Դ. Ջամալյան. «Պետք է կոտրել բռի, կոպիտ սպայի կերպարը»
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայկական զինված ուժերում բռի, կոպիտ սպայի կերպարը պետք է կոտրել եւ նոր մոդելի սպա ձեւավորել: Մեզանում դեռեւս կա այն կարծրատիպը, որ ուժեղ, արդյունավետ աշխատող սպան չի կարող լինել մեղմ: Հայաստանի պաշտպանության նախարարության գործողություններն ուղղված են այս համակարգային փոփոխությանը: Իհարկե, սա է այն հիմնական խնդիրը, որն էլ հանգեցնում է ողբերգական դեպքերի»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը' անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի զորամասերից մեկում ժամկետային զինծառայող Աղասի Աբրահամյանի մահվան դեպքին:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 26-ին զինծառայողը զորամասից անգիտակից տարվել է հոսպիտալ, որտեղ եւ մահացել է: Աղասի Աբրահամյանի մարմնի վրա դատաբժշկական հետաքննությունն արտաքին ներգործության հետքեր է հայտնաբերել: Գործի առնչությամբ ձերբակալվել է 3 սպա եւ մեկ շարքային զինծառայող:
Դ. Ջամալյանի խոսքով' ՀՀ պաշտպանության նախարարության գործունեության առաջնահերթություններից մեկն այսօր նոր որակի սպա ձեւավորելուն, բռի սպայի կերպարը կոտրելուն է ուղղված: «Մենք բողոքի, ցասումի, արձանագրված դեպքի բացահայտման պահանջ ունենք, որն առկա է նաեւ հանրության մեջ: Մեր բոլորի ցանկությունն ու պահանջը մեկն է' ունենալ այնպիսի բանակ, ուր նման կերպարի կրող սպա այլեւս չի լինի: Այդ ուղղությամբ աշխատանքն ընթացքի մեջ է: Համակարգային, բարոյահոգեբանական կերպարի փոփոխությունների համար ժամանակ է հարկավոր»,- նկատեց ռազմական փորձագետը: Նրա խոսքով' վերջին դեպքն
արատավորել է պարկեշտ սպայի կերպարը, «սակայն դեպքն արձանագրված նույն զորամասում կան բազմաթիվ պարկեշտ եւ հայրենասեր սպաներ»:
Ըստ նրա' վերջին ողբերգական դեպքը հարված էր բոլորիս համար: «Ոչինչ չէր կարող նման բացասական ազդեցություն ունենալ մեզ վրա, որքան այդ մի քանի ստահակ սպաների ոճրագործությունը: Այս առումով հանրային պահանջը' արդարացի դատավարություն անկացնելու խնդրում, ճիշտ է: Բոլորս վճռական ենք այս խնդրում, քանի որ այդ մի քանի անձանց պատժելու հարցը լուծելու է անվտանգության խնդիր: Այս առումով շատ դրական եմ համարում Աղասի Աբրահամյանի մահվան գործին առնչվող հասարակական վերաբերմունքը, ակտիվ արձագանքը: Հասարակությունը լսելի է դարձնում իր ձայնը, պահանջատերի կարգավիճակով է հանդես գալիս: Սա շատ կարեւոր է' նման միջադեպերը կանխելու առումով»,- նշեց Դ. Ջամալյանը:
Նա ընդգծեց, որ չկա անջրպետ ՀՀ պաշտպանության նախարարի եւ հասարակության միջեւ: «Մենք պետք է միասնական լինենք, հասարակության առողջ եւ ակտիվ ներուժը պետք է այս պահին պաշտպանության նախարարի կողքին լինի, քանի որ համակարգային փոփոխությունների, որոշումների ի կատար ածումը հեշտ չէ»,- ասաց փորձագետը:
Վերջինս կոչ արեց նաեւ հասարակությանն իր որակավորումներում լինել զգույշ, որպեսզի այս դեպքի նկատմամբ հանրային դժգոհության վեկտորը չտարածվի ամբողջ բանակի, ԶՈւ-ի ողջ սպայակազմի կերպարի վրա: «Չպետք է այս ողբերգության ֆոնին մեր անզգույժ արտահայտություններով ստվերենք պարկեշտ հայ սպայի կերպարը»,- ասաց ռազմական փորձագետը:

Д. Джамалян: «Необходимо искоренить образ грубого, неотесанного офицера»
«В армянских вооруженных силах неиобходимо искоренить образ грубого, неотесанного офицера и образовать офицера новой модели. В нас еще сохранился стереотип, что сильный и продуктивно работающий офицер не может быть мягким. Действия министерства обороны РА направлены на изменение этой системы. Конечно, это и есть основная проблема, которая приводит к трагическим событиям», - в ходе беседы с Арменпресс отметил военный эксперт Давид Джамалян, коснувшись инцидента смерти срочного военнослужащего Агаси Абрамяна в одной из воинских частей в Нагорном Карабахе.
Напомним, что 26 августа военнослужащий был перевезен из воинской части в госпиталь, где и он скончался. По данном делу были арестованы 3 офицера и 1 военнослужащий.
По словам Д. Джамаляна, одним из приоритетов деятельности МО РА является образование офицера нового качества.
«У нас есть требование по раскрытию инцидента, которое наличествует и среди общества. Наше желание и требование – это иметь такую армию, где не будет офицеров подобного образа. Работы по данному направлению находятся в процессе. Для изменений системного, нравственного образа необходимо время», - отметил эксперт. По его словам, последний инцидент испортил образ добропорядочного офицера, «но в воинской части, где произошел данный инцидент, есть много порядочных и патриотичных офицеров».
По его словам, последнее трагическое событие был ударом для всех нас. «Ничто не может иметь подобного негативного влияния на нас, как действия этих нескольких офицеров. В данном смысле общественное требование в вопросе проведения справедливого судебного процесса, правильно. Мы все тверды в данном вопросе, так как наказание некскольких таких лиц решит проблему безопасности. В данном контексте считаю очень позитивным общественное отношение и активную реакцию. Общество делает так, чтобы его голос был услышан. Это очень важно в смысле предупреждения подобных инцидентов», - отметил Д. Джамалян.
Он отметил, что нет преград между министром обороны РА и обществом. «Мы должны быть сплоченными, здоровый и активный потенциал общества должен быть на стороне министра обороны РА, так как реализация системных изменений и решений не легкое дело», - отметил эксперт.
Д. Джамалян призвал общество в своих характеристиках быть осторожными, чтобы вектор недовольств по данному инциденту не был направлен против всей армии и всего офицерского состава ВС. «Мы не должны на фоне этой трагедии нашими неосторожными выражениями бросить тень на образ порядочного армянского офицера», - отметил военный эксперт.