризиса мир научился большей осторожности. Думаю, что коллективные усилия помогут нам избежать резких перепадов.
Мы должны действовать также в плане проведения реформ внутри страны, чтобы быть более защищенными и готовыми к любому развитию событий.