Ա.Մարգարովը չի բացառում երկխոսության վերսկսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Չի կարելի բացառել, որ իշխող կոալիցիայի եւ Հայ ազգային կոնգրեսի միջեւ երկխոսությունը կվերսկսվի»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը:
Նրա կարծիքով' կես տարի առաջ շատերը նույնիսկ չէին կարող հավատալ, որ կոալիցիան եւ ՀԱԿ-ը կարող են նստել կլոր սեղանի շուրջ: «Սակայն երբ գործընթացը սկսվեց, ակնհայտ դարձավ, որ այն դրական է եւ նույնիսկ այն կարելի է նոր տարր համարել Հայաստանի քաղաքական մշակույթում եւ պրակտիկայում»,- նշեց Ա.Մարգարովը: Այդ գործընթացը ձեռնտու էր երկու կողմերի համար էլ, քանի որ, ըստ քաղաքագետի, իշխանությունը ցույց տվեց, որ պատրաստ է գնալ երկխոսության նույնիսկ արմատական քաղաքական ուժերի հետ, իսկ ՀԱԿ-ին հնարավորություն տրվեց մտնել կառուցողական քաղաքական դաշտ:
Կանխատեսումներ անելով առաջիկա քաղաքական աշնան մասին' Ա.Մարգարովն այն որակեց մեկ բառով' նախընտրական: Նրա կարծիքով' քաղաքական ուժերը փորձելու են հստակեցնել իրենց դիրքորոշումներն ու դիրքերը մինչեւ առաջիկա հերթական խորհրդարանական ընտրությունները:

А. Маркаров не исключает возможности возобновления диалога
«Нельзя исключать, что диалог между правящей коалицией и Армянским национальным конгрессом будет возобновлен», - сегодня в ходе встречи с журналистами подобное мнение выразил политолог Александр Маркаров.
По его словам, полгода назад никто даже и не мог поверить, что коалиция и АНК могут сесть за круглый стол. «Но когда начался процесс, стало ясно, что он позитивный, и это можно даже считать новым элементом в политической культуре и практике Армении», - отметил политолог. Этот процесс исходил из интересов обеих сторон, так как, по мнению Маркарова, власти показали, что могут пойти на диалог даже с коренной оппозицией, а АНК получил возможность вступить в конструктивное политическое поле.
Делая прогнозы о предстоящей политической осени, А. Маркаров охарактеризовал эту осень одним словом – предвыборная. По его мнению, политические силы попытаются конкретизировать свои позиции до предстоящих парламентских выборов.