Ա.Մարգարովը չի բացառում երկխոսության վերսկսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Չի կարելի բացառել, որ իշխող կոալիցիայի եւ Հայ ազգային կոնգրեսի միջեւ երկխոսությունը կվերսկսվի»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը:
Նրա կարծիքով' կես տարի առաջ շատերը նույնիսկ չէին կարող հավատալ, որ կոալիցիան եւ ՀԱԿ-ը կարող են նստել կլոր սեղանի շուրջ: «Սակայն երբ գործընթացը սկսվեց, ակնհայտ դարձավ, որ այն դրական է եւ նույնիսկ այն կարելի է նոր տարր համարել Հայաստանի քաղաքական մշակույթում եւ պրակտիկայում»,- նշեց Ա.Մարգարովը: Այդ գործընթացը ձեռնտու էր երկու կողմերի համար էլ, քանի որ, ըստ քաղաքագետի, իշխանությունը ցույց տվեց, որ պատրաստ է գնալ երկխոսության նույնիսկ արմատական քաղաքական ուժերի հետ, իսկ ՀԱԿ-ին հնարավորություն տրվեց մտնել կառուցողական քաղաքական դաշտ:
Կանխատեսումներ անելով առաջիկա քաղաքական աշնան մասին' Ա.Մարգարովն այն որակեց մեկ բառով' նախընտրական: Նրա կարծիքով' քաղաքական ուժերը փորձելու են հստակեցնել իրենց դիրքորոշումներն ու դիրքերը մինչեւ առաջիկա հերթական խորհրդարանական ընտրությունները:

Political analyst does not exclude the resuming of dialogue
"It must not be excluded that the dialogue between the ruling coalition and Armenian National Congress will resume", political analyst Alexander Margarov told a news conference today.
According to him, half a year ago many could not even believe that the coalition and the ANC may sit over a round table. "But when the process launched it became obvious that it is positive and may be considered a new element in the political culture of Armenia", Margarov said. The process is beneficial for the two parties as the authorities showed that they are ready to go to dialogue even with the radical political forces and the ANC got an opportunity to enter constructive political field.
Making forecasts about the political fall, Margarov described it as a pre-electoral. According to him, the political parties will try to clarify their positions before the coming parliamentary elections.